Úvod > Co chcete dělat? > Lípa Kapucínka – živá pamětnice
Lípa Kapucínka – živá pamětnice
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Lípa Kapucínka – živá pamětnice

Lípa Kapucínka dostala svůj název podle tvaru listů. Dle pověsti se kroutí na památku zdejších mnichů, kteří byli oběšeni roku1420. Výška stromu je 35 m, obvod kmene měří 5,1 m. Stáří lípy se odhaduje na cca 400 let.
Klášterní lípa je druhým nejstarším památným stromem (po Cisterciácké lípě na návsi) v areálu kláštera. Najdete jí u kaple Andělů strážných. Oproti lípě z návsi je zcela zdravá a s původní korunou. Dosahuje výšky 31 metrů a obvodu kmene 5,1 metru.
 
Název památné lípy je odvozen od tvaru kapuce, do které jsou stočeny některé listy. Pověst praví, že když husité roku 1420 vypálili klášter, u kterého lípa roste, oběsili na ní několik místních mnichů. Lípa za mnichy truchlí a důkazem jsou právě tyto kornoutovité listy, které rostou jen na některých větvích. Lípa napadení skutečně ale nepamatuje.

Botanikové vysvětlují původ zvláštního olistění tím, že se jedná o listy kornoutovité, dědičný znak lípy velkolisté variety cucullata. Za památný strom byla tato lípa velkolistá vyhlášena hned dvakrát – poprvé 15. 11. 1990 Okresním národním výborem Český Krumlov a pak ještě 9. 10. 1994 Správou CHKO Blanský les.

Provozovatel

NPÚ – ú.o.p. v Českých Budějovicích

Zlatá Koruna 1
382 02 Zlatá Koruna
WWW:
https://www.klast...
GPS:
48,855948 14,371211
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny