Úvod > Co chcete dělat? > Pivovar Kalich Litoměřice
Gurmánská turistika

Pivovar Kalich Litoměřice

Součástí nověotevřeného Pivovaru Litoměřice je také expozice o historii pivovarnictví. Úštěcký chmel a český ječmen jsou základem kvalitní pivovarnické práce. Kvasíme pomocí osvědčených pivovarských kvasinek a během celé výroby klademe důraz na dodržování původních receptur.

Pivovar Litoměřice byl v Litoměřicích založen již roku 1720 a uzavřen 30. listopadu 2002. Pivovar byl znám především svým světlým ležákem Kalich. Nový rodinný pivovar navazuje na městskou tradici vaření piva v Litoměřicích.

V Litoměřicích se pivo vařilo od začátku vzniku města ve 13. století. Za vznik samotného pivovaru se zasadila skupina měšťanů, kteří v roce 1720 získali vářečné právo a postavili první objekt Pivovaru Litoměřice. Pivovar byl dostavěn v roce 1739, ale za necelých 30 let byl pivovar přestavěn a nesl jméno Měšťanský pivovar. V roce 1831 pivovar získal výhradní právo na prodej piva v Litoměřicích. Na konci 19. století se k pivovaru pořídily nové sklepy a chladicí železniční vagón, ve kterém se pivo vyváželo do zahraničí (Evropy i Ameriky). Před začátkem první světové války měl pivovar v severních Čechách několik poboček. Pivovar byl v roce 1948 znárodněn a až do roku 1990 byl postupně součástí několika národních podniků. V současné době areál pivovaru náleží městu Litoměřice, jenž ho pronajalo právě rodinnému podniku Hutárových.

Provozovatel

Pivovar Litoměřice s.r.o.

Tyršovo náměstí 282/1
412 01 Litoměřice
Email:
info@pivovarlitom...
WWW:
www.pivovarlitome...
GPS:
50,535659 14,129823
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny