!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Po pivních stezkách do Krušných i Orlických hor, Krkonoš i do jižních Čech
Po pivních stezkách do Krušných i Orlických hor, Krkonoš i do jižních Čech
"> "> ">
Gurmánská turistika

Po pivních stezkách do Krušných i Orlických hor, Krkonoš i do jižních Čech

Vydáno 23. června 2020
V mapách je nenajdete, ale přilákají více návštěvníků než kdejaká turistická trasa: řeč je o pivních stezkách. Podobně jako minipivovary zažívají nebývalý rozkvět a milovníkům piva nabízí vedle chuťových zážitků také zdravý pohyb na čerstvém vzduchu a seznámení s místy, která na své objevení teprve čekají.
Představujete si výlet po pivní stezce jako velké pijácké klání? Může být, ale ti, kteří takové putování již mají za sebou, hovoří spíš o skvělém pivu, zábavě a nádherných výhledech do krajiny. Obvyklé také je rozložit si cestu do několika dnů a zvolit jeden pivovar či město jako cíl celodenního výletu. A kam složit hlavu? Volba je jednoduchá, minipivovary často vznikají v hotelech, penzionech a na horských boudách, kde se o vás rádi postarají od a až do pověstného zet.
 

Krušnohorská pivní stezka

Výlety spojené s poznáváním a ochutnáváním pivních speciálů na obou stranách hranice nabízí Krušnohorská pivní stezka, která spojuje Čechy se Saskem. Dvanáct pivovarů z Čech a Německa společně vytvořilo jeden pomyslný pivní okruh, na kterém dostanete mapu s informacemi o pivovarech, pivní kartu, můžete soutěžit se sbíráním razítek za návštěvu pivovarů a jako odměnu získat pivní džbán s logem stezky. Nasbíraná razítka pak lze proměnit v různé výhody, jako jsou prohlídky pivovarů nebo ochutnávky piva zdarma. Milovníci piva určitě ocení také pivní džbán s logem stezky. Dobrou zprávou je, že od 5. 6. 2020 od 12:00 jsou hranice mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko oběma směry bez omezení otevřeny! Možné jsou i turistické a nákupní cesty.

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, speciály podle starých receptur, které v běžných obchodech nenajdete, hutná piva typu porter a stout, svrchně kvašené aly nebo osvěžující radlery z krušnohorských bylin a pramenité horské vody nabídnou chomutovský pivovar Karásek a Stülpner, teplický Monopol, pivovar Na Rychtě v Ústí nad Labem, perštejnský Chalupník, pivovar Pivo ZLounLounech a pak samozřejmě domácí žatecké podniky, tedy Chrám chmele a piva a Žatecký pivovar. Na německé straně se zapojilo 8 pivovarů: Rechenberg – Bienemühle, Freiberg, Pockau, Scheibenberg, Zwönitz, Lössnitz, Aue, Breitenbrunn.
 

Jihočeské pivní stezky

Ani v jižních Čechách nelenili a pro letošní rok připravili několik programů, společně nazvaných Jižní Čechy pohodové. K nim patří Jihočeské pivní stezky, celkem šest pivních turistických tras, na nichž můžete ochutnat celou paletu piv od světlého po tmavé i od lehkého po těžší, a zároveň navštívit nejrůznější jihočeské památky.

Do tras se z velkých podniků zapojily Budějovický Budvar, pivovar Samson, protivínský Platan, třeboňský Bohemia Regent i Dudák – Měšťanský pivovar ze Strakonic, menší pivovary zastupuje například Pivovarský dvůr Zvíkov, minipivovar Beeranek, pivovar Kněžínek, Bukovar či pivovar Hluboká.
 

Podorlická pivní stezka

Za pivem se můžete vydat také do podhůří Orlických hor; Podorlická pivní stezka. Je určená fandům do cyklistiky a aktivního pohybu, kteří si výlet na kolech, pěšky, s kočárky, na in-linech nebo koloběžkách chtějí zpestřit o nevšední zážitky.

Na trasách s různou náročností se seznámíte s historií, interiéry a pivy tří pivovarů: Měšťanského pivovaru v Rychnově nad Kněžnou, pivovaru RampušákDobrušce a Řemeslného pivovaru ClockPotštejně. Ubytovat se můžete v hotelu Studánka, který je středobodem všech tras.
 

Krkonošská pivní stezka

Naplánujte si také výlet na Krkonošské pivní stezce, která se letos otevřela už 29. 5. 2020. K pěti stávajícím pivovarům přibyla vloni zastávka v Peci pod Sněžkou v minipivovaru wellness hotelu Bouda Máma, kde se čepuje pivo Sněžka. Putování po stezce vás stejně jako v minulých letech zavede do Vrchlabí do Rodinného pivovaru Hendrych a do hotelu Pivovarská Bašta s pivem pojmenovaným Krkonošský medvěd, od horalů z Malé Úpy se nechte pozvat na pivo Trautenberk.

Ne nadarmo se stezka jmenuje Krkonošská, zavede vás totiž až na vrcholky hor. Na Luční boudě, s datem založení roku 1623 nejstarší horské boudě v Krkonoších a s nadmořskou výškou 1 400 metrů zároveň v nejvýše položeném pivovaru ve střední Evropě ochutnáte pivo Paroháč, v penzionu Andula na Friesových boudách na vás čeká pivo Fries.
 

Cyklostezka Radegast - pivovarská stezka Slezskem

pivoTrasa o celkové délce 88 kilometrů je vyznačena jako obousměrný okruh a vede mírně zvlněným terénem jihozápadně od Ostravy. Slezsko Radegast CykloTrack je vhodně propojena s ostatními cyklotrasami a cyklostezkami, které dovolují téměř kdykoli z trasy odbočit a přizpůsobit tak celkový počet najetých kilometrů možnostem a schopnostem každého cyklisty. Trasa začíná u silnice II. třídy Studénka - Příbor a je vedena v souběhu s trasou č. 5 Jantarovou stezkou.

cyklo pivo radegastProjíždět budete Chráněnou krajinnou oblastí Poodří a přírodním parkem Oderské vrchy. Kromě krásné přírody s množstvím rybníků a lesů můžete navštívit městskou památkovou rezervaci v Bílovci, Vagonářské muzeum ve Studénce nebo lázeňský areál v Klimkovicích na Hýlově. Malebný ráz krajiny dotváří drobná venkovská architektura. Některá místa na trase za jasného počasí umožňují výhledy na Ostravu a Beskydy s horou Prašivá, která je vrcholem první pivovarské stezky Beskydy Radegast CykloTrack. Na cestu vám doporučujeme siniční a trekkingová kola.
Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka vás provede malebnou krajinou mezi kopečky a údolími tohoto pohoří. Stezka propojuje malé i velké pivovary, kde můžete poznat odlišnost barev, chutí a historie tohoto zlatavého moku.

Krušnohorská pivní stezka

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.

Pivní stezka Petra Bezruče

Pivní stezka Petra Bezruče

Cyklostezka vede od vlakového nádraží v Řečkovicích přes Mokrou Horu, Jehnice, Lelekovice, Babí lom, Vranov u Brna, Šebrov a vrchy Jedle a Bukovice. Trasa nese jméno oblíbeného básníka Petra Bezruče, který kdysi jezdil a chodil podobnou cestou na pivo z Řečkovic do Černé Hory.

Krkonošská pivní stezka - poznejte chuť krkonošských piv

Krkonošská pivní stezka - poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje čtyři minipivovary umístěné na samých vrcholcích České republiky.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Jihočeské pivní stezky

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů - cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů - cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Podorlická pivní stezka v Rychnově nad Kněžnou

Podorlická pivní stezka v Rychnově nad Kněžnou

Podorlická pivní stezka je naprostým unikátem. Jedná se o naučnou stezku o délce 3,5 kilometrů vedoucí převážně po asfaltových a štěrkových cestách lesoparku.

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Pelhřimov, to nejsou jenom rekordy a městská památková rezervace. Pelhřimov, to je i nádherná okolní krajina, která se ne nadarmo nazývá Bránou Vysočiny a také vynikající nepasterizované pivo Poutník, které sbírá jedno ocenění za druhým.

Cyklostezka Radegast - pivovarská stezka Slezsko

Cyklostezka Radegast - pivovarská stezka Slezsko

Slezsko Radegast CykloTrack patří mezi "pohodové" trasy vedené v mírně zvlněném terénu Moravské brány a Ostravské pánve.

Podorlická pivní cyklostezka

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.

Další aktuality

17.6.
2021
Den Magistra Kelleyho si užijete v Mostě

Den Magistra Kelleyho si užijete v Mostě

Severozápadní Čechy | Zážitky
16.6.
2021
Zámek Jezeří se zvedá k životu

Zámek Jezeří se zvedá k životu

Severozápadní Čechy | Památky
15.6.
2021
Litoměřická muzejní noc proběhne již tento pátek

Litoměřická muzejní noc proběhne již tento pátek

Severozápadní Čechy | Kultura