Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Městská památková rezervace Brno
Památky

Městská památková rezervace Brno

Městská památková rezervace Brno byla vyhlášena v roce 1989. Tvoří ji kompaktní historické centrum, množství starších staveb včetně kostelů, hradu Špilberku nebo Augustiniánského kláštera. Zástavba je doplněna činžovními domy v historizujícím a secesním stylu 19. století a řadou soch, kašen a parků.
Brněnské historické centrum je od roku 1989 městskou památkovou rezervací, která je vyšším stupněm ochrany než památková zóna. Od roku 2023 vznikla v širším centru moravské metropole nová městská památková zóna, která doplňuje již památkově chráněné centrum.
 
Městskou památkovou rezervaci v Brně tvoří nejužší historické centrum, jehož území se město rozvíjelo od raného středověku. Nachází se zde například katedrála sv. Petra a Pavla na Petrově, hrad Špilberk, Kapucínský klášter s hrobkou, Augustiniánský klášter s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, Muzeem starobrněnského opatství a Mendelovým skleníkem, náměstí Svobody, Zelný trh s kašnou Parnas, Dominikánské náměstí, Moravské náměstí, Římské náměstí, klášter dominikánů, františkánů, minoritů, voršilek (býv.), kostely Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici, sv. Jakuba Staršího, sv. Tomáše, Červený kostel (evangelický J. A. Komenského), Stará radnice a Nová radnice, Místodržitelský palác, Palác šlechtičen, budova Ústavního i Krajského soudu, Pražákův palác, Uměleckoprůmyslové muzeum, Dietrichsteinský palác, Mahenovo divadlo, vlaková stanice Brno hl.n. i parky pod Špilberkem, Zahrada pod hradbami, Denisovy sady, Kapucínské zahrady, Park Koliště, Park Danuše Muzikářové… a další stavby i areály městské zeleně.
 

Památková zóna od roku 2023

Nová Městská památková zóna Brno vytváří pomyslný polo prstenec obklopující na západě, severu a východním směrem výše popsané městské jádro, založené ve středověku. Zóna představuje urbanisticky mimořádně hodnotné území s výraznou architektonickou a uměleckou kvalitou.
 
K důležitým prvkům urbanismu nové památkové zóny v Brně náleží reprezentativní městské čtvrti činžovních domů zejména z 19. století a meziválečné doby, jako jsou Veveří, Lužánky Černých PolíchHusovice. Významná je přítomnost koncepčně řešených zahradních vilových čtvrtí a někdejších předměstských letovisek zejména z 19. století a následujícího období meziválečného, jako jsou Masarykova čtvrť (vila Münz, vila Hermine Weiglové, vila Stein, Neumark či vila Haas), Pisárky (vila Stiassni, Wilsonova vila, býv. Hošnova vila, rodinný dům architekta Jiřího Krohy), Černá Pole (vila Tugendhat, vila Löw-Beer, Kaiserova vila, Giskrova vila, Arnoldova vila, Fuhrmannova vila, nájemní dům Otto Eislera, vila Himmelreich, Brandstätterova vila) nebo Žabovřesky (Jurkovičova vila, Kounicovy koleje), a také přítomnost bývalých dělnických a továrních předměstí s velkými nájemními domy a pozůstatky industriálních staveb s ojedinělými sídly a správními budovami, k nimž patří třeba Cejl v Zábrdovicích.
 
Urbanisticky specifickým územím je také areál brněnského Výstaviště v Pisárkách s hodnotnou architekturou meziválečného a poválečného období 20. století. Vedle převažující obytné zástavby je na celém území vysoký počet reprezentativních veřejných a správních budov. Významnou urbanistickou a kulturněhistorickou součástí širšího historického centra moravské metropole tvoří i park Lužánky v Černých Polích a plochy dalších parků či lesoparků.

Provozovatel

Magistrát města Brna

Dominikánské nám.196/1
602 00 Brno
WWW:
https://www.brno.cz/
WWW:
https://www.gotob...
GPS:
49,193921 16,606107
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Vánoční hvězda moravských bratří v Brně

Nechte se okouzlit velkou vyřezávanou vánoční hvězdou u kostela sv. Michala. Patří už k symbolům Brněnských Vánoc a letos spolu s Halouzkovým betlémem tvoří hlavní vánoční výzdobu Dominikánského náměstí.
Brno, Jihomoravský kraj

Výstava patchworku

Výstava se uskuteční v centru města Brna, v jižním křídle Křížové chodby na Nové radnici, ulice Dominikánská 2, denně od 25.11. do 3.12.2023.
Brno, Jihomoravský kraj

Vánoční tramvaj Brno

Historické centrum Brna brázdí o Vánocích speciální vánoční tramvaj typu T3. Její adventní úprava rozjasňuje úsměvy a každý si ji chce vyfotit. A co teprve se projet!
Brno, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce 2023

Poslední pátek před první adventní nedělí se tradičně rozsvěcuje vánoční strom na centrálním náměstí Svobody. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Adventní Víno z blízka – krásná vína v krásném městě

10. ročník akce Adventní Víno z blízka představuje 12 vinařství ze všech vinařských podoblastí. Akce již tradičně spojuje moravská vína s historií, památkami, uměním a gastronomii města Brna. Letos se akce odehraje v prostorách Staré radnice v Brně. První prosincovou sobotu, 2. 12. 2023.
Brno, Jihomoravský kraj

Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a ve Staré radnici v Brně

Dynamické náměstí Svobody, klidné a pohodové Dominikánské náměstí, romantické a designové nádvoří Staré radnice... Vánoční trhy, které v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. Čekají na vás vánoční stromy, betlém, slavnostně nasvícené ulice, vánočně vyzdobené město…
Brno, Jihomoravský kraj

Mint Market Brno Vánoce vol. 1

Vánoční nákupy v Brně začínají o víkendu 9. a 10. prosince na MINT Marketu, který naplní všechna patra Tržnice Brno českým designem, autorskou módou, ručně vyráběnými šperky, keramickými výrobky, bio kosmetikou, hračkami, zkrátka krásnými dárky, které bude radost pod stromečkem rozbalovat.
Brno, Jihomoravský kraj

Mint Market Brno Vánoce vol. 2

Sháníte dárky na poslední chvíli, ale chcete něco originálního, kvalitně zpracovaného a co udělá obdarovanému opravdu radost? Pak zajděte o víkendu 16. a 17. prosince na MINT Market, který se bude konat v budově Tržnice Brno na Zelném trhu.
Brno, Jihomoravský kraj

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) tvoří sklepení domu mincmistrů a zrekonstruované sklepy Nové radnice. Sklep královskými mincmistry zřízený nedlouho po založení Brna představuje brněnské pověsti a historii Brna v multimediální expozici s názvem Ohnivý kůň a drak.
Brno, Jihomoravský kraj

Barokní Nová radnice v Brně

Areál bývalého dominikánského kláštera na Dominikánském náměstí v Brně sloužil od svého vzniku potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven. Dnes je sídlem primátora a vedení Magistrátu města Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Vodní prvky na Dominikánském náměstí v Brně

Od léta 2023 se Brňané a návštěvníci jihomoravské metropole mohou osvěžit u nových vodních prvků na Dominikánském náměstí. Jejich podoba vzešla z architektonické soutěže.
Brno, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Michala v Brně

Římskokatolický kostel svatého Michaela archanděla v brněnské městské části Brno-střed se nachází na Dominikánském náměstí vedle Nové radnice. Pro veřejnost kostel není přístupný s výjimkou pravidelných bohoslužeb.
Brno, Jihomoravský kraj

Kino Velký Špalíček v Brně

Sedm kinosálů v samém centru Brna, to nabízí Multikino Velký Špalíček. Kino je často využíváno pro pořádání slavnostních premiér a jiných kulturních akcí. Všech sedm kinosálů je plně digitalizovaných.
Brno, Jihomoravský kraj

Půjčovna kol a elektrokol Brno

Kola jsou vždy perfektně připravena a seřízena. Půjčujeme kola, elektrokola, dětské vozíky, sedačky. Helma a zámek ke kolům zdarma.
Brno, Jihomoravský kraj

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Půjčovna kol v centru Brna – Brno Bike Rental

Půjčovna Bike Rental v Brně nabízí kromě vyzvednutí kol, elektrokol, skútrú a dětských vozíků přímo na Dominikánském náměs i dovoz a odvoz kol přímo k vám. Respektive kola vám přivezou, kam si budete přát.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Don Pintxos – wine & tapas v Brně

Don Pintxos je tapas bar zaměřující se na vína z celého Španělska, převážně pak z Baskicka.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Mây House – kousek Vietnamu v Brně

Kousek Vietnamu uprostřed Brna si můžete doslova vychutnat v asijském bistru Mây House na Palackého ulici. Přijďte na závitky, bún bò nam bộ nebo phởčko.
Brno, Jihomoravský kraj

SKØG Urban Hub

Interiér brněnské kavárny SKØG Urban Hub je inspirován skandinávským designem, a tak je z velké části dřevěný. Název kavárny pochází ze švédštiny a v překladu znamená "Les".
Brno, Jihomoravský kraj

Kočkafé Schrödinger

Největší kočičí kavárna v Evropě přímo v historickém centru Brna. Retro styl skýtá útulné prostředí i přes vzdušnost a prostornost. Kočky, které zde žijí, jsou vybrány majiteli útulku přímo do kavárny, a to s ohledem na jejich povahu – jsou přátelské k lidem i k ostatním kočkám.
Brno, Jihomoravský kraj

Pivovarský dům Poupě v Brně

Městský pivovar v Brně uvařil svou první várku piva již 12. září 1545. Jeho doposud nejlepší období bylo v letech 1798-1805, kdy zde působil sládek František Ondřej Poupě. Nově zrekonstruovaný Pivovarský dům Poupě by rád navázal na tuto tradici a přinesl do centra Brna kvalitní pivo.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Nok Nok – inspirovaná filmovými Pelíšky

V brněnské ulici Zámečnická otevřela restaurace Nok Nok. Název podniku inspiroval slavný film Jana Hřebejka Pelíšky, kuchyni zase tradiční recepty, ve kterých se prolínají vlivy z Čech, Moravy i vídeňské gastronomie.
Brno, Jihomoravský kraj

Gusto Plzenka Restaurant v Brně

Gusto Plzenka Restaurant vás uvítá v novém atraktivním designu, neobvyklém uspořádání, elegantním otevřeném prostoru a s netradičním pojetím české a moravské kuchyně.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel International Brno

Hotel s výjimečným umístěním přímo v centru Brna. Moderní a nadčasový. Cítíte blízkost impozantní atmosféry tepajícího mladého města v symbióze s historií, která vás překvapí. Přímo naproti hotelu stojí dominanta města hrad Špilberk s parkem okolo, který vybízí nejen k romantickým procházkám.
Brno, Jihomoravský kraj