Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Fleur de lys – Slavnosti lilií, květin králů Francie
Výstavy

Fleur de lys – Slavnosti lilií, květin králů Francie

Lilie, květina králů Francie, se v letošním roce stává leitmotivem oblíbených květinových výstav v historických interiérech. Projekt Fleur de lys – Slavnosti lilií postupně vyzdobí interiéry dalších šesti památkových objektů na území krajů Jihočeského, Vysočina a Jihomoravského.
Výstavy květinových vazeb se zároveň konají v rámci celorepublikového projektu Rok francouzské kultury.

Obliba aranžování květin v historických interiérech rok od roku vzrůstá. Letošní projekt Slavnosti lilií navazuje na loňskou sérii úspěšných výstav věnovaných tulipánům v renesanci. Květ lilie, francouzsky Fleur de lys, byl vybrán záměrně, protože koresponduje s projektem Rok francouzské kultury.

Lilii, symbol čistoty, si jako svůj hlavní znak zvolili francouzští králové ve 12. století. Odtud se květ lilie dostal do znaku mnohých měst ve Francii. Zároveň je lilie součástí znaku cisterciáckého řádu.

Prvním dějištěm květinových výstav se stane cisterciácký klášter ve Zlaté Koruně, který letos slaví 750 let od svého založení. Slavnosti lilií se dále objeví na zámcích Kratochvíle, Vranov nad Dyjí, Telč, Jaroměřice nad Rokytnou a Třeboň a závěrečnou destinací bude hrad Veveří na jižní Moravě.

Na každém ze zúčastněných objektů bude kromě živých květin vystaven také panel s informacemi o jednotlivých zastoupených objektech, včetně fotografií a mapky.

Program výstavního cyklu:
  • Fleur de lys,  Klášter Zlatá Koruna (27. dubna – 5. května)
  • Kratochvíle s lilií, zámek Kratochvíle (31. května – 9. června)
  • Vranovská lilie(13. ročník), zámek Vranov nad Dyjí (7. – 12. června)
  • Hostina pro Zachariáše a Kateřinu, zámek Telč, Justiční sál (9 – 16. června)
  • Ve znaku lilie, zámek Jaroměřice nad Rokytnou (28. června – 7. července)
  • Lilie pro kněžnu Eleonoru, zámek Třeboň, Hrobka Schwarzenberků (27. – 31. července)
  • Osm století s lilií – královská na královském, hrad Veveří, v rámci semináře Aranžování květin v historickém interiéru a oslav 800 let o první zmínce o hradu (7. – 13. září)

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Celoročním provozem se již devátou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Celoročním provozem se již devátou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Ježíškova pošta Český Krumlov

Tradiční Ježíškův poštovní úřad přijímá dopisy dětí Ježíškovi. Poštovní schránka pro dopisy dětí je umístěna na Klášterním dvoře od 26.11. 2022 do 9.12. 2022.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.
Zlatá Koruna, Jihočeský kraj

Lípa Kapucínka – živá pamětnice

Lípa Kapucínka dostala svůj název podle tvaru listů. Dle pověsti se kroutí na památku zdejších mnichů, kteří byli oběšeni roku1420. Výška stromu je 35 m, obvod kmene měří 5,1 m. Stáří lípy se odhaduje na cca 400 let.
Zlatá Koruna, Jihočeský kraj

Minimodel jihočeské vesnice v Plešovicích

Je zde náves, rybník, mlýn, kaplička, hospoda dokonce i vodník a hasič. Jihočeská vesnice se nachází na červené turistické značce vedoucí ze Zlaté Koruny.
Zlatá Koruna, Jihočeský kraj

Třísovská lípa v Holubově

V obci Holubov na okraji Blanského lesa roste památný strom – košatá lípa srdčitá, které se přezdívá rožmberská. Strom je pozoruhodný nejenom svým stářím, ale také celkovou mohutností – roste celých 36 metrů do výšky a obvod jeho kmene měří 704 cm.
Holubov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel u Matěje v Černici

Hotel u Matěje v Černici se nachází 5 km od Českého Krumlova. Na rozdíl od rušného města, zde naleznete klid. Hotel je výchozí bod pro cyklisty či rodiny s dětmi. A to nejen pro přátelskou rodinnou atmosféru, ale i pro zvířátka na Schwarzenberském statku, který je součástí hotelu.
Velešín, Jihočeský kraj

Řeznictví a uzenářství Antoni – výroba poctivých uzenin

V okolí Českých Budějovic a Českého Krumlova nenajdete mnoho milovníků masa, kteří by značku Antoni naznali. Poctivé uzeniny vyrábí řeznictví a uzenářství Antoni již přes třicet let.
Dolní Třebonín, Jihočeský kraj

Svachovka – hotel, hostinec, wellness, čokoládovna, destilérka a pivovar pod jednou střechou

Na konci cesty ve vesnici Svachova Lhotka jen pár minut jízdy od centra Českého Krumlova najdete hotel, hostinec, wellness, čokoládovnu desitlérku a pivovar Svachovka.
Mirkovice, Jihočeský kraj

Apartmány U Pešků v Mojné nedaleko Českého Krumlova

Malý rodinný penzion nabízí levné a kvalitní ubytování na Českokrumlovsku po celý rok v apartmánech, které jsou ideálním místem k odpočinku, výletům za památkami jižních Čech i pro návštěvu sousedního Rakouska.
Mojné, Jihočeský kraj