Úvod > Co chcete dělat? > Hradební systém města Prachatice
Hradební systém města Prachatice
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Hradební systém města Prachatice

Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází naučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.
Naučná stezka okolo hradeb vás provede okruhem okolo Městské památkové rezervace v blízkosti jeho historického jádra. Na pěti zastaveních s informačními panely předkládá k zamyšlení vše o hradebním systému, historii a současných archeologických výzkumech. Výchozí i cílové místo okruhu je na Malém náměstí v Prachaticích. Městské hradby svým mohutným prstencem chránily ve středověku město a pamatují jeho rozkvět, slávu i stagnaci.

Město Prachatice bylo od 14. století opevněno hradbami, do kterých se vstupovalo dvěma branami. Z nich se dochovala Dolní tzv. Písecká, kterou se dodnes vchází směrem ke kostelu a na Velké náměstí. Horní tzv. Pasovská brána vítala jako první soumary přicházející s nákladem soli po Zlaté stezce z Pasova. Naproti Horní bráně ležel tzv. pevnostní rybník, který v dobách ohrožení města napájel vodou hradební příkop. Na jeho místě založil v minulém století okrašlovací spolek v Prachaticích městský park s vzácnými listnatými a jehličnatými dřevinami.

Palné zbraně přispívaly od počátku 15. století k účinnější obraně měst, ale ještě mnohem více je ohrožovaly. Stále dokonalejší děla se stále větším dostřelem a větší průrazností soupeřila s pevností městských hradeb Prachatické městské opevnění prošlo těžkou zkouškou na počátku třicetileté války. V listopadu 1619 oblehl císařskou posádku ve městě stavovský vojevůdce Mansfeld a jeho děla pobořila tzv. Záblatskou věž u Horní brány. V květnu 1620 se tu stavovská posádka ubránila císařskému vojsku Dona Baltazara Marradase navzdory silné dělostřelbě obléhatelů, ale cestou na bojiště na Bílé hoře přitáhl na konci září 1620 k Prachaticím císařský generál Buquoy s celou armádou a po krátkém obléhání s pomocí dělostřelecké palby město dobyl. Ani dvojí pás hradeb mu v tom nezabránil a vítězné vojsko povraždilo v ulicích Prachatic několik stovek obyvatel. Touto krvavou událostí dohrálo prachatické opevnění svou vojenskou roli a v následujících dobách se zvolna proměnilo v malebnou kulisu středověké minulosti města.

Provozovatel

Kulturní a informační služby města Prachatice

Velké náměstí 1
383 01 Prachatice
Tel.:
+420 388 607 574
Email:
infocentrum@prach...
WWW:
www.prachatice.cz
GPS:
49,012870 13,997194
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Prachatice
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Bed & Bike Prachatice

Bed & Bike Prachatice

Prachatice, Jihočeský kraj
Albatros Hotels & Resorts v Prachaticích

Albatros Hotels & Resorts v Prachaticích

Prachatice, Jihočeský kraj
Penzion Tina Prachatice

Penzion Tina Prachatice

Prachatice, Jihočeský kraj