Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > České farmaceutické muzeum v Kuksu
Kouzlo apatyky 1
Kultura

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.
Expozice Historie lékáren (Kouzlo apatyky) je věnována vývoji lékárenství a dalších odvětví farmacie. K vidění jsou mimo jiné
  • původní oficína kukské lékárny milosrdných bratří z roku 1743, mobiliář pražské Dittrichovy lékárny z Nerudovy ulice (1821) a funkcionalistický mobiliář Nové lékárny z Berouna (1937),
  • lékárenský sklad s ukázkami léčiv rostlinného (dračí krev, sarsaparilový kořen…), nerostného, živočišného (račí oka, lidská lebka, španělské mušky…) i chemického původu,
  • exponáty představující farmaceutický výzkum, kontrolu, velkoobchod a výrobu (včetně funkční průmyslové míchačky mastí a lisu na tablety z poloviny 20. století),
  • moderní typizovaný lékárenský mobiliář z 2. poloviny 20. století, včetně dispenzačního boxu.
Návštěvníci si během prohlídky mohou vyzkoušet rozdrobňování pevných léčiv ve třecích miskách, signování léčivých přípravků či ruční výrobu vybraných lékových forem (tablety, pilulky, čípky). Délka prohlídky 30–45 minut.
 
Expozice Historie výroby léků (Z apatyky do fabriky)  jako jediná svého druhu v Česku představuje vývoj výroby léčivých přípravků od malovýroby v lékárnách po průmyslovou výrobu léků v továrnách přibližně do poloviny 20. století. Vystaveny jsou drobné pomůcky (ruční tabletovačky, lisy na čípky…) i velké stroje (tabletovací lisy, dražovací buben, perkolátor, trojválec na tření mastí, plnička ampulí…) na výrobu tablet, mastí, tinktur, injekcí a dalších lékových forem. Délka prohlídky individuální.
 
Expozice Českého farmaceutického muzea jsou vhodný cíl pro návštěvníky všech věkových kategorií, individuálních, rodinných i školních výletů.

Zahradnické trhy v Kuksu

Zahradnické trhy nabídnou široký sortiment balkónových i zahradních rostlin, ovocných stromků, skalniček, kaktusů a doplňkového tematického zboží.
Kuks, Královéhradecký kraj

Strašidlo cantervillské na Kuksu

Divadelní představení Strašidlo cantervillské míří na Kuks.
Kuks, Královéhradecký kraj

4 Tenoři na Kuksu

Koncert.
Kuks, Královéhradecký kraj

Zkus maraton Kuks

Trasa maratonu je vedena z nádvoří Hospitalu Kuks, po naučné stezce kolem Braunova betléma, kde uvidíte to nejlepší z českého baroka, do skal vytesanou galerii soch M. B. Brauna.
Kuks, Královéhradecký kraj

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.
Kuks, Královéhradecký kraj

Šporkovská hrobka v Kuksu

V klenutém prostoru krypty kostela Nejsvětější Trojice se seznámíte s příběhem pochovaných členů rodu Šporků a Swéerts-Šporků.
Kuks, Královéhradecký kraj

Inundační most v Kuksu

Inundační (záplavový) kamenný klenutý most z konce 18. století překlenuje zátopové území u řeky Labe. Propojuje obec Kuks se schodištěm špitální terasy a je dokladem technické zdatnosti své doby. V roce 2002 byl zařazen mezi národní kulturní památky České republiky.
Kuks, Královéhradecký kraj

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

Muzeum barokního tisku v Kuksu připomíná významnou osobonost dvorního mědirytce Michaela Heinricha Rentze hrabětě Františka Antonína von Sporcka.
Kuks, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Baroque na Kuksu – místo s chutí

Provoz restaurace s poledním menu, speciality mezinárodní a české kuchyně a saláty. V restauraci je k dispozici Wi-Fi a můžete sem zavítat i se svým pejskem.
Kuks, Královéhradecký kraj

LoriCafé Kuks

Kavárna v Kuksu nabízí tu nejlepší kávu od Palerma na sever a zajímavé alkoholické i nealkoholické nápoje. Kromě toho chystá každý den čerstvé dezerty, domácí polévku zapečené francouzské Panini, zmrzlinu i poháry.
Kuks, Královéhradecký kraj

Galerie českého vína Kuks

Prodejní expozice vín českého vinařského regionu. Ucelená kolekce produkce českých vinařů, svým rozsahem ojedinělá a největší v naší republice.
Kuks, Královéhradecký kraj

Hostinec u Zlatého slunce v barokním Kuksu

Hostinec u Zlatého slunce byl založen hrabětem F. A. Sporckem v r. 1699. Aktuálně je hostinec uzavřen a probíhá jeho rekonstrukce.
Kuks, Královéhradecký kraj