Úvod > Aktuality > Propadněte kouzlu českého moderního designu!
Propadněte kouzlu českého moderního designu!
">
Zážitky

Propadněte kouzlu českého moderního designu!

  • Vydáno13. dubna 2012
Český design nabízí v mnoha oborech vysoký standard a originalitu. Mladí čeští designéři zaznamenávají úspěchy v celém světě. V jejich kvalitních a přitom dostupných výrobcích s osobitým stylem nechybí pořádná dávka humoru i fantazie. Hledáte-li nový nápaditý styl, nechte se přesvědčit, že současný český design má co nabídnout – k zajímavým designován kouskům patří elegantní a přitom technicky dokonalé vázy z varného skla studia Ogloj Chorchoj nebo výrobky Ronyho Plesla ze světélkujícího uranového skla. Úsměv na tváři vyvolají výrobky Maxima Velčovského, mezi které patří například popelník ve tvaru České republiky.
Hravý a experimentální – takový je současný umělecký i užitý design

V minimalistický prostorách budovy holešovického Centra současného umění DOX se na jednom místě koncentruje práce  zásadních designérských ikon českého skla, porcelánu a šperku. Designový obchod Dox by Qubus galerie DOX zde představuje zcela nový koncept prodejní galerie. Obchod svou selekcí reflektuje absolutní špičku českého designu a konceptuální tvorby. Otevřeno je každý den kromě úterý od 10 do 18 hodin.
 
Galerie Křehký na Praze 7 představuje prostřednictvím prodejních výstav a vlastní kolekce předmětů velmi osobní pohled na současný design, domov a svět předmětů vůbec. V galerii na Osadní ulici 35 najdete především limitované edice, autorské originály, experimentální projekty, prototypy a v exkluzivním zastoupení i další sériové vyráběné předměty. Galerie Křehký je otevřena ve středu a čtvrtek od 10 do 20 hodin nebo kdykoliv po telefonické dohodě.
 
Dalším specialistou na český design a užité umění je Modernista, výrobce a prodejce dobou prověřených předmětů 20. století i z designové současnosti. Prodejna Modernista, kterou najdete v pasáži Hrzánského paláce v Celené ulici, přímo v srdci pražského Starého Města, nabízí rozsáhlou kolekci zboží od kubistické keramiky přes funkcionalistický nábytek, svítidla a hračky až po nejnovější tvorbu z oblasti autorského skla, šperku a porcelánu. Právě kubistická kolekce dekorativních předmětů, které vytvořili v letech 1910 až 1920 tvůrci zvučný jmen jako například Pavel Janák, Vlastislav Hofman a Josef Gočár patří k neokoukaným a přitom specificky českým výrobkům, které nemají ve světě obdoby. Unikátní styl se zrodil na počátku 20. století v Praze, kdy skupina mladých avantgardních umělců aplikovala kubistické principy malířů Picassa a Braqua v architektuře a užitém umění. Milovníci moderního designu naleznou v Modernistovi práce současných předních českých designérů, jakými jsou například Maxim Velčovský, Jiří Pelcl či design studio Ogloj Chorchoj. Modernista je otevřen denně od 11 do 19 hodin.
 
Jedinečný prostor, to je Futurista Universum. Designový obchod na Betlémském náměstí na Praze 1 je dokladem, že kvalita a výjimečnost nemusí nutně znamenat nedostupnost. Futurista představuje základnu pro současnou architekturu, fotografii, design a umění. Na 150 m2 unikátního prostoru nabízí nejčerstvější a nepřetržitě aktualizovaný výběr toho nejlepšího z českého designu – šperky, sklo, keramiku, porcelán, svítidla, nábytek, textil nebo třeba tapety. Otevřeno je zde každý den od 11 do 19 hodin.
 
Papír tělem i duší, to je nové české papírnictví Papelote, nabízející široký sortiment originálních sešitů, bloků, balících papírů, penálů, obalů na knihy, plstěných výrobků a dalších produktů, které jsou vyrobeny v Čechách z ekologicky šetrných materiálů. Papelote má domov ve Vojtěšské ulici na Praze 1, kde také otevřelo svůj  první obchod s dílnou. Najdete zde sortiment  v celé šíři, od výrobků, které jsou určeny do běžné distribuce, až po autorské limitované série.
 
Další designovou lahůdkou současnosti je originální obchod s botami, který nadchne také každého milovníka architektury – Botas Concept StoreKonviktské ulici č. 30 na Praze 1. Na pouhých 18 m2 vyrostl promyšlený designový prostor, který nabízí kompletní kolekci včetně limitovaných řad Botas classic 66 a také galerii představující současné talenty z oblasti módy, umění a designu na jednom místě. Na jedné straně čistá a bílá galerie, ve  které se otevírá většina výloh do ulice, a na druhé černý prostor obchodu, kterému dominují syté žluté barvy krabic od bot, jichž je zde na 750. Návrh interiéru Botas Concept Store je experimentem, jak obchod opticky zvětšit v maximální možné míře a zároveň mu vtisknout jedinečnou atmosféru.

I tradiční české firmy jdou s dobou

Proslulou českou firmu Ton, která vyrábí stoly a židle technikou ohýbání dřeva, založil již roku 1861 Michael Thonet v Bystřici pod Hostýnem. Oblibu výrobků dokazuje například židle č. 14, která se vyrábí již více než 150 let. Michael Thonet demonstroval její pevnost tak, že ji roku 1900 na Světové výstavě v Paříži, kde získala zlatou medaili, shodil z Eiffelovy věže. Původní česká firma vychází z tradice řemeslného umění za současné aplikace nových trendů v nábytkářském průmyslu. S výrobky slavné české firmy se blíže seznámíte například v prodejně Ton na ulici Komunardů 28 v Praze 7 – Holešovicích, která získala ocenění Prodejna roku 2011. Mimo tento úspěch získal showroom ještě speciální ocenění za design interiéru, který navrhovalo studio Olgoj Chorchoj. Prodejna je otevřena v týdnu od 10 do18 hodin, v sobotu do 13:30 hodin. Další obchody s nábytkem značky Ton naleznete také v Českých Budějovicích, Brně, Jablonci nad Nisou, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Jihlavě, Uherském Hradišti, Zlíně nebo Bystřici pod Hostýnem, kde probíhá většina výroby firmy Ton. Jedná se tak o nejstarší místo na světě, kde se dodnes vyrábí nábytek podle principu svého zakladatele.

Další skvělou českou firmou s dlouholetou tradicí a osobitým designem jsou sklárny Moser z Karlových Varů. Tvorbou uměleckého i užitého skla se skláři v Mosru zabývají již 150 let. Za tu dobu se firma Moser stala synonymem nejen vysoké uměleckořemeslné práce, ale také originálního, zajímavého designu. Vývojovým centrem sklárny je Studio Moser, které ve spolupráci s externími výtvarníky vytváří nové kolekce. Návrhy designu pochází z rukou nejlepších soudobých výtvarníků sklářského světa – Reného Roubíčka, Ronyho Plesla, Jiřího Šuhájka, studia IRDS – a mnohých dalších skvělých výtvarníků. Do tajemství výroby moserovského skla proniknete nejen v návštěvnickém centru Moser v Karlových Varech, ale také v nově otevřeném muzeu Moser vhistorických prostorách prodejní galerie v domě U Bílého jednorožce na Staroměstském náměstí. V muzeu jsou vystaveny nejslavnější a nejzásadnější exponáty v historii sklárny Moser, které můžete porovnat se současnou moderní tvorbou sklářských tvůrců.

Inspirujte se na designových událostech sezóny

Velmi inspirativní může být návštěva designových výstav – k těm největším událostem letošní sezóny patří Křehký Mikulovprvní festival art designu ve střední Evropě na kterém se představují mladí designéři. V prostorách mikulovského zámku budou od 22. června do 19. srpna  k vidění limitované edice a premiérové výstavy českých i zahraničních návrhářů.
 
Další velkou událostí sezóny pro všechny milovníky designu, šperků, nábytku, dekorací, umění i lidové kreativity je Designblok - mezinárodní přehlídka designu představující aktuální novinky světového i domácího designu v nejvýznamnějších pražských obchodech a galeriích. Letošní ročník proběhne od 1. do 7. října.
 
Od 5. do 9. prosince bude v Praze opět probíhat další ročník oblíbeného prodejního festivalu současného mladého designu Design Supermarket 2012, který nabídne produkty mladých umělců všech oborů – od módy přes sklo, porcelán a šperky, až po grafiku.
Modernista – splněný sen pro milovníky designu

Modernista – splněný sen pro milovníky designu

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s cílem vytvořit v České republice ojedinělý obchod, který bude nabízet to nejlepší z českého designu posledních 100 let. Kromě vlastní produkce Modernista také sbírá a restauruje cenné originální kusy nábytku, svítidel a předmětů denní potřeby.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký, kterou najdete na Praze 1, představuje prostřednictvím prodejních výstav a vlastní kolekce předmětů velmi osobní pohled na současný design, domov a svět předmětů vůbec.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Papelote – nové české papírnictví

Papelote – nové české papírnictví

Papelote je nové české papírnictví, v němž papír není pouhým podkladem pro psaní, ale materiálem plným chutí, vůní, zvuků a barev. Papírenský obchod je spojen s malou dílnou, ve které vznikají autorské a ručně vyráběné bloky, sešity, penály, balicí papíry a další chytré nápady.