Úvod > Kalendář akcí > Sculpture line – sochařský festival
Sculpture line - sochařský festival
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
15.6.
30.9.
+ Přidat foto
Výstavy

Sculpture line – sochařský festival

  • 15. červen 2021 – 30. září 2021
S polovinou června již sedmým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský festival Sculpture line, aby proměnil parky, náměstí, ulice i jiná veřejná prostranství v galerii pod širým nebem.
Další ročník sochařského festivalu Sculpture line vám opět představí sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“. Záměrem expozice je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor, nabídnout nový pohled na města i na samotná umělecká díla, a to jak obyvatelům, tak i návštěvníkům.
Zveme vás do ulic. Pojďte ven, vydejte se na cestu „sochařskou linkou“ a užijte si tuto unikátní letní výstavu. Sochařská linka Sculpture Line letos vede i do Ostravy, Olomouce, Pardubic nebo Plzně.
 

Kde a jaké sochy letos potkáte

Nosorožec – Jungmannovo náměstí, Praha 1
Jaroslav Róna *1957
Socha Nosorožec vznikla z jednoduché ideje – využít ochranný obrněný pancíř jednoho druhu afrického nosorožce, skládající se z mohutných kožovitých a rohovinových plátů k vytvoření fantaskní figury nosorožčího rytíře – kolosu, jenž bude kombinovat lidské a zvířecí prvky.

Čtenář v křesle – Nám. Franze Kafky, Praha 1
Jaroslav Róna *1957
Plastika vznikla jako třetí varianta sochy Čtenáře, původně určené před budovu jedné veřejné knihovny. Paradoxně však již v době, kdy ze zakázky dávno sešlo a žádná knihovna o ni nejevila zájem. Rónu ale tehdy postupně velice zaujala problematika sochy člověka, jenž je pohroužen do světa odvíjejícího se v knize.

Klecohlavy - Vojanovy sady, Praha 1
Kurt Gebauer *1941
První Klecohlavy  vznikly z nýtované pásoviny 1987, další ze železného drátu pro dvorek u Vladislavského sálu při výstavě na Pražském hradě v roce 1995. Poslední tři z tlusté kulatiny byly pro paní Medu Mládkovou na dvorek Musea Kampa.

Nebeská sféra – nebesa sfér Vojanovy sady/U Lužického semináře, Praha 1 Malá Strana
Vladimír Škoda *1942
Vladimír Škoda používá při práci s kovem různé postupy a technologie, stejně jako možnosti interaktivity, magnetismu a polarity.

Stéla - pod Tančícím domem, Jiráskovo nám. 1981/6, Praha 2
Alexandra Koláčková *1964
Obří výhonek, hrající barvami. Symbolizuje klíček radosti, nového života, který čeká ve skrytu, aby po čase, kdy všechno kolem vypadá jako beznadějná pustina, vyrašil jakoby z ničeho nic v plné síle.

Sedící postavaNovoměstská radnice, Karlovo nám. 1, Praha 2
Alexandra Koláčková *1964
Prvotním impulzem vzniku této realizace byl záměr dotvořit intimní místo jedné soukromé zahrady posezením s plastikou. Vznikla tak lavička v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru.

Stisk – Industrial I. – Empiria Tower, Na Strži, Praha 4 – Nusle
Jaroslav Róna *1957
Plastika vznikla v roce 2015 na objednávku do zmodernizovaného industriálního areálu poblíž holešovického přístavu, přestavěného na administrativně – obytný celek.

Jesus Christ Super Stealth – Empiria Tower, Na Strži, Praha 4 – Nusle
Stefan Milkov *1955
Jde s nadsázkou o věčný rozpor našeho křesťanského morálního, mírumilovného kodexu a přitom neustálé potřeby vyvíjet čím dál tím dokonalejší zbraně hromadného ničení.

Rozpad – Rozklad – Empiria Tower, Na Strži 1702, Praha 4 – Nusle
Jakub Flejšar *1980
Kompozici tvoří jednotlivé, vzájemně se oddělující časti člověka – lidského těla. Díky veškeré dřině a vyčerpání, co prožívá nebo prožil, se fyzicky i mentálně rozpadá. Je jedno, jestli jediným vyčerpávajícím momentem, nebo celoživotní snahou něčeho dosáhnout.

Osvícení – ČEZ, Duhová, Praha 4, Michle  (50.04940, 14.45210)
Lukáš Rittstein *1973
Les. Nostalgie mizející divočiny. V řadě "zaparkované" měkké hmoty se drží horizontálních kmenů tak, jako se duše upíná na osu své existence. Zároveň si "na zádech" nesou své osobní příběhy.

Věž pro Jana Palacha – Janáčkovo nábřeží, Praha 5 – Smíchov
Václav Fiala *1955
Sochař své sochy rád někomu připisuje. Mnohdy svým oblíbeným architektům, spisovatelům, filozofům či básníkům. Jindy místům, událostem nebo pocitům a náladám. Tuhle sochu dělal od začátku s myšlenkou na Jana Palacha.

Dvě KřeslaDětský ostrov, Smíchov, Praha 5
Alexandra Koláčková *1964
Umělecká díla mají svoje místo v zahradách a parcích od nepaměti. Mohou být nenápadným doplňkem, extravagantním šperkem, průvodcem, nebo mohou být ústředním motivem, hlavním důvodem, proč zahradní prostor vznikl.

Housenka raného kapitalismu – Vítězné náměstí, Dejvice, Praha 6
Kurt Gebauer *1941
Dílo bylo navrženo v roce 1997 na toto místo, kde stála předtím normalizační socha Lenina v rámci akce Centra současného umění jako reakce na Blbou náladu národa.

Wooden CloudPamátník ticha Bubnech, Bubenská 177, Praha 7Holešovice
Martin Steinert
Martin Steinert je hostem rezidenčního programu Goethe-Institutu. V Praze bude tvořit a pobývat po dobu tří týdnů u příležitosti konání festivalu Sculpture Line. Během pobytu vznikne pražská podoba díla „Wooden Cloud“.

Sofa - Pavilon B. Braun Dialog, Budínova 2464/2b, Praha 8 (50.11571, 14.46520)
Alexandra Koláčková *1964
Užitné keramické sofa organických tvarů vnáší do veřejného prostoru hravost a optimismus. Na rušné ulici plné shonu působí plastika jako ostrov pohody a dobré nálady; jako místo, kde můžete krátkým spočinutím „dobít baterky“.

Nohobob - Bobová dráha Prosek, Prosecká 906/34b Praha 9 (50.11424, 14.48906)
Štěpán Šefr *1983
Socha, která utíká či ujíždí, se stává symbolem areálu, ve kterém je umístěna. Fragment bobu je přenesen do surrealistické roviny, kdy ho k cíli cesty nesou dva páry nohou.


O festivalu Sculpture Line

Sochařský festival SCULPTURE LINE je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt, jenž instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci veřejnosti socializovat veřejný prostor. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími. Zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Festival se nesoustředí jen na centra a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa.
 
První ročník proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku. V uplynulých ročnících festivalu zaujala v Praze například pěti metrová socha bronzového opičáka s názvem King Kong Balls francouzského umělce Denise Defrancesca či klíčová socha Jiřího Davida REVOLUCE vytvořená z 80 tisíců klíčů, která byla nainstalovaná v zámeckém parku v Mikulově. Pozornost vzbudili Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky.
Zobrazit více

Provozovatel

SCULPTURE LINE

Veslařský ostrov 62
147 00 Praha 4
Email:
ondrej@sculpturel...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.sculptureline.cz
WWW:
https://www.sculp...
GPS:
50,054064 14,416423
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 4
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina