Úvod > Co chcete dělat? > Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě
Památky

Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě

Pomník Franze Kafky najdete na hranicích bývalého židovského města, mezi Španělskou synagogu a gotickým katolickým kostelem sv. Ducha. Autorem je sochař Jaroslav Róna, při realizaci spolupracoval s architektonickým studiem Davida Vávry.
Bronzová plastika od sochaře Jaroslava Róny připomíná jednoho z největších světových spisovatelů a slavného Pražana. Místo, kde socha stojí, je samo o sobě velmi symbolické, protože kromě toho že v Dušní ulici č. 27 Kafkovi bydleli, přesně pod památníkem probíhá také hranice mezi pražskými obvody Staré město a Josefov, a navíc se socha ocitá v duchovní zóně tří náboženství – mezi synagogou, katolickým a protestanským kostelem. V této zádumčivé i romantické části staré Prahy strávil Kafka prakticky celý svůj krátký život.

Vybudování pomníku Franzi Kafkovi iniciovala Společnost Franze Kafky. Socha je 3,75 m vysoká a váží 700 kg. Sousoší je tvořeno dvěma těly – spodní mohutná figura představuje pouze prázdný mužský oblek (sako a kalhoty), jež nese na ramenou postavu samotného Franze Kafky. Řešení pomníku je inspirováno Kafkovou novelou "Popis jednoho zápasu". Sousoší tak vyjadřuje duchovní rozdvojení, jež na sebe spisovatel sám ve svých textech prozrazuje. V textu novely dojde k tomu že se jedna postava v určitém momentu vyhoupne na ramena svého doposud dominantního společníka.Provozovatel

Společnost Franze Kafky

Široká 14
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 227 452
Email:
mail@franzkafka-s...
WWW:
www.franzkafka-so...
GPS:
50,090053 14,420919
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny