Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Betlémy 2022 – kostel sv. Antonína Paduánského
Betlém v kostele sv. Antonína Paduánského
Společenské akce

Betlémy 2022 – kostel sv. Antonína Paduánského

Slovanský betlém zhotovil akademický sochař Václav Cvekl, autorem pozadí je Karel Štapfer. Historie tohoto Cveklova betlému začíná okolo roku 1904. Postupně byl betlém doplňován o krojované figurky dalších slovanských národů.
Drahocenný poklad chrámový v holešovickém kostele – Český betlém – jmenoval se původně Chodský; celé uspořádání připomíná Chodsko a většina dřevěných sošek od dětí až do starců, vítajících novorozeného Spasitele, má kupodivu věrné typy a dopodrobna vypracované kroje chodské. Pozadí roztomilého seskupení tvoří Karlem Štapferem (Karel Štapfer – nar. 14. 5. 1863 v Praze) malovaný obraz hornaté krajiny se středověkými Domažlicemi uprostřed a pod městem dovednou plastikou znázorněny jsou stavby, v nichž pozná každý Chod draženovské dvory; nechybí ani Boží muka, která stojí na silnici poblíž Draženova. Však také v Draženově zrodila se myšlenka na umělecké provedení chodského betléma.

Zájem o toto vlastenecké pojetí jesliček se projevil v Americe, Japonsku a ve Španělsku. Před vývozem do ciziny však betlém zachránil farář Silvestr Hrnčíř, který jej zakoupil pro tehdy nově postavený kostel sv. Antonína, kde jsou jesličky umístěny od roku 1923.

Betlém je typický tím, že přenáší biblický příběh do naší vlasti a umožňuje tak věřícímu stát se v přeneseném významu jedním z těch, kdo se přišli poklonit narozenému Vykupiteli.
 

Možnost, kdy navštívit betlém:

24.12. 10:00 - 17:00
24.12. - 2.2. 10:00 - 18:00
25.12. 10:00 - 19:00
26.12. 10:00 - 19:00
31.12. 10:00 - 17:00
    1.1. 10:00 - 19:00

 

Provozovatel

Arcidiecéze pražská

Antonínská
Kostel sv. Antonína Paduánského
170 00 Praha 7
Tel.:
+420 602 758 379
Email:
jberan@upcmail.cz
WWW:
www.svatyantonin.cz/
WWW:
https://www.krest...
GPS:
50,098709 14,435067
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
Tipy na výlet:
Praha 7 a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

EUSPA Open Days 2022

"Dny otevřených dveří EUSPA" jsou jedinečnou příležitostí navštívit centrálu Agentury EUSPA, seznámit se s Kosmickým programem EU a misí agentury, a ponořit se do světa evropského vesmíru.
Praha 7, Praha

Dráček Jana Kalába na budově bývalých Elektrických podniků

Na střeše bývalých Elektrických podniků na rozhraní Holešovic a Letné si všimnete šmoulově modrého objektu – jedná o instalaci skulptury Dráček streetartového umělce Jana Kalába.
Praha 7, Praha

Farmářské trhy Heřmaňák

Trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí, tzv. Heřmaňáku, letos po více, než měsíční pauze startuje do nové sezóny.
Praha 7, Praha

Cena Jindřicha Chalupeckého 2022

Mezinárodní porota se rozhodla do Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022, 33. ročníku nejvýznamnějšího místního ocenění pro autorky a autory do 35 let, vybrat pět umělkyň a umělců. Jsou jimi Olga Krykun, David Přílučík, Vojtěch Rada, Martina Drozd Smutná a Ezra Šimek.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Arnika – různé formy cvičení v Praze

Aerobic, zumba, pilates, power jóga, P-class, kalanetika, cycling. Můžete si přijít i poležet do solárka nebo na masáž.
Praha 7, Praha

Husův sbor v Holešovicích

Husův sbor Církve československé husitské byl postaven v letech 1927 – 1937 pod vedením architekta Františka Kubelky, ve vnitrobloku domu Strossmayerova náměstí. V podzemních prostorách sboru se nachází kolumbárium.
Praha 7, Praha

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.
Praha 7, Praha

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny

Základní koncepce galerie se dotýká historického kontextu židovských transportů. Na padesát tisíc lidských bytostí vkročením do bubenského kolejiště ztratilo právo na budoucnost. Vědomí zániku, smrti nebo rozpadu životních hodnot je impulzem pro hlavní téma a galerijní záměr.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Literární kavárna Ouky Douky Coffee v Holešovicích

Ouky Douky Coffee pod Letnou je literární kavárna s připojením k internetu, s počítači a tiskárnou. Specializuje se na snídaně, ale připravuje též polévky, sendviče, saláty, dezerty a další. Poskytuje možnost pořádání vernisáží. K dispozici je rovněž venkovní posezení.
Praha 7, Praha

Bistro 8 – malý gastronomický ráj

V Praze na Letné vládne Bistru 8 majitelka, kuchařka, pekařka a cukrářka v jedné osobě. Skvělé polévky, vydatné ragů, křehce elegantní maronky, to vše dělá skvěle. Největší specialitou je ale vepřo-knedlo do ruky.
Praha 7, Praha

Kavárna Liberál v Holešovicích

V kavárně Liberál pod Letnou si můžete objednat teplé a studené nápoje a pochutiny. V dolním sále probíhají výstavy, autorská čtení a různé literární a společenské akce.
Praha 7, Praha

Galerijní kavárna Nová syntéza

Ve Veletržním paláci v Praze je otevřená kavárna Nová syntéza, která kromě klasické chvilky nad kávou nabízí návštěvníkům galerie i široké veřejnosti výstavní prohlídku experimentálních expozic.
Praha 7, Praha