Úvod > Aktuality > České Švýcarsko zve do soutěsek Kamenice: plavby 2019 začínají!

České Švýcarsko zve do soutěsek Kamenice: plavby 2019 začínají!

Vydáno 27. března 2019 Letní sporty
Zima pozvolna odchází i z Národního parku České Švýcarsko a ti, kdož se chystají na jarní výlet do krajiny divokých skal a křišťálových říček mohou využít plavby na lodičkách po Kamenici v Edmundově soutěsce. První plavby začínají už v sobotu a neděli 30. a 31. března 2019. Divoká soutěska bude přístupná od 19. dubna 2019.
Romantické soutěsky na říčce Kamenici u Hřenska vstupují do další sezóny. Plavba z Divoké soutěsky do Hřenska bude možná už od soboty 30. března 2019, kdy zde zahajují novou sezónu.

Pramice budou převážet turisty denně od 09:00 do 18:00 hodin (v Divoké soutěsce do 17:00), kapacita jedné loďky je 25 osob. Plavba stojí 80 Kč dospělé, děti, důchodci a ZTP zaplatí 40 Kč. Jízdní kola se nepřepravují, kočárky ano.

V Edmundově soutěsce poslední loď jezdí směr Hřensko v 18:00 hod. a směr Mezná v 17:30 hod.

Divoká soutěska bude letos otevřena o Velikonocích, a to v pátek 19. dubna. Plavit se v ní bude možné od 9:00 do 17:00 hodin, poslední loď jezdí směr Hřensko pojede v 17:00 hod. a směr Mezná v 16:30 hod.
 

První plavby a zpřístupnění soutěsek

Společně s Mariinou vyhlídkou (nyní v rekonstrukci), Tiskými stěnami nebo Kyjovským údolím patří soutěsky Kamenice mezi nejromantičtější a zároveň nejcennější a nejzachovalejší partie národního parku. Plavby lodičkou Tichou a Divokou soutěskou doprovází výkladem převozníci a jezdí se v obou směrech, po proudu i proti proudu.

Panenská plavba soutěskami se prý odehrála v roce 1877, kdy několik dobrodruhů na vorech zdolalo bez úhony cestu od Dolského mlýna až k Hřensku. Pohodlí pro výletníky zařídil kníže Clary-Aldringen, který nechal v soutěskách zřídit chodníčky, můstky a lávky; tam, kde se do cesty postavily skály, dal  vystřílet tunely a průchody. V květnu 1890 byla slavnostně otevřena Tichá, tedy Edmundova soutěska, pojmenovaná po knížeti, Divoká soutěska se zpřístupnění dočkala v roce 1898.
 

Dávné časy a dnešní výlety

Kdybychom mohli cestovat v čase, čekala by nás neodolatelná podívaná: provoz tehdy na počátku obstarávalo jen pár lodiček, převozníci nosili námořnické stejnokroje a plavidla poháněli a kormidlovali bidly; to jediné se z dávného svérázu dochovalo. Podle informací z dvacátých let minulého století se Edmundovou/Tichou soutěskou plavilo 14 člunů, v Divoké jich plulo sedm, a to od sedmé ranní hodiny až do setmění. Už tehdy se dodržovaly přísné předpisy – v soutěskách byl například zakázán podomní obchod, žebrota, fotografování jako obchodní činnost a vylepování politických letáků.

Jak to funguje dnes? Nejjednodušší cesta vede z Hřenska, odkud se vydáte proti proudu řeky Kamenice a po dvou kilometrech se dostanete k první soutěsce. Tam nasednete na pramici a přibližně po dvaceti minutách doplujete k přístavišti Edmundova soutěska – horní konec. Dál vás čeká 1,5 km chůze po břehu Kamenice; zabloudit není kam, údolí lemují strmé skály se spoustou krásných skalních útvarů. Plavba Divokou soutěskou je kratší, zabere asi patnáct minut.

Na konci pak vyvstane otázka, kam dál a jak zpátky? Buď stejnou cestou, případně po turisticky značených cestách dojdete po třech kilometrech na Mezní Louku a do Hřenska se vrátíte autobusem nebo pěšky. Pokud vás netlačí čas, můžete se Gabrielinou stezkou vydat ještě k Pravčické bráně a na silnici se vrátit u rozcestí Tři prameny; cestu si tak prodloužíte o necelých sedm kilometrů. Trasa je značená také jako naučná stezka Okolím Hřenska.
 

Co byste měli vědět o Českém Švýcarsku?

  • Na turisticky neznačené lesní cesty v národním parku se smí až od 1. dubna, ale zákaz bude dál platit pro okolí Rumburka, kam se nesmí až do konce dubna. Může se ale stát, že některé značené trasy ještě budou pár dní zavřené kvůli nebezpečí pádu stromů; aktuální informace najdete na webu národního parku.
  • Do údolí mezi Tichou a Divokou soutěskou vede cesta také ze severu z osady Mezná a z jihu z Růžové. Klíčovým bodem je rozcestník Mezní můstek, odkud se můžete vydat po břehu oběma směry k některé ze soutěsek.
  • Tu a tam se můžete setkat s informací, že po proplutí oběma soutěskami můžete pokračovat po břehu proti proudu řeky a že pěšinka vás dovede k Dolskému mlýnu. Není to pravda; Kamenice v těchto místech leží v I. zóně národního parku, kde se smí chodit jen po vyznačených stezkách, a takové podél řeky k Dolskému mlýnu nevedou.
Gabrielina stezka - nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Gabrielina stezka - nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice - Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko.

Expozice Z mlýna do srubu a zpátky

Expozice Z mlýna do srubu a zpátky

V Hřensku můžete nahlédnout do rekonstruovaného srubu, kde vás čeká hravá expozice věnovaná historii hřenských soutěsek.

Pravčická brána - symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána - symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší.

Ferdinandova soutěska

Ferdinandova soutěska

Soutěska se nachází mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem. Je lemována působivými skalními stěnami, které dosahují výšky až 80 metrů.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Řeka hřenská Kamenice

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Janovská vyhlídka v Hřensku

Janovská vyhlídka v Hřensku

Janovská vyhlídka se nachází nad Hřenskem, jen kousek od silnice. Můžete se z ní pokochat opravdu pěknými výhledy, mezi nimiž nechybí zajímavé přírodní scenérie ani hezký pohled na Hřensko.

Labská vyhlídka v Hřensku

Labská vyhlídka v Hřensku

Zábradlím zabezpečená vyhlídka na skále. Poskytuje působivý pohled na údolí Kamenice a Hřensko, a také na scenérie údolí Labe. Vyhlídka se nachází na žluté turistické trase z Hřenska do Janova a stojí v kopci nedaleko silnice.

Dětské hřiště na Mezní louce - lesní zážitkový areál

Dětské hřiště na Mezní louce - lesní zážitkový areál

Hřiště (lesní zážitkový areál) na Mezní Louce vznikl v blízkosti největšího skalního mostu Evropy, Pravčické brány, jejíž dřevěný model je jedním z hlavních lákadel areálu. Mimo to je k dispozici dalších sedm herních prvků.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.

Další aktuality

16.9.
2019
Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží již podeváté!

Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží již podeváté!

Severozápadní Čechy | Letní sporty
30.8.
2019
Gigathlon Czech Republic 2019 právě startuje

Gigathlon Czech Republic 2019 právě startuje

Severozápadní Čechy | Letní sporty
11.8.
2019
10 tipů, kde si zahrát fotbalgolf

10 tipů, kde si zahrát fotbalgolf

Severozápadní Čechy | Letní sporty