Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Barokní Nová radnice v Brně
Památky

Barokní Nová radnice v Brně

Areál bývalého dominikánského kláštera na Dominikánském náměstí v Brně sloužil od svého vzniku potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven. Dnes je sídlem primátora a vedení Magistrátu města Brna.
Areál bývalého dominikánského kláštera od svého vzniku v první polovině 13. století sloužil jako sněmovna moravských zemských stavů. Samotná budova radnice byla postavena v renesančním slohu. Nevyhnula se barokní přestavbě, kterou v 18. století realizoval stavitel Mořic Grimm. Poslední větší rekonstrukci zaznamenal areál na počátku 20. stol. podle projektu J. Poláška, a krátce na to se stal sídlem hlavních městských činitelů. 

Z historických prostor, v nichž kdysi zasedaly sněmy a soudy moravské šlechty, vynikají Rytířský a Sněmovní sál s bohatou výzdobou a freskami D. Grana. Nejstarší část kláštera, gotická křížová chodba s rajským dvorem, se využívá pro výstavní účely.

Volně přístupná jsou dvě nádvoří, přes něž se dá projít z Dominikánského náměstí na Husovu třídu. Na prvním nádvoří vás upoutá renesanční schodiště, dílo italských stavitelů P. a A. Gabriových, které vede do prostor bývalé zemské soudnice, sluneční hodiny, obří chrlič a kašna s alegoriemi dvanácti měsíců, vyrobená pro Výstavu soudobé kultury v Československu roku 1928, akci, jíž zahájilo provoz brněnské výstaviště. V celém areálu najdete také několik historicky cenných portálů, které sem byly většinou přeneseny z domů zbořených v průběhu asanace historického jádra města v letech 1896 až 1916.

Budova byla od roku 1904 sídlem prvního Městského muzea, které zde působilo do 30. let 20. století. Nyní je Nová radnice sídlem primátora města, zasedá zde Zastupitelstvo města Brna a Rada města Brna. Roku 2021 došlo k renovaci nástěnné fresky znázorňující zasedání zemského soudu spolu s erby soudců, která byla pod malbou schovaná dlouhých 137 let. Autorem výmalby, která vznikla v letech 1728 až 1729, je zřejmě brněnský malíř František Řehoř Ignác Eckstein.

V podzemí pod Dominikánským náměstím se skrývá sklepení domu mincmistrů. Sklepení bylo objeveno roku 1999 a je celoročně přístupné veřejnosti. Na Dominikánském náměstí stávala ještě jedna cenná památka, raně gotická královská kaple z roku 1297, která byla počátkem 20. století zbořena.
 

Sál Rady města Brna s restaurovanými freskami

Barokní sál brněnské Nové radnice zdobí od roku 2022 zrestaurovaná nástěnná freska znázorňující zasedání zemského soudu. Původně měli restaurátoři obnovit jen nástropní fresky, neboť ty na stěnách byly pro záchranu příliš zničené. Nakonec se ale díky spolupráci s Archivem města Brna podařilo vypátrat dvě historické fotografie, na jejichž základě bylo možné fresky na stěnách vytvořit znovu. Do sálu se tak po zhruba 150 letech vrátila scéna zasedání zemského soudu, která upomíná na původní funkci prostoru coby soudní síně. Barokní nástěnné malby v sále Rady pocházejí patrně z let 1728–1729.

V 80. letech 18. století na příkaz Josefa II. tehdejší Zemský dům (dnešní Novou radnici) zabralo a pak značně zdevastovalo vojsko. V roce 1872 ho vykoupilo město Brno a byl různě využíván, mimo jiné jako vývařovna, skladiště nebo tržnice. Během těchto let zmizely barokní fresky pod nánosy dalších maleb a štuků.

Provozovatel

Magistrát města Brna

Dominikánské nám. 196/1
601 67 Brno
Tel.:
+420 542 171 111
Email:
posta@brno.cz
WWW:
www.brno.cz
GPS:
49,193932 16,606152
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Křest monografie Pavla Hayeka

​Přijďte na křest monografie brněnského malíře a grafika Pavla Hayeka do Pražákova paláce Moravské galerie v Brně.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Výstava Design – to nejlepší z tvorby Jiřího Pelcla

Přehlídka tvorby Jiřího Pelcla mapuje čtyřicetiletou kariéru předního českého designéra, který prošel řadou tvůrčích období odrážejících nejenom vývoj užitého umění posledních dekád, ale i politické, sociální a ekonomické změny.
Brno, Jihomoravský kraj

Pilotem letadla na zkoušku z Brna

Splňte sen sobě, nebo svým blízkým a darujte jim pilotování letadla! Uvidíte, že budou nadšení! Létáme každý víkend!
Brno, Jihomoravský kraj

Pilotem letadla na zkoušku z Brna

Splňte sen sobě, nebo svým blízkým a darujte jim pilotování letadla! Uvidíte, že budou nadšení! Létáme každý víkend!
Brno, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Michala v Brně

Římskokatolický kostel svatého Michaela archanděla v brněnské městské části Brno-střed se nachází na Dominikánském náměstí vedle Nové radnice. Pro veřejnost kostel není přístupný s výjimkou pravidelných bohoslužeb.
Brno, Jihomoravský kraj

Půjčovna kol a elektrokol Brno

Kola jsou vždy perfektně připravena a seřízena. Půjčujeme kola, elektrokola, dětské vozíky, sedačky. Helma a zámek ke kolům zdarma.
Brno, Jihomoravský kraj

Půjčovna kol v centru Brna – Brno Bike Rental

Půjčovna Bike Rental v Brně nabízí kromě vyzvednutí kol, elektrokol, skútrú a dětských vozíků přímo na Dominikánském náměs i dovoz a odvoz kol přímo k vám. Respektive kola vám přivezou, kam si budete přát.
Brno, Jihomoravský kraj

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně s mléčným barem

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Don Pintxos – wine & tapas v Brně

Don Pintxos je tapas bar zaměřující se na vína z celého Španělska, převážně pak z Baskicka.
Brno, Jihomoravský kraj

SKØG Urban Hub

Interiér brněnské kavárny SKØG Urban Hub je inspirován skandinávským designem, a tak je z velké části dřevěný. Název kavárny pochází ze švédštiny a v překladu znamená "Les".
Brno, Jihomoravský kraj

Pivovarský dům Poupě v Brně

Městský pivovar v Brně uvařil svou první várku piva již 12. září 1545. Jeho doposud nejlepší období bylo v letech 1798-1805, kdy zde působil sládek František Ondřej Poupě. Nově zrekonstruovaný Pivovarský dům Poupě by rád navázal na tuto tradici a přinesl do centra Brna kvalitní pivo.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Nok Nok – inspirovaná filmovými Pelíšky

V brněnské ulici Zámečnická otevřela restaurace Nok Nok. Název podniku inspiroval slavný film Jana Hřebejka Pelíšky, kuchyni zase tradiční recepty, ve kterých se prolínají vlivy z Čech, Moravy i vídeňské gastronomie.
Brno, Jihomoravský kraj