Úvod > Co chcete dělat? > Císařská konírna na Pražském hradě
Památky

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.
Vstup na Pražský hrad ze severní strany, od Prašného mostu, vede Pacassiho bránou a průchodem, který ukrývá zbytky renesanční brány z mohutných, hrubě opracovaných kvádrů. Po obou stranách Severní brány byly stáje již za Ferdinanda I.

Rudolf II., vášnivý milovník a sběratel koní, dal na jejich místě po roce 1583 stavět nové nádherné stáje, tehdy vysoce oceňované. Muselo být tehdy zbořeno nároží románské hradby a Stará Vikárka, za kterou dal císař svatovítské kapitule náhradní budovu. Byl zde vybudován dlouhý prostor zaklenutý valenou klenbou s výsečemi. Klenba je opatřena sítí nepravých štukových žeber.

Ve 20. století byl prostor na východní straně rozdělen a využíván jako chodba, tělocvična a lakýrnická dílna. V 80. letech začala Kancelář prezidenta republiky připravovat rekonstrukci a tak v jedné části těchto prostor vznikla Obrazárna Pražského hradu, v druhém křídle byla v roce 1993 pro expozice výtvarného umění upravena Císařská konírna. Pro případné koncertní produkce se sem vejdeaž  350 sedících posluchačů.