Úvod > Aktuality > Po pivních stezkách do Krušných i Orlických hor, Krkonoš i do jižních Čech
Gurmánská turistika

Po pivních stezkách do Krušných i Orlických hor, Krkonoš i do jižních Čech

  • Vydáno23. června 2020
V mapách je nenajdete, ale přilákají více návštěvníků než kdejaká turistická trasa: řeč je o pivních stezkách. Podobně jako minipivovary zažívají nebývalý rozkvět a milovníkům piva nabízí vedle chuťových zážitků také zdravý pohyb na čerstvém vzduchu a seznámení s místy, která na své objevení teprve čekají.
Představujete si výlet po pivní stezce jako velké pijácké klání? Může být, ale ti, kteří takové putování již mají za sebou, hovoří spíš o skvělém pivu, zábavě a nádherných výhledech do krajiny. Obvyklé také je rozložit si cestu do několika dnů a zvolit jeden pivovar či město jako cíl celodenního výletu. A kam složit hlavu? Volba je jednoduchá, minipivovary často vznikají v hotelech, penzionech a na horských boudách, kde se o vás rádi postarají od a až do pověstného zet.
 

Krušnohorská pivní stezka

Výlety spojené s poznáváním a ochutnáváním pivních speciálů na obou stranách hranice nabízí Krušnohorská pivní stezka, která spojuje Čechy se Saskem. Dvanáct pivovarů z Čech a Německa společně vytvořilo jeden pomyslný pivní okruh, na kterém dostanete mapu s informacemi o pivovarech, pivní kartu, můžete soutěžit se sbíráním razítek za návštěvu pivovarů a jako odměnu získat pivní džbán s logem stezky. Nasbíraná razítka pak lze proměnit v různé výhody, jako jsou prohlídky pivovarů nebo ochutnávky piva zdarma. Milovníci piva určitě ocení také pivní džbán s logem stezky. Dobrou zprávou je, že od 5. 6. 2020 od 12:00 jsou hranice mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko oběma směry bez omezení otevřeny! Možné jsou i turistické a nákupní cesty.

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, speciály podle starých receptur, které v běžných obchodech nenajdete, hutná piva typu porter a stout, svrchně kvašené aly nebo osvěžující radlery z krušnohorských bylin a pramenité horské vody nabídnou chomutovský pivovar Karásek a Stülpner, teplický Monopol, pivovar Na Rychtě v Ústí nad Labem, perštejnský Chalupník, pivovar Pivo ZLounLounech a pak samozřejmě domácí žatecké podniky, tedy Chrám chmele a piva a Žatecký pivovar. Na německé straně se zapojilo 8 pivovarů: Rechenberg – Bienemühle, Freiberg, Pockau, Scheibenberg, Zwönitz, Lössnitz, Aue, Breitenbrunn.
 

Jihočeské pivní stezky

Ani v jižních Čechách nelenili a pro letošní rok připravili několik programů, společně nazvaných Jižní Čechy pohodové. K nim patří Jihočeské pivní stezky, celkem šest pivních turistických tras, na nichž můžete ochutnat celou paletu piv od světlého po tmavé i od lehkého po těžší, a zároveň navštívit nejrůznější jihočeské památky.

Do tras se z velkých podniků zapojily Budějovický Budvar, pivovar Samson, protivínský Platan, třeboňský Bohemia Regent i Dudák – Měšťanský pivovar ze Strakonic, menší pivovary zastupuje například Pivovarský dvůr Zvíkov, minipivovar Beeranek, pivovar Kněžínek, Bukovar či pivovar Hluboká.
 

Podorlická pivní stezka

Za pivem se můžete vydat také do podhůří Orlických hor; Podorlická pivní stezka. Je určená fandům do cyklistiky a aktivního pohybu, kteří si výlet na kolech, pěšky, s kočárky, na in-linech nebo koloběžkách chtějí zpestřit o nevšední zážitky.

Na trasách s různou náročností se seznámíte s historií, interiéry a pivy tří pivovarů: Měšťanského pivovaru v Rychnově nad Kněžnou, pivovaru RampušákDobrušce a Řemeslného pivovaru ClockPotštejně. Ubytovat se můžete v hotelu Studánka, který je středobodem všech tras.
 

Krkonošská pivní stezka

Naplánujte si také výlet na Krkonošské pivní stezce, která se letos otevřela už 29. 5. 2020. K pěti stávajícím pivovarům přibyla vloni zastávka v Peci pod Sněžkou v minipivovaru wellness hotelu Bouda Máma, kde se čepuje pivo Sněžka. Putování po stezce vás stejně jako v minulých letech zavede do Vrchlabí do Rodinného pivovaru Hendrych a do hotelu Pivovarská Bašta s pivem pojmenovaným Krkonošský medvěd, od horalů z Malé Úpy se nechte pozvat na pivo Trautenberk.

Ne nadarmo se stezka jmenuje Krkonošská, zavede vás totiž až na vrcholky hor. Na Luční boudě, s datem založení roku 1623 nejstarší horské boudě v Krkonoších a s nadmořskou výškou 1 400 metrů zároveň v nejvýše položeném pivovaru ve střední Evropě ochutnáte pivo Paroháč, v penzionu Andula na Friesových boudách na vás čeká pivo Fries.
 

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezskem

pivoTrasa o celkové délce 88 kilometrů je vyznačena jako obousměrný okruh a vede mírně zvlněným terénem jihozápadně od Ostravy. Slezsko Radegast CykloTrack je vhodně propojena s ostatními cyklotrasami a cyklostezkami, které dovolují téměř kdykoli z trasy odbočit a přizpůsobit tak celkový počet najetých kilometrů možnostem a schopnostem každého cyklisty. Trasa začíná u silnice II. třídy Studénka – Příbor a je vedena v souběhu s trasou č. 5 Jantarovou stezkou.

cyklo pivo radegastProjíždět budete Chráněnou krajinnou oblastí Poodří a přírodním parkem Oderské vrchy. Kromě krásné přírody s množstvím rybníků a lesů můžete navštívit městskou památkovou rezervaci v Bílovci, Vagonářské muzeum ve Studénce nebo lázeňský areál v Klimkovicích na Hýlově. Malebný ráz krajiny dotváří drobná venkovská architektura. Některá místa na trase za jasného počasí umožňují výhledy na Ostravu a Beskydy s horou Prašivá, která je vrcholem první pivovarské stezky Beskydy Radegast CykloTrack. Na cestu vám doporučujeme siniční a trekkingová kola.
Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka vás provede malebnou krajinou mezi kopečky a údolími tohoto pohoří. Stezka propojuje malé i velké pivovary, kde můžete poznat odlišnost barev, chutí a historie tohoto zlatavého moku.

Krušnohorská pivní stezka

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.

Pivní stezka Petra Bezruče

Pivní stezka Petra Bezruče

Cyklostezka vede od vlakového nádraží v Řečkovicích přes Mokrou Horu, Jehnice, Lelekovice, Babí lom, Vranov u Brna, Šebrov a vrchy Jedle a Bukovice. Trasa nese jméno oblíbeného básníka Petra Bezruče, který kdysi jezdil a chodil podobnou cestou na pivo z Řečkovic do Černé Hory.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Jihočeské pivní stezky

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Podorlická pivní stezka v Rychnově nad Kněžnou

Podorlická pivní stezka v Rychnově nad Kněžnou

Podorlická pivní stezka je naprostým unikátem. Jedná se o naučnou stezku o délce 3,5 kilometrů vedoucí převážně po asfaltových a štěrkových cestách lesoparku.

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Pelhřimov, to nejsou jenom rekordy a městská památková rezervace. Pelhřimov, to je i nádherná okolní krajina, která se ne nadarmo nazývá Bránou Vysočiny a také vynikající nepasterizované pivo Poutník, které sbírá jedno ocenění za druhým.

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezsko

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezsko

Slezsko Radegast CykloTrack patří mezi "pohodové" trasy vedené v mírně zvlněném terénu Moravské brány a Ostravské pánve.

Podorlická pivní cyklostezka

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.

Další aktuality

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Ústecký kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl