!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena... nebo plyšáků
Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena... nebo plyšáků
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena... nebo plyšáků

Vydáno 10. prosince 2020
Na živé, obří vyřezávané betlémy anebo na slaměný betlém, který bývá od konce listopadu až do začátku února k vidění v pražském Muzeu Karlova mostu, jsme si už zvykli a máloco nás překvapí. Přesto existují betlémy zvláštní, nečekané, exotické a málokdo je zná. Zveme vás na přehlídku betlemářských kuriozit!

Kde se betlémy každý rok rozrůstají?

Město Loštice proslavilo muzeum olomouckých tvarůžků, tvarůžková cukrárna a betlém Jaroslava Beneše; až do 6. ledna jej můžete vidět přímo v řezbářově ateliéru. Kromě tradičních postav v něm najdete figurky přátel, kamarádů a skutečných obyvatel Loštic i populárních osobností; objevíte tu například písničkáře Karla Kryla, malíře Alfonse Muchu anebo Jiřího Kajínka. Na pozadí jsou totiž vymalovány hrady Bouzov, Úsov a Mírov, který slouží jako věznice; z jeho okénka vede lano, po kterém vězeň do betléma slezl. Dílo se líbí i milovníkům koček; mezi několika stovkami figurek je těch kočičích nebývale mnoho.

Betlém v PlzniZa pozornost rozhodně stojí také Velký plzeňský betlém, který každoročně zdobí mázhaus plzeňské radnice, kde zůstává až do Tří králů. Zajímavé je, že ho lidé mohou rozšířit o svoji vlastní figurku ze dřeva, keramiky, plechu nebo textilu, a to o velikosti zhruba 22 cm, aby nebyla vyšší než jiné figurky. Pak ji stačí přinést a nechat do betlému zakomponovat. Je to tradice, která v Plzni funguje už více jak dvacet let. Za tak dlouhou dobu se betlém pořádně rozrostl a čítá už více než osm set figurek.
 

Každý rok jiný: betlém z másla

Když přijde řeč na opravdu netradiční betlémy, určitě si někdo kolem vás vzpomene na betlém z másla, který bývá až konce ledna vystavený v Muzeu másla v Máslovicích u Prahy. Ten první vznikl v roce 2003 a jeho vyřezávání se stalo tradicí.

Každý rok je jiný, protože vzniká koncem listopadu při setkání dobrovolníků z různých koutů Čech. Letos však muselo být všechno jinak a návštěvníci uvidí již hotový betlém. Betlém z másla je letos v muzeu k vidění od 5. prosince 2020 do 31. ledna 2021.
 

Betlémy opravdu obří

Postavy v životní velikosti objevíte v řadě betlémů na Vánočních trzích a také jinde, třeba v malovaném Jírově betlému v Kryštofově Údolí.

Na návsi u kapličky v Čenkově u Hořovic najdete největší betlém ze sena v životní velikosti, s oděnými postavami v ČR. V současné době je v betlémě 53 figur z toho 30 lidských a 23 zvířecích. Čenkovský betlém je tak populární, že se dočkal i zápisu do České knihy rekordů a kuriozit. Mezi postavami letos najdete mahárádžu na slonovi a velblouda, vezoucího Ježíškovi dary.

pražských betlémů jsou patrně největší barokní jesličky na Hradčanech v kostele Panny Marie Andělské v historickém areálu kláštera kapucínů poblíž Lorety. Soubor bezmála padesáti figur v životní velikosti je téměř tři sta let starý.
 

Betlémy kuriózní až bizarní

Od běžných pražských betlémů se výrazně odlišují i další, byť ne svou velikostí: třeba v kostele sv. Antonína Paduánského na Strossmayerově náměstíHolešovicích mají slovanský betlém plný figurek v chodských krojích. Na pozadí jsou vymalované Domažlice a postupně se na scéně objevily další figurky v krojích slovanských národů.

Unikátní betlém s více než 600 fotografiemi farníků a místních domů si prohlédnete v kostele sv. Jakuba Staršího v Praze-Petrovicích. V kostele sv. MatějeDejvicích mají jesličky upečené z perníku a v kostele sv. Václava v Bohnicích si prohlédnete keramický betlém, který pro tento kostel vyrobili pacienti místní psychiatrické nemocnice.

plyšákový betlémPodle ilustrací Karla Svolinského z knih Český rok nový zhotovil řezbář a perníkář Aleš Vostřez perníkový figurkový betlém. Karel Svolinský by se asi divil, co se přihodilo jeho nakresleným figurkám. Aleš Vostřez tyto ilustrace vytrhl z jednotlivých stránek knihy a potom vyřezal dřevěné formy, z kterých napekl perníky. Vytvořil tak z jednotlivých figurek společenství a nasměroval ho k betlému. Vznikl tak ojedinělý lidový betlém, který je plný života a radosti. Podívat se za ním můžete od 8. prosince 2020 do 31. ledna do Městského muzea v Hořicích.

digitální betlémA teď něco opravdu bizarního: Do Salonu Maryška na náměstí T. G. Masaryka v Bohuníně se Jeýíškovi přišla poklonit šedesátka plyšáků! Nevšední betlém, v němž klasické postavy a figury vystřídala plyšová zvířátka a spolu s nimi další postavičky, jsou k vidění ve výloze u vchodu do galerie, a to po celý den.

Ve Voděrádkách čeká zájemce digitální betlém! Je vyroben ze dřeva, které ožívá za pomoci moderní audiovizuální techniky. Motivem vánoční atrakce pro veřejnost, která je od 28. listopadu 2020 do 6 ledna 2021 k vidění zdarma, se stala koleda Nesem Vám noviny. Rozsvícený ho návštěvníci mohou vidět každý den od 16:00 do 21:00.
 

Betlémy, které vám neutečou

  • Betlémy opravdu velmi exotické a v našich zeměpisných šířkách a délkách nevídané můžete vidět v kostele Panny Marie VítěznéPraze na Malé Straně; Pražskému Jezulátku je sem vozí lidé ze všech koutů světa.
  • Betlémy z cukru, chleba a také Karlštejnský královský betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků jsou vystavené v celoročně otevřeném Muzeu betlémů v Karlštejně. Čeká vás barvitá podívaná: v královském betlémě se na pozadí zvedá hrad Karlštejn s okolím, scénu zaplňují půlmetrové loutky v historických kostýmech. Vinař veze z karlštejnských vinic do betléma obří hrozen, Karel IV. přináší model hradu, Rudolf II. astronomický přístroj, Marie Terezie šperky. Ve frontě pokorně čeká i císař František Josef I. a poslední v řadě stojí T. G. Masaryk s mapou České republiky.
Betlém z másla v Máslovicích

5.12.
31.1.
Betlém z másla v Máslovicích

Přijďte se podívat na betlém z opravdového másla! A kam jinam, než do Máslovic. Betlém z másla je letos v muzeu k vidění od 5. prosince 2020 do 31. ledna 2021.

Perníkový betlém podle ilustrací Karla Svolinského

8.12.
31.1.
Perníkový betlém podle ilustrací Karla Svolinského

Podle ilustrací Karla Svolinského z knih Český rok nový zhotovil řezbář a perníkář Aleš Vostřez perníkový figurkový betlém.

Plyšákový betlém v Bohumíně

8.12.
2.2.
Plyšákový betlém v Bohumíně

Šedesátka plyšáků se přišla poklonit svaté rodině. V Salonu Maryška na náměstí T. G. Masaryka vystavují nevšední betlém, v němž klasické postavy a figury vystřídala plyšová zvířátka a spolu s nimi další postavičky.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Mechanický betlém Horní Lideč

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba.

Další aktuality

5.1.
2021
V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě

V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě

Střední Morava a Jeseníky | Zimní sporty
5.12.
2020
Vánoční trhy v Olomouci lákají na punč a ruské kolo

Vánoční trhy v Olomouci lákají na punč a ruské kolo

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky