Úvod > Aktuality > Plesová sezona 2024 startuje! Kde si v Praze zatančíte?
Kultura

Plesová sezona 2024 startuje! Kde si v Praze zatančíte?

Nazujte si střevíčky, oblečte se do těch nejkrásnějších šatů a vyrazte na parket! Pokud ještě nevíte, kam přesně se vydat, nechte se inspirovat našimi tipy – ten svůj ples si zde určitě najdete. Tančit se bude v nádherných sálech na Žofíně, v Obecním domě, v Národním domě i na Novoměstské radnici.

Od Rakouského plesu k Českému

V reprezentačních prostorách paláce Žofín se již tradičně koná elegantní Rakouský ples s jedinečnou atmosférou. Letos se na překrásné melodie můžete protančit až do brzkých ranních hodin v pátek 19. ledna 2024. Zahrají vám k tomu Český národní symfonický orchestr, Orchestr Josefa Hlavsy, půlnoční čtverylku povede vídeňský taneční mistr Michael Hysek. Chybět nebudou ani skvělí „taxi“ tanečníci, kteří umožní vašemu partnerovi krátký oddech, nebo si zatančí s dámami, které přišly bez doprovodu. Nejlepší rakouská vína, sklenka šampaňského a tapas slibují krásný večer. Tak „Alles Walzer!“

Z Rakouska do Španělska a ze Žofína do Národního domu na Vinohradech se přenesete v sobotu 10. února 2024, kdy se zde koná Španělský reprezentační ples. Program plesu je připravován s těmi nejvyššími požadavky na kulturní a společenskou úroveň se spojením s živelností a otevřeností typické španělské fiesty. Nedílnou součástí plesového večera je gastronomická zóna, ve které si budou moci návštěvníci po celou noc užívat těch nejlepších produktů autentické španělské kuchyně.

O týden později, v pátek 17. února 2024, oslaví Česko-Slovenský ples dekádu společenské elegance, kultury a vzájemnosti. Desáté výročí Česko-Slovenského plesu se uskuteční v Obecním domě, perle pražské secese. Tradičně se zde sejdou osobnosti z oblasti kultury a umění, vědeckého, podnikatelského, diplomatického a politického života. Hosté si letos připomenou významné dějinné milníky – dvacáté výročí vstupu obou zemí do Evropské unie i čtvrtstoletí členství v NATO pro Česko a dvě dekády pro Slovensko. Kulturním klenotem večera bude slavnostní připomínka 200 let od narození Bedřicha Smetany. Svým vystoupením večer zpříjemní mimo jiné Petra Janů a Peter Nagy.

Po mezinárodních plesech se v sobotu 24. února 2024 uskuteční Český ples v Obecním domě, označovaný za skutečný vrchol české plesové sezony. Těšte se na jedinečný program vytvořený umělci, jež patří mezi absolutní českou špičku. Každoroční součástí českého plesu je dražba pro tři vybrané handicapované děti. Loni se na plese v rámci dražby vybrala celková částka 670 000 Kč a byla rozdělena mezi Evičku, Kubíka a Honzíka. Letos bude český ples dražit pro Lillinku, Péťu a Aničku. V případě zájmu můžete těmto třem bojovníkům přispět i vy a to pomocí QR kódu na stránkách plesu.
 

Sestry na sál a zahradníci na Žofín

pátek 8. března 2024 bude Žofín patřit zdravotním sestřičkám. Na Reprezentačním plese sester aneb Sestry na sál! proběhne také finále a vyhlášení vítězek soutěže Sestra sympatie. V Obecním domě si v sobotu 16. března krásně zatančíte na Plese Obecního domu a Taneční školy Vavruška. Něco se přiučíte na workshopu s Jakubem Vavruškou a lektory taneční školy a nezapomenutelné bude taneční vystoupení Lenky Nory Návorkové a Marka Adamczyka – účastníků StarDance 2023.

Záplava květin, zajímaví hosté, vynikající vystupující umělci a hlavně příjemná atmosféra, to je 80. reprezentační Zahradnický ples ve slavnostně nasvíceném paláci Žofín. Letos své hosty přivítá v pátek 5. dubna 2024. K tanci bude hrát Josef Hlavsa Orchestra, Bohuš Matuš, Queen Prague. Ten samý den, v pátek 5. dubna 2024, se koná i Reprezentační ples v Národním domě na Vinohradech. K tanci zde zahraje Orchestr Karla Vlacha, se kterým jako hlavní host vystoupí i moderátor večera, Roman Vojtek. O předtančení se postará Taneční škola Vavruška a vystoupí i Lenka Nora Návorková a Michal Necpál.

Kromě tradičních plesů se konají i historické plesy, ve kterých se vrátíte o několik století zpět. Rudolfínský ples na Novoměstské radnici vás v sobotu 27. ledna 2024 přenese do společenské zábavy přelomu 16. a 17. století. Tančit se bude branle, galliarda, spagnoletta, volta a další tance za doprovodu dobové hudby. Neznáte-li tyto tance, nevadí, můžete se alespoň dívat, užívat si atmosféru a pochoutky z kuchyně našich předků. Povinný je ale kostým z doby evropské renesance či raného baroka.
 
Jarní renesanční ples se uskuteční v sobotu 4. května 2024 v Divadelním sále pražského Emauzského opatství. Program plesu je věnovaný hudbě a tanci renesanční Evropy a obsahuje oblíbené panské i měšťanské tance 16. století. Kostým podle renesanční módy si můžete půjčit v některé z půjčoven, ale není zde podmínkou. Ples bude probíhat formou výuky a názorných ukázek jednotlivých tanců, takže si zatančí každý, i úplný začátečník. Přizváni jste i k dobové hostině!
Ples Obecního domu a Taneční školy Vavruška

16.3.
Ples Obecního domu a Taneční školy Vavruška

V sobotu 16. března se uskuteční ples Obecního domu a Taneční školy Vavruška. Ples je určený pro dospělou společnost, která chce protančit večer na dvou parketech Obecního domu se skvělou hudbou.

26. Reprezentační ples – Národní dům na Vinohradech

5.4.
26. Reprezentační ples – Národní dům na Vinohradech

26. reprezentační ples na Vinohradech se koná 5. dubna 2024. Ve všech sálech Národního domu na Vinohradech je již tradičně připraven skvělý program, ze kterého si vybere každý.

Reprezentační ples sester aneb Sestry na sál!

8.3.
Reprezentační ples sester aneb Sestry na sál!

Reprezentační ples sester nazvaný "Sestry na sál!" proběhne 8. března 2024 již tradičně v paláci Žofín. U této příležitosti bude také finálové kolo a vyhlášení vítězek soutěže Sestra sympatie.

Zahradnický ples 2024 v paláci Žofín

5.4.
6.4.
Zahradnický ples 2024 v paláci Žofín

Již v pořadí 80. reprezentační Zahradnický ples přivítá hosty v pátek 5. 4. 2024 a v sobotu 6. 4. 2024 ve slavnostně nasvíceném paláci Žofín.

Jarní historický ples

4.5.
Jarní historický ples

Zveme na historický ples s živým hudebním doprovodem v sále pražského Emauzského opatství. Pro hosty plesu bude připraven celovečerní taneční a zábavní program, vystoupí hudební ensemble Fragium16 a soubor starého tance REGII CAROLI REGIS. Historický kostým není podmínkou účasti na plese!

Kurzy historického tance v Praze

4.3.
Kurzy historického tance v Praze

Zveme všechny milovníky tance a pohybových aktivit na celoroční seminář historických tanců pro začátečníky i mírně pokročilé. Taneční lekce probíhají každé pondělí v Praze 2 pod Vyšehradem.

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Národní dům na Vinohradech

Národní dům na Vinohradech

Novorenesanční Národní dům na Vinohradech vybudovaný v roce 1894, patří společně s Divadlem na Vinohradech a kostelem svaté Ludmily k dominantám náměstí Míru.

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze

V paláci Žofín na Slovanském ostrově se konají důležitá společenská setkání, kongresy, koncerty či plesy. Velký sál paláce Žofín pravidelně hostí největší osobnosti z ekonomického, politického a kulturního života od nás i ze zahraničí.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.3. – 10.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den s T. G. M. v Lánech, Český lev – předávání výročních cen České filmové a televizní akademie, Halový pohár dračích lodí v Praze, Valkýra ve Státní opeře, Street food na Smíchovské náplavce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.
Praha | Kultura

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda