Úvod > Co chcete dělat? > Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem
Památky

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
V roce 1907 navrhl Adolf Loos domov pro podnikatelský pár Marthu a Wilhelma Hirsche v Plzni. Až v 80. letech se podařilo zjistit, že to nebyla jediná zakázka, kterou pro manžele Hirschovy zrealizoval. Willy Hirsch, společně se svým bratrancem a partnerem Otto Beckem, provozovali v Plzni továrnu na drátěné zboží. Patřili k místní majetné vrstvě obyvatelstva a německé loži svobodných zednářů.

V průběhu 20. let, tedy téměř ve stejnou dobu, kdy Loos navrhoval Müllerovu vilu v Praze, pracoval také na studentském bytě syna manželů Hirschových, Richarda. Tento byt se nacházel ve stejné budově jako známý apartmán Marthy a Willyho Hirsche, jen o patro výš.
 

Cesta interiéru z Plzně do Prahy

Z celé někdejší nádhery bytu Hirschových se nic nedochovalo. Volně stojící nábytek se ztratil během války. Po roce 1962, a následné přestavbě a využití bytu jako mateřské školky, bylo zničeno i vestavěné příslušenství, obklady, a celé prostorové uspořádání. Převážná část bytového zařízení a návrhů, které zde Adolf Loos provedl (odhadem na tři sta), dopadla stejně; dnes je můžeme posuzovat jen z fotografií.
 
Skutečným zázrakem je pak to, že válečná léta, ale i několik desetiletí komunistické vlády, přežilo ve stejném domě, jen o poschodí výše, jiné Loosovo dílo, a to již zmiňovaný apartmán pro syna Richarda. V 90. letech plánoval majitel bytu rekonstrukci a rozhodl se prodat celý originální Loosův interiér. A tak se celé, precizně zrestaurované zařízení bytu objevilo v pražském domě na Josefově.

Dochované vybavení bytu Richarda Hirsche bylo přestěhováno do podobně koncipovaného bytu u starého židovského hřbitova. Apartmán byl vhodně doplněn mnoha vzácnými originály pocházejícími většinou z Loosových vídeňských realizací.

Apartmán je po předchozí domluvě přístupný veřejnosti.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 14. 7. 2021