Úvod > Aktuality > Turistické značení

Turistické značení

  • Vydáno1. dubna 2010
Víte, že turistické značení v České republice je považováno za nejlepší svého druhu v celé Evropě? Je to tak. Díky soustavné péči Klubu českých turistů, která trvá s přestávkami během válečných let nepřetržitě už od roku 1889. Nikdo ale nemůže říci, že Klub českých turistů je organizace zastaralá a zkostnatělá. Od roku 1997 totiž spravuje klub i stezky pro cyklisty a lyžaře. Od roku 2005 se jeho členové podílejí i na značení koňských stezek. Novým aktivitám se klub nebrání.
Zajímají vás podrobnosti?
V současné době je v Česku vyznačeno přes 40 000 km pěších tras (z toho je 2243 km tras také pro lyžaře). Na stezkách je vyvěšeno úctyhodných 58260 směrovek a tabulek, 3213 směrovníků a 1662 laminovaných map, díky kterým se tak dobře orientujeme na výletech. Počet značkařů byl při posledním velkém značení vyšší než 1300 a dohromady značením tras strávili asi 60000 hodin. Ztratit se na stezce je proto prakticky nemožné.
 
Jak chodit podle značení?
Tato otázka je pro každého Čecha téměř zbytečná. Značení turistických tras patří k těm opravdu notoricky známým a narazit na ně můžete po celém území Česka. Co znamená čtverec 10x10 cm opatřený dvěma bílými a jedním barevným pruhem uprostřed nepochybuje vůbec nikdo. Jedná se o „pásovou značku“, která slouží pro kontrolu správnosti cesty. Na lomech trasy a křižovatkách je tato značka doplněna šipkou.
 
Jaké jsou další značky?
Na koncích značených tras najdete koncovou značku. Různé krátké významové odbočky jsou značeny speciálními značkami. Mezi takové patří třeba odbočka k vrcholu nebo vyhlídce, ke zřícenině hradu, ke studánce a k jinému zajímavému objektu.
 
Speciální kapitolou jsou naučné stezky. Ty se značí pásovými i místními značkami nebo speciálními značkami naučné stezky se šikmým pruhem.
 
Jak je to se značkami ve městech?
Ve městech, vesnicích, na křižovatkách s jinou značenou trasou a na dalších turisticky významných místech je malované značení doplněno tabulkami a směrovkami. Z tabulky se dozvíte název místa, popř. jeho nadmořskou výšku, směrovky informují o kilometrových vzdálenostech k dalším cílům na trase.