Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny
Kultura

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny

Základní koncepce galerie se dotýká historického kontextu židovských transportů. Na padesát tisíc lidských bytostí vkročením do bubenského kolejiště ztratilo právo na budoucnost. Vědomí zániku, smrti nebo rozpadu životních hodnot je impulzem pro hlavní téma a galerijní záměr.
Na pražském nádraží Bubny vzniká unikátní výstavní prostor, který staví na instalacích ve veřejném prostoru otevřených pro širokou veřejnost, kolem něhož každodenně projíždí vlaky s cestujícími. Výtvarná díla dokáží komunikovat pouhou silou jejich podobenství a v tomto případě jsou site-specific, tedy vytvářená speciálně pro tento projekt. Koncepce výstavy je přímo propojená s historickými událostmi z období 2. světové války. Oslovení tvůrci, především sochaři, se vydali cestou podobenství zkázy, kterou je lokalita nádraží Bubny nasáklá. Díla vytvořená přímo pro Vrstvy paměti mají předem určený čas existence. Okamžikem instalace totiž začne jejich rozpad. Tvůrci využívají pro svá díla materiály, které dokáží naplnit premisy zničení – mýdlo, textilie, rezavějící hmoty. Divák tedy musí vzpomínat na prvotní tvar výtvarných objektů a tím více vnímat kontext ubíhajícího času vlastního života. Nejen přírodní podmínky ničí instalaci, ale počítá se i se spontánními aktivitami lidí, kteří nádraží navštíví.
 
Všichni zúčastnění tvůrci pracují s dočasnou životností svých sochařských objektů. Sebedestrukce jejich uměleckého díla se stala výchozí koncepcí pro většinu z nich. Ze sochy se stává interpretace vážných témat, která ale výtvarně neilustruje ani neestetizuje tragické příběhy. Dílo se stává dramatickou situací, časově omezeným dějem měnícím jeho estetiku, tvar a primární podobu. Vydat všanc svou tvorbu přírodě i náhodným kolemjdoucím našlo odvahu v první fázi pět umělců. Spojuje je předchozí tvorba reagující na kontext genia loci výstavních míst, kde prezentovali svá díla. Zároveň je nominoval i jejich zájem o specifické materiály, které posunují význam objektů, nutí diváky k aktivní spolupráci na proměnné hodnotě své podoby.
                        
Výtvarníci galerie Vrstvy paměti

Daniel Pešta
Ztráta identity, absolutní dehonestace lidské bytosti v podobenství stlačených odlitků autorova obličeje je jeho osobní interpretací k projevům nenávisti a pohrdání životem. Tři sochy spojené v jeden objekt bude instalován na „výstavní kolej“ v úzkém sousedství funkčního kolejiště, které pro každodenní cestu využívá nemalé množství lidí.
 
Kryštof Kaplan
V galerii Vrstvy paměti se představí Kaplanova specifická velkoobjemová socha, do které bude možné vstoupit a projít ji. Diváci budou absolutně izolováni od vnějšího světa, uzavřeni do tísnivého prostoru sochařského díla. Jeho práce bude prožitkovým uměním v pravém slova smyslu, která originální formou interpretace nejmladší umělecké generace reaguje nejen na tíživou historii nádraží Bubny, ale i na současnou neutěšenou podobu této části města.
 
Martin Janíček
Absolvent AVU Praha hledá hlas netradičních materiálů, z kterých vytváří sochy – objekty. V prostorech opuštěné nákladní rampy stojící proti nové zastávce Bubny představí Janíček propojené objekty pod názvem Nemocný systém. Jeho sochy jsou podobenstvím, jak lidská rasa ignoruje odkazy minulosti, nevnímá kontinuity života a sobecky upravuje životní prostor, v kterém vítězí hodnoty peněz nebo egoismu. Jeho zvukové objekty v prostoru nádraží budou instalovány v návaznosti na dílo Kryštofa Kaplana. Vtíravé a brutální zvuky Janíčkova objektu zmizí, jakmile se návštěvník ocitne v útrobách Kaplanova díla. Naslouchá-li člověk zvukům, musí nejen dobře slyšet, ale také rozumět, aby slyšeným zvukům přikládal patřičný význam.
 
Lenka Kristiánová
Nejmladší generaci výtvarníků zastupuje čerstvá absolventka pražské scénografie, která se pokusí najít výtvarné podoby abstrahujících pojmů smrtelnosti a pomíjivosti, provázející naši společnost od nepaměti až do současnosti. Propojení reálných čekajících lidí na vlak s výtvarnými instalacemi jistě povede k jejich vzájemné interakci a i pro cestující v projíždějících vlacích bude tato drobná mystifikace na peronu novým prožitkem v každodenním průjezdu pražským nádražím. Stín bytosti z minulosti, výtvarně vrostlý do omítky zdi, se prolíná s reálnými stíny pasažérů. Větru a dešti vystavená transparentní torza těl, ztrácející se mezi mraky na nebi, která pozvolně mění tvar až do naprosté destrukce.

V prostoru nádraží Bubny vzniká projekt Památník ticha, jeho cílem je revitalizace nádraží v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Vernisáž výstavy proběhne 3. října 2017.

Komentovaná prohlídka Elektrických podniků

Cílem další komentované procházky spojené s prohlídkou interiéru bude velkoryse zrekonstruovaná budova bývalých Elektrických podniků. Historička umění Markéta Čejková vás provede rozlehlou funkcionalistickou budovou, seznámí s její historií i novodobou proměnou.
Praha 7, Praha

Betlémy 2023 – kostel sv. Antonína Paduánského v Holešovicích

Slovanský betlém zhotovil akademický sochař Václav Cvekl, autorem pozadí je Karel Štapfer. Historie tohoto Cveklova betlému začíná okolo roku 1904. Postupně byl betlém doplňován o krojované figurky dalších slovanských národů.
Praha 7, Praha

Komentovaná vycházka – Pasáže Václavského náměstí

Vnitřní“ architektura centra Prahy je přehlídkou skvostů od významných tvůrců. Pražské pasáže se rodily za první republiky především v centru města, byly plné života a některé z nich dosahovaly špičkové evropské úrovně.
Praha, Praha

Farmářské trhy Heřmaňák

Trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí, tzv. Heřmaňáku, letos po více, než měsíční pauze startuje do nové sezóny.
Praha 7, Praha

Farmářský trh na Heřmaňáku

Farmářský trh na Řezáčově náměstí v Praze 7, tzv. Farmářský trh Heřmaňák. Výjimečný je tím, že na něm nenajdete žádné mikrotenové sáčky ani igelitové tašky. Na zeleninu a ovoce vám zapůjčí proutěný koš a po zvážení si uložíte do svých obalů, nebo papírových sáčků.
Praha 7, Praha

Farmářské trhy Heřmaňák

Trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí, tzv. Heřmaňáku, letos po více, než měsíční pauze startuje do nové sezóny.
Praha 7, Praha

Farmářský trh na Heřmaňáku

Farmářský trh na Řezáčově náměstí v Praze 7, tzv. Farmářský trh Heřmaňák. Výjimečný je tím, že na něm nenajdete žádné mikrotenové sáčky ani igelitové tašky. Na zeleninu a ovoce vám zapůjčí proutěný koš a po zvážení si uložíte do svých obalů, nebo papírových sáčků.
Praha 7, Praha

Farmářské trhy Heřmaňák

Trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí, tzv. Heřmaňáku, letos po více, než měsíční pauze startuje do nové sezóny.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s.
Praha 7, Praha

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.
Praha 7, Praha

The Chemistry Gallery v Praze – díla současných mladých umělců

The Chemistry Gallery je mladá dynamická kreativní instituce určená pro seriózní komerční a odbornou prezentaci děl současných mladých umělců jak z České republiky, tak ze zahraničí. Aktuálně galerie hledá nové prostory.
Praha 7, Praha

Ukradená Galerie

Ukradená Galerie je streetartový projekt oživení a využití zapomenutých nástěnek, kdy opuštěnou nástěnku místní umělci využívají jako galerijní prostor. Síť těchto netradičních výstavních prostor byla založena v Českém Krumlově a dnes existuje také v Praze, Písku, Telči a Děčíně.
Praha, Praha

Husův sbor v Holešovicích

Husův sbor Církve československé husitské byl postaven v letech 1927 – 1937 pod vedením architekta Františka Kubelky, ve vnitrobloku domu Strossmayerova náměstí. V podzemních prostorách sboru se nachází kolumbárium.
Praha 7, Praha

Arnika – různé formy cvičení v Praze

Aerobic, zumba, pilates, power jóga, P-class, kalanetika, cycling. Můžete si přijít i poležet do solárka nebo na masáž.
Praha 7, Praha

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.
Praha 7, Praha

Malá muzejní farma Národního zemědělského muzea v Praze

Na dvoře Národního zemědělského muzea v Praze je umístěna Malá muzejní farma, kde si můžete prohlédnout řadu rostlin i živočichů, především jako ukázku hospodářského chovu domácích zvířat a pěstování zemědělských plodin. Farma dále nabízí možnost adopce nebo patronátu muzejních zvířat.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Antonínovo pekařství v Praze

Pro voňavý chleba a křupavé čerstvé rohlíky si můžete zajít do našich domácích pekáren na Vinohradech, ve Vršovicích, v Karlíně, v Holešovicích a v Bubenči.
Praha 7, Praha

Kavárna Liberál v Holešovicích

V kavárně Liberál pod Letnou si můžete objednat teplé a studené nápoje a pochutiny. V dolním sále probíhají výstavy, autorská čtení a různé literární a společenské akce.
Praha 7, Praha

Literární kavárna Ouky Douky Coffee v Holešovicích

Ouky Douky Coffee pod Letnou je literární kavárna s připojením k internetu, s počítači a tiskárnou. Specializuje se na snídaně, ale připravuje též polévky, sendviče, saláty, dezerty a další. Poskytuje možnost pořádání vernisáží. K dispozici je rovněž venkovní posezení.
Praha 7, Praha

Restaurant Stobi

V Restaurantu Stobi nabízíme jedinečný gastronomický zážitek s naší lahodnou kombinací balkánských a českých pokrmů. Přijďte nás navštívit v srdci pražské čtvrti Holešovice.
Praha 7, Praha

Wine Bar 0,75 – Sedmička v srdci Prahy 7

0,75 [Sedmička] je malý vinařský ráj v Praze 7, kam si můžete zajít na top víno, fajn jídlo a pohodový večer. 0,75 [Sedmička] je vinotéka, kde je atmosféra na prvním místě.
Praha 7, Praha

Restaurace Pražan

Restaurace Pražan je stylová restaurace na pražském Výstavišti s kapacitou až 250 míst a bezbariérovým vstupem. Nově zrekonstruovaný interiér Restaurace Pražan na pražském Výstavišti – Praha 7 je výjimečným místem!
Praha 7, Praha

Libeřské lahůdky – ochutnejte nejen vynikající chlebíčky

Vždy čerstvé a voňavé – prostě k nakousnutí. Pouze takové lahůdky si zakoupíte v síti prodejen Libeřské lahůdky, kde si můžete vybrat z mnoha druhů chlebíčků, baget, toastů, tortil, smažených lahůdek, koláčů a sladkého pečiva.
Praha 7, Praha

Bistro 8 – malý gastronomický ráj

V Praze na Letné vládne Bistru 8 majitelka, kuchařka, pekařka a cukrářka v jedné osobě. Skvělé polévky, vydatné ragů, křehce elegantní maronky, to vše dělá skvěle. Největší specialitou je ale vepřo-knedlo do ruky.
Praha 7, Praha