Úvod > Co chcete dělat? > Ukradená Galerie
Ukradená Galerie
"> "> "> UKG2_zmena velikosti.bmp "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Ukradená Galerie

Ukradená Galerie je streetartový projekt oživení a využití zapomenutých nástěnek, kdy opuštěnou nástěnku místní umělci využívají jako galerijní prostor. Síť těchto netradičních výstavních prostor byla založena v Českém Krumlově a dnes existuje také v Praze, Písku, Telči a Děčíně.
Projekt UKG se veze na vlně soudobého trendu prezentovat výtvarné umění v alternativních prostorech - těmi mohou být výlohy obchodů, opuštěné budovy, podchody nebo domovní dvorky. Takovéto netradiční galerie lze nalézt po celém světě, v Praze například galerii „M.odla“ (Antonínská 6), kterou tvoří nástěnka uvnitř činžovního domu, kam se lze dostat po zazvonění na některého z nájemníků od 9 do 20 hodin – všichni nájemníci s provozem galerie souhlasili. Dalším netradičním výstavním prostorem v Praze je „F43“ – prázdná urnová schránka na Olšanských hřbitovech, kterou využívají současní umělci k prezentaci svých projektů. Nově vznikla další prostora, a to  v Modřanech (Nesvadbova 492/2). V Českém Krumlově najdete Ukradenou Galerii ve Hradební ulici (pod očima). Vernisáž zde probíhá každou neděli ve 23:59 hodin. Zahraniční UKG se nacházejí v rakouském Linci a portugalském Lisabonu. 

Další ukradené galerie u nás naleznete v Děčíně – Podmoklech (Zbrojnická 14/1), v centru Písku (Komenského 87/16) a historické Telči (U Masných krámů, naproti veřejným záchodkům). 

Další myšlenka Ukradené Galerie je měnit si vystavená díla mezi jednotlivými galeriemi, vytvořit tzv. putovní soubory tak, aby každý ze zúčastněných umělců měl možnost vystavit svá díla v každém městě či zemi, kde Ukradená Galerie působí. Výstavy a vernisáže probíhají bez finančního přispění zvenčí. Kromě toho musí umělci počítat s určitým rizikem, že jejich dílo bude poničeno či ukradeno. Na druhou stranu ale mají možnost oslovit i lidi, kteří nenavštěvují „kamenné“galerie. Organizátoři nabízejí tento prostor každému, kdo chce nějakým způsobem vyjádřit svou myšlenku nebo prezentovat své dílo.

Výstavy v UKG trvají týden. Každý čtvrtek od 21:00 se koná vernisáž spojená s likvidací staré výstavy a instalací nové. Zpravidla bývá součástí vernisáže hudební vystoupení, čtení poezie a malé občerstvení. Hlavním cílem projektu je rozšířit tuto myšlenku do dalších měst a zemí a vystavět komunikační síť mezi jednotlivými galeriemi.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí