!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Tajný atomový kryt 10-Z v Brně s mléčným barem
Památky

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně s mléčným barem

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.
Expozice uvnitř krytu 10-Z vám ukáže přibližně 500 metrů tunelů, kterými se můžete projít volně bez průvodce vlastním tempem. U vstupu dostanete mapu labyrintu, v němž se na obrazovkách a projektorech dozvíte příběhy lidí spojené s bunkrem. Na QR kódech ukrytých pak najdete videa s doplňkovými materiály, celý kryt je pokrytý sítí wi-fi.

Při prohlídce expozice projdete nejzajímavějšími částmi bunkru (diesel agregát, filtrovna, telefonní ústředna) uvidíte také Poláškovy stoly z Nové radnice, které byly zapomenuty v krytu a které jsou asi nejvzácnějším kusem nábytku spojeným s historií města Brna. Součástí expozice jsou také dveře z cel smrti bývalé Krajské věznice na Cejlu, kam odsouzení k smrti za války i v době stalinismu vyrývali své vzkazy před popravou.

Součástí je stylový Mléčný bar, kam můžete přijít na pravého "turka" nebo salát do papíru či jiné stalinistické, normalizační a válečné "speciality". Bar otevírá denně kromě pondělí ve 12:00 a má otevřeno nejméně do 19:00. Nabízí mimo jiné oblíbené pokrmy význačných světových osobností i zavrženíhodných představitelů totalitních režimů.

Prohlídku s průvodcem je možné si zarezervovat na 19:00 denně, mimo pondělí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020