Úvod > Aktuality > Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena s Masarykem i císařpánem
Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena s Masarykem i císařpánem
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena s Masarykem i císařpánem

Vydáno 8. prosince 2019 Památky
Na živé a obří vyřezávané betlémy na Vánočních trzích aneb slaměný betlém, který bývá od konce listopadu až do začátku února k vidění v pražském Muzeu Karlova mostu, jsme si už zvykli a máloco nás překvapí. Přesto existují betlémy zvláštní, nečekané, exotické a málokdo je zná. Zveme vás na přehlídku betlemářských kuriozit!

Kde se betlémy každý rok rozrůstají?

Město Loštice proslavilo muzeum olomouckých tvarůžků, tvarůžková cukrárna a betlém Jaroslava Beneše; až do 6. ledna jej můžete vidět přímo v řezbářově ateliéru. Kromě tradičních postav v něm najdete figurky přátel, kamarádů a skutečných obyvatel Loštic i populárních osobností; objevíte tu například písničkáře Karla Kryla, malíře Alfonse Muchu anebo Jiřího Kajínka. Na pozadí jsou totiž vymalovány hrady Bouzov, Úsov a Mírov, který slouží jako věznice; z jeho okénka vede lano, po kterém vězeň do betléma slezl. Dílo se líbí i milovníkům koček; mezi několika stovkami figurek je těch kočičích nebývale mnoho.

Každoročně se o nové postavičky rozrůstá také skříňový betlém v Kašperských Horách; radnice šumavského města spolu s autory představí nové přírůstky v sobotu 14. prosince při znovuotevření betléma. Také tady se kromě svaté rodiny, pastýřů, koledníků a tří králů mezi postavičkami objevují zástupci krajových řemesel, činností i podobizny místních osobností. Kulisou na pozadí jsou historické Kašperské Hory s kostely, radnicí i hradem Kašperk, počítá se i s mechanicky oživeným zlatým dolem a sklářskou hutí, náměstíčko ožije scénou řemeslného trhu.
 

Každý rok jiný: betlém z másla

Když přijde řeč na opravdu netradiční betlémy, určitě si někdo kolem vás vzpomene na betlém z másla, který bývá až konce ledna vystavený v Muzeu másla v Máslovicích u Prahy. Ten první vznikl v roce 2003 a jeho vyřezávání se stalo tradicí. Každý rok je jiný, protože vzniká koncem listopadu při setkání dobrovolníků z různých koutů Čech.

Kdo dorazí, dostane kostku másla, špachtli nebo nůž a může začít tvořit. Hotové figurky se uloží do mrazáku a pak se vystaví v muzeu; na hotový betlém se můžete přijít podívat vždy o víkendech, ve všedních dnech jen na objednání.
 

Betlémy opravdu obří

Postavy v životní velikosti objevíte v řadě betlémů na Vánočních trzích a také jinde, třeba v malovaném Jírově betlému v Kryštofově Údolí. Obří betlém ze sena se každý rok staví v Čenkově poblíž Hořovic; záhy byl tak populární, že se dočkal zápisu do České knihy rekordů a kuriozit jako největší betlém ze sena v životní velikosti s oděnými postavami. Letos se na návsi nachází 53 figur lidí a zvířat včetně mahárádži na slonovi a velblouda, vezoucího Ježíškovi dary.

Další jesličky v nadživotní velikosti mají v Jinočanech; zatím jde jen o figury Josefa, Marie a Ježíška v jesličkách, které z lip pokácených kvůli rekonstrukci sokolovny vyřezali tři řezbáři. Z pražských betlémů jsou patrně největší barokní jesličky na Hradčanech v kostele Panny Marie Andělské v historickém areálu kláštera kapucínů poblíž Lorety. Soubor bezmála padesáti figur v životní velikosti je téměř tři sta let starý.
 

Betlémy kuriózní

Od běžných pražských betlémů se výrazně odlišují i další, byť ne svou velikostí: třeba v kostele sv. Antonína Paduánského na Strossmayerově náměstíHolešovicích mají slovanský betlém plný figurek v chodských krojích. Na pozadí jsou vymalované Domažlice a postupně se na scéně objevily další figurky v krojích slovanských národů.

Unikátní betlém s více než 600 fotografiemi farníků a místních domů si prohlédnete v kostele sv. Jakuba Staršího v Praze-Petrovicích. V kostele sv. MatějeDejvicích mají jesličky upečené z perníku a v kostele sv. Václava v Bohnicích si prohlédnete keramický betlém, který pro tento kostel vyrobili pacienti místní psychiatrické nemocnice. A nezapomeňte ani na výstavu betlémů v domácnostechTřešti!
 

Betlémy, které vám neutečou

  • Betlémy opravdu velmi exotické a v našich zeměpisných šířkách a délkách nevídané můžete vidět v kostele Panny Marie VítěznéPraze na Malé Straně; Pražskému Jezulátku je sem vozí lidé ze všech koutů světa.
  • Betlémy z cukru, chleba a také Karlštejnský královský betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků jsou vystavené v celoročně otevřeném Muzeu betlémů v Karlštejně. Čeká vás barvitá podívaná: v královském betlémě se na pozadí zvedá hrad Karlštejn s okolím, scénu zaplňují půlmetrové loutky v historických kostýmech. Vinař veze z karlštejnských vinic do betléma obří hrozen, Karel IV. přináší model hradu, Rudolf II. astronomický přístroj, Marie Terezie šperky. Ve frontě pokorně čeká i císař František Josef I. a poslední v řadě stojí T. G. Masaryk s mapou České republiky.
Královský advent na hradě Křivoklát - zrušeno

28.11.
29.11.
Královský advent na hradě Křivoklát - zrušeno

Vánoční atmosféra čeká na naše návštěvníky i letos. Nebudou chybět tradiční adventní trhy, ani pestrý program na I. nádvoří.

Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích

Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích

Muzeum Františka Skopalíka se nachází v bývalém Obecním domě v Záhlinicích u Hulína, naproti kostela. Příznivci cykloturistiky si návštěvou muzea mohou spestřit výlet k Přírodnímu parku Záhlinické rybníky, vzdálenému necelý kilometr.

Mechanický betlém Horní Lideč

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Muzeum Jindřichohradecka - Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum Jindřichohradecka - Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba.

Pohyblivý sušický betlém - až do odvolání se nepouští

Pohyblivý sušický betlém - až do odvolání se nepouští

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.

Mohelnický betlém

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.

Rudický betlém

Rudický betlém

Autorem celodřevěného mechanického betlému je amatérský řezbář pan Jan Vysloužil, který žije v malebné vesnici Rudice u Uherského Brodu. Rudický betlém je ručně vyřezávaný a k jeho výrobě bylo použito převážně dřevo lipové. Celý betlém včetně mechaniky se rozkládá na ploše bezmála tří metrů.

Další aktuality

30.9.
2020
Dopřejte si nevšední zážitek v Javoříčských jeskyních

Dopřejte si nevšední zážitek v Javoříčských jeskyních

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
29.9.
2020
Flora Olomouc proběhne v bezpečí a pohodě

Flora Olomouc proběhne v bezpečí a pohodě

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
26.9.
2020
Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
22.9.
2020
#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky