Úvod > Co chcete dělat? > Husův sbor v Holešovicích

Husův sbor v Holešovicích

Památky
Husův sbor Církve československé husitské byl postaven v letech 1927 - 1937 pod vedením architekta Františka Kubelky, ve vnitrobloku domu Strossmayerova náměstí. V podzemních prostorách sboru se nachází kolumbárium.
Nové církvi rychle přibývalo členů, dosavadní provizoria přestávala vyhovovat, a tak postupně vyvstala potřeba výstavby svatostánků v různých pražských čtvrtích. Husův sbor v Holešovicích byl vystavěn v letech 1935-1937 podle projektu arch. Františka Kubelky.

Jak je u této církve obvyklé, jednalo se o víceúčelovou novostavbu. V přízemí tohoto, z části činžovního domu, byla zřízena modlitebna, obložená černým a zeleným mramorem. Samozřejmostí bylo i kolumbárium, dnes označované za jedno z největších v Evropě.  V kolumbáriu se nachází 1208 uzavřených schránek k uložení uren (s kapacitou 3 - 4 uren na 1 schránku).

Průčelí objektu je ozdobeno byzantským křížem.

Zajímavostí jistě je, že v obytné části objektu svého času bydlel český básník a dramatik František Hrubín (1910-1971).

Dominantou nejen tohoto objektu, ale i okolí je 35 m vysoká modernistická věž. Na jejím vrcholu stojí, původně pouze betonový, kalich, dnes pozlacený. Při slunečním osvitu se jedná o velice efektní záležitost. Z horní části věže vedou ke kalichu pouze kovové stupně zapuštěné do zdi..
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 8. 2019