Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Třebíč

Třebíč

Máte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Co musíte vidět v Třebíči

Přijeďte si prohlédnout pitoreskní židovskou čtvrť, bludiště úzkých uliček a průchodů se dvěma synagogami, školou, radnicí a rabinátem, sevřenou z jedné strany příkrým svahem, z druhé strany řekou s upraveným nábřežím. Jedině v Třebíči, kde vedle sebe po staletí žili Židé a křesťané, sousedé různé víry, ale stejného údělu, mohla v těsném sousedství ghetta vzniknout křesťanská bazilika sv. Prokopa, postavená v románském slohu s gotickými prvky, patřící ke skvostům středověkého stavitelství.
 

Koho byste měli znát z židovského města

Chcete nahlédnout do typické židovské domácnosti? Seligmann Bauer vás zve na návštěvu svého domu, který si v 18. století postavil na takzvaném Španělovském gruntu v sousedství synagogy. Prohlédnete si přízemní krámek s dobovým vybavením, ložnici i další interiéry. Bývalá půda se proměnila v příjemný přednáškový sál s audiovizuální technikou, moderní je i kuchyně se dvěma oddělenými linkami, kde při slavnostních příležitostech budou vařit tradiční židovská jídla – a vy je budete smět ochutnat!
 

Cestovatelská potěšení města a okolí

Ke každé židovské čtvrti patří hřbitov; ten třebíčský leží ve strmých svazích v údolí Týnského potoka, s přibližně třemi tisíci náhrobků patří k největším v Česku a má kouzelnou atmosféru. Protože městem prochází dálková cyklotrasa z Jihlavy do rakouského města Raabs an der Thaya, Třebíčsko si můžete užít také při vyjížďkách na kole. Přibližně třetinu trasy tvoří bezpečné úseky, určené pouze pro jezdce na kolech, in-line bruslaře a chodce.

Zobrazit celý popis

Aktuality z města

Festival divadla v Třebíči láká na komedie i drama
7. březen 2019 13:00

Festival divadla v Třebíči láká na komedie i drama

Třebíč
Od 10. do 26. března se v Třebíči na Vysočině uskuteční již sedmnáctý ročník divadelního festivalu s názvem "Festival divadla 2-3-4 herců". Ve městě se představí pražská divadla Ungelt, Dejvické divadlo, Next Picture Praha a Agentura Harlekýn, která přivezou na jeviště Národního domu komediální i dramatické hry, v nichž uvidíte známé herecké osobnosti.
27.5.
Božská harfa Jany Bouškové

Božská harfa Jany Bouškové

Třebíč, Vysočina
28.5.
Peklo pod španělským nebem

Peklo pod španělským nebem

Třebíč, Vysočina
31.5.
1.6.
Svátky hudby s Václavem Hudečkem

Svátky hudby s Václavem Hudečkem

Třebíč, Vysočina
14.6.
16.6.
Třebíč Open 2019

Třebíč Open 2019

Třebíč, Vysočina

Ubytování a restaurace