Úvod > Co chcete dělat? > Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství
Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.
Srdcem hradu je expozice českého vinařství s názvem Cesta za vínem v horním ochozu hradu, která interaktivní formou přibližuje taje historie a výroby vína a představuje jednotlivá vinařství Čech. Můžete si poutavou výstavu nejen prohlédnout, ale přímo na místě také ochutnat produkty prezentovaných vinařských oblastí.

Při prohlídce expozice jsou na výběr dvě varianty – návštěvník si může zakoupit jednoduchou vstupenku na prohlídku s průvodcem nebo si k prohlídce objedná i degustaci s odborným výkladem. V takovém případě dostanete příležitost ochutnat šest vzorků vín pocházejících z českých vinařských oblastí. Expozice ukazuje základní také postupy i úskalí pěstování a výroby vína, prezentuje zdejší vinice a vyhlášená česká vinařství, typické odrůdy regionu.

Litoměřicím udělil právo pěstovat víno už Karel IV., a právě jeho hologram promítaný na sklo, vypráví návštěvníkům o historii vinařství. Klenotem hradu je kompletně opravená gotická kaple se zachovalou klenbou, kde se při svém pobytu v Litoměřicích modlil i král Karel IV. Právě jeho hologram promítaný na sklo, vám bud vyprávět o historii vinařství.

Prostory s původní kamennou dlažbou a klenutými stropy navazující na sklepní prostory byly využity jako archiv vín. V degustačních degustačních prostorách budou probíhat řízené či kombinované degustace spojené s prezentací o pěstování a výrobě vína v Čechách s možností ochutnávky tradičních českých odrůd a značek vína. Od února 2014 je zde můžete také (v rámci prohlídky Expozice Cesta za vínem) ochutnat.

Kromě vlastní budovy hradu se zde v areálu nachází i chráněná dílna nabízející výrobky místní produkce.

Ubytování a restaurace v okolí