Úvod > Co chcete dělat? > Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně
Gurmánská turistika

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Dům U Dvou slunců získal svůj název, podobně jako většina domů v Nerudově ulici, podle stejnojmenného domovního znamení, tedy dvou slunců v kartuši. Původním záměrem jeho vlastníka však bylo mít ve znamení pouze jedno slunce, jenomže dům s takovým označením už se na Malé Straně nacházel. Musela proto být změněna barva nebo počet symbolů. Během své existence byl název hostince několikrát změněn, vždy se ale navrátil k osvědčenému pojmenování U Dvou slunců.

Nejslavnějším obyvatel domu, kterého připomíná bronzová deska na fasádě, byl spisovatel Jan Neruda. Jeho otec, válečný veterán z napoleonských válek, zde provozoval trafiku. Slavný spisovatel v domě žil mezi lety 1845-57, a ve své dodnes často čtené knize Povídky malostranské kouzelně vylíčil starosvětskou atmosféru čtvrti a osudy jejích obyvatel. Než se stal Jan Neruda slavným a ulice získala jeho jméno, říkalo se jí Ostruhová.

V sedmdesátých letech 20. století byla hospoda U dvou slunců oblíbeným místem setkávání pražského kulturního undergroundu a významné útočiště chartistů. Jedním ze stálých návštěvníků oblíbené pražské hospůdky byl bývalý prezident Václav Havel. V současnosti je hostinec U Dvou slunců jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších pražských restaurací. Těšit se zde můžete na vynikající staročeskou kuchyni, možnost posezení ve venkovní i vnitřní zahrádce a samozřejmě na nezapomenutelné zážitky, které získáte návštěvou míst, kde se "psala historie".

Ubytování a restaurace v okolí