Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích
Památky

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, v části je úložiště radioaktivního odpadu. Přesto se v Litoměřicích můžete podívat do expozice, která důl Richard představuje. Najdete ji v městském podzemí v Litoměřicích.

V litoměřickém dole Richard se nejprve těžil vápenec, poté v něm nacisté vybudovali továrnu, a nyní slouží jako úložiště radioaktivního odpadu, expozice je proto rozdělena do tří částí (důl na vápenec, továrna v době II. sv. války a jaderné úložiště). Každá z nich připomíná jedno období. Nepochybně tím nejtemnějším je konec druhé světové války, kdy v Richardu na následky otrocké práce pro německý zbrojní průmysl zahynulo za necelý rok v nelidských podmínkách v podzemí 4 500 vězňů.

Pro expozici byla využita dlouhá prázdná podzemní chodba. Podél chodby je umístěno 24 panelů, kde si přečtete veškeré důležité zajímavosti. Autentičnost podtrhují dobové snímky, nápisy, ale i železný vozík, kopie původních cedulí z podzemní továrny, dobové nářadí nebo vysypané kamení. Nechybí ani makety sudů, v nichž se v současné době ukládá v úložišti Richard radioaktivní odpad.

Expozice dolu Richard je od října 2014 rozšířená o vizualizaci studie věnované možnosti vybudování Sadu smíření – památníku vězňům. Autorem je mladý litoměřický architekt Filip Landa, který v rámci své diplomové práce navrhl možnou podobu památníku, připomínajícího památku zhruba 4,5 tisíce lidí, kteří zahynuli na konci druhé světové války v dole Richard, kde v nelidských podmínkách pracovali pro německý zbrojní průmysl.

Do podzemí dolu v kopci nad Litoměřicemi se zvědavci léta dostávali výřezem v zabetonovaném vchodu. Ten v létě 2018 památník z vnitřní části zazdil a zepředu navařil ocelový plát. V horní části vrat ponechal pouze otvory pro netopýry. Vchod je opatřen také zabezpečovacím zařízením pro případ, že by se přesto někdo do Richardu pokoušel nabourat.

Provozovatel

Centrum cestovního ruchu

Mírové náměstí
412 20 Litoměřice
Tel.:
+420 416 916 440
Tel.:
+420 416 916 100
Email:
info@litomerice-i...
WWW:
www.litomerice-in...
GPS:
50,534418 14,130101
 
 

Vstupné

Cena: 40 Kč

Snížená cena: 20 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny