!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Barokní Nová radnice v Brně
Památky

Barokní Nová radnice v Brně

Areál bývalého dominikánského kláštera na Dominikánském náměstí v Brně sloužil od svého vzniku potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven. Dnes je sídlem primátora a vedení Magistrátu města Brna.
Areál bývalého dominikánského kláštera od svého vzniku v první polovině 13. století sloužil jako sněmovna moravských zemských stavů. Samotná budova radnice byla postavena v renesančním slohu. Nevyhnula se barokní přestavbě, kterou v 18. století realizoval stavitel Mořic Grimm. Poslední větší rekonstrukci zaznamenal areál na počátku 20. stol. podle projektu J. Poláška, a krátce na to se stal sídlem hlavních městských činitelů. 

Z historických prostor, v nichž kdysi zasedaly sněmy a soudy moravské šlechty, vynikají Rytířský a Sněmovní sál s bohatou výzdobou a freskami D. Grana. Nejstarší část kláštera, gotická křížová chodba s rajským dvorem, se využívá pro výstavní účely.

Volně přístupná jsou dvě nádvoří, přes něž se dá projít z Dominikánského náměstí na Husovu třídu. Na prvním nádvoří vás upoutá renesanční schodiště, dílo italských stavitelů P. a A. Gabriových, které vede do prostor bývalé zemské soudnice, sluneční hodiny, obří chrlič a kašna s alegoriemi dvanácti měsíců, vyrobená pro Výstavu soudobé kultury v Československu roku 1928, akci, jíž zahájilo provoz brněnské výstaviště. V celém areálu najdete také několik historicky cenných portálů, které sem byly většinou přeneseny z domů zbořených v průběhu asanace historického jádra města v letech 1896 až 1916.

Budova byla od roku 1904 sídlem prvního Městského muzea, které zde působilo do 30. let 20. století. Nyní je Nová radnice sídlem primátora města, zasedá zde Zastupitelstvo města Brna a Rada města Brna. 

V podzemí pod Dominikánským náměstím se skrývá sklepení domu mincmistrů. Sklepení bylo objeveno roku 1999 a je celoročně přístupné veřejnosti. Na Dominikánském náměstí stávala ještě jedna cenná památka, raně gotická královská kaple z roku 1297, která byla počátkem 20. století zbořena.
Zobrazit více

Provozovatel

Magistrát města Brna

Dominikánské nám. 196/1
601 67 Brno
Tel.:
+420 542 171 111
Email:
posta@brno.cz
WWW:
www.brno.cz
GPS:
49,193932 16,606152
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí