!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech
Památky

Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech

Součástí rekonstrukce katakomb v Klatovech bylo roku 2012 i spojení dvou objektů v Balbínově ulici, skleněná nadzemní lávka, která byla postavena podle projektu architektky Evy Jiřičné.
Návrh skleněné lávky v Balbínově ulici od Evy Jiřičné a jejích spolupracovníků v architektonickém ateliéru AI–Design byl proveden zjara roku 2012, ale nemá nic společného s historickým rázem centra Klatov. Je současný, pracuje zejména s kovem a sklem. Lávka spojuje prostory jezuitské koleje a gymnázia. Původně měl být na místě umístěn tradičně řešený historizující prampouch. Nakonec zde však vznikla současná realizace z ohýbaného skla a lakované ocelové konstrukce.

Základem konstrukce je dvojice tenkostěnných uzavřených profilů z lakované oceli, vynášených dvěma páry šikmých táhel, jež jsou ukotveny v obou třetinách délky mostku a pouze bodově – trny v protilehlých fasádách. Další pár šikmých táhel stabilizuje konstrukci zespoda, přičemž se eliminuje její rozkmit chůzí lidí po mostku. Objekt jakoby levitoval nad ulicí a ztrácel se na pozadí historických slohů okolní architektury.

Prosklený tubus vejčitého průřezu, postaveného na špičku, má šířku 1,6 m a výšku 3,15 m. Je vytvořen z vykloněných rovinných a ohýbaných tabulí bezpečnostního laminovaného skla.

Mezi zajímavosti patří i to, že prampouch (spojovací chodba) již na budovách v minulosti byl. Jsou o něm zprávy z let 1705 až 1709, kdy vznikl. Tehdy měla za úkol spojit obě církevní budovy a umožnit tak rychlý přesun jezuitů. Kdy historická spojnice mezi budovami zanikla, se přesně neví, oba objekty byly v průběhu staletí různě upravovány a přestavovány.
Zobrazit více

Provozovatel

Město Klatovy

Balbínova
339 01 Klatovy
Email:
icklatovy@mukt.cz
WWW:
www.klatovy.cz
GPS:
49,394826 13,292402
 
Region:
Šumava
Oblast:
Šumava
Město:
Klatovy
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
18.6.
Klatovský festival vína 2022

Klatovský festival vína 2022

Klatovy, Šumava
10.6.
31.12.
Útržky z Pošumaví

Útržky z Pošumaví

Plánice, Šumava
17.11.
30.1.
Vánoce u kováře Jarky Bati

Vánoce u kováře Jarky Bati

Přeštice, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí