Úvod > Aktuality > Uprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách

Uprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách

Vydáno 8. dubna 2018 Životní styl
Když jsme pro vás hledali nejkrásnější místa, kde si užít dovolenou bez internetu, televize, elektřiny a signálu pro mobily, objevili jsme spousty dalších zajímavých lokalit. Tentokrát uděláme radost těm, kteří si chtějí volno užít v odlehlých místech a na samotách.
Do přehledu hotelů, penzionů, chalup a chatiček bez internetu, televize a elektřiny se nám samoty překvapivě nehodily. Jejich majitelům většinou stačí dlouhé kilometry, které je dělí od civilizace, a na vynálezy moderní doby nezanevřeli. Mobily tady z oken vyhazovat nebudete, naopak je berte s sebou i na procházky a foťte si záběry na památku. Schválně, koho potkáte jako prvního? Lišky, zajíce, divoká prasata, muflony nebo srnky?
 

Orlické hory pro velké i malé

V podhůří Orlických hor nebývá nijak rušno a totéž platí i pro údolí pod hlavním hřebenem u polských hranic a oblast mezi Bartošovicemi a Orlickým Záhořím. V odlehlém kraji v zaniklé vsi Vrchní Orlice před několika lety vyrostl na základech staré usedlosti penzion Adelheid. Je to ideální místo pro poznávání okolních hor; a když se vám zasteskne po společnosti, vydejte se na pěší nebo cyklistický výlet třeba k dělostřelecké pevnosti Hanička, ke kostelu s prosklenou střechou v Neratově anebo do údolí Zemské brány.

Podobně se vám bude bydlet i na chalupě v Julinčině údolí kousek od Rokytnice v Orlických horách; na nedostatek samoty, klidu a soukromí si tady nikdo stěžovat nemůže. Místo je ideální zejména pro rodiny s dětmi, protože je tu velká herna, kam z podkroví vede skluzavka.
 

Šumava: ráj lesních samot

Dva kilometry po turistické značce a necelé čtyři kilometry po silnici od šumavské vesničky Zbytiny leží ekologická farma Mošna. Jde o jediný statek, který se zachoval na místě zaniklé obce Mošna. Okolo se pasou stáda ovcí, skotu a koz, krajina s výhledy na Boubín, Libín a Knížecí stolec láká k pěším i cyklistickým výletům, v létě jsou lesy plné hub, borůvek a malin. Kromě apartmánů s vlastními kuchyňkami tu čekají i další lákadla: koupíte tu hovězí, skopové a jehněčí maso v biokvalitě nebo si můžete půjčit horská kola či běžky. V okolí leží řada lákavých míst, například lanový park na Libíně nebo Prachatice.

Odlehlých míst k ubytování samozřejmě Šumava nabízí mnohem víc, třeba hotel Alpská vyhlídka na Bučině nebo v penzionu Hájenka poblíž zaniklé osady Knížecí Pláně.
 

Do lesů a údolí Novohradských hor

Slibně znějící Česká Kanada také nabízí skvělá útočiště před civilizací. K nejodlehlejším místům, kde můžete strávit dovolenou, patří lesní hotel Peršlák, skrytý v hlubokých lesích téměř na rakouských hranicích. Zdálo by se, že sloužil už za první republiky, ale nebýval tu hotel, jen sídlo finanční stráže. Kousek odtud leží Nová Bystřice a další místo ideální pro samotáře: lesní chalupa Filipov. Nenechte se oklamat názvy pokojů Matterhorn, Mt. Blanc a Mt. Everest; znamená to jen, že leží v podkroví a při návratu vás čeká menší sportovní výkon.

O pár desítek kilometrů dál leží Novohradské hory a další báječná místa pro klidnou dovolenou. Vyzkoušejte třeba penzion Baronův most u silničky mířící k ikonické sklářské osadě Pohoří na Šumavě s torzem zříceného kostela, penzion Kamínek u Nových Hradů anebo romantický penzion Tereziiny lázničkyTerčině údolí.
 

Samoty v horách i v nížinách

Klokočkův mlýn – odpočinek pod bájnou horou Blaník

Klokočkův mlýn – odpočinek pod bájnou horou Blaník

Klokočkův mlýn leží na samotě pod bájnou horou Blaník. Místo je jako stvořené pro manažerská setkání, tak i pro zdokonalování produktivních týmů v rámci školení a teambuildingových akcí.

Boubínský prales - největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales - největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale díky lidské činnosti zbyly z původních evropských pralesů jen malé ostrůvky.

Farma Mošna - samota uprostřed šumavských lesů

Farma Mošna - samota uprostřed šumavských lesů

Příroda, klid, relaxace, ubytování na farmě na samotě... To všechno a mnohem víc nabízí biofarma Mošna s možností ubytování v nově restaurovaných apartmánech s vlastními kuchyňkami. Okolní příroda láká k pěším i cyklistickým výletům.

Filipova Huť - nejvýše položené sídlo v České republice

Filipova Huť - nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Historický areál Burk na Kittelovsku - místo tajuplných legend

Historický areál Burk na Kittelovsku - místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. V současné době prochází rekonstrukcí, otevřít by se měl nejdéle v roce 2019. Dům je opředený tajuplnými legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Horská chata Rabštejn - ubytování uprostřed lesů

Horská chata Rabštejn - ubytování uprostřed lesů

Penzion se nachází na samotě uprostřed lesů. Z nejbližší vsi Bedřichov je vzdálen 5km a z horského sedla Skřítek 6,5km. Nachází se zde síť cyklostezek a krásné cvičné skály pro horolezce s obtížnostmi pro začátečníky i zdatné horolezce.

Hotel Česká farma

Hotel Česká farma

Hotel se nachází v Dolním Dvoře v nadmořské výšce 613m.n.m. přímo nad sjezdovkou Ski Family DD. Je sice "na samotě u lesa", ale nabízí veškeré zázemí pro vaši dovolenou.

Chata Milíře Pec pod Sněžkou

Chata Milíře Pec pod Sněžkou

Horské chata Milíře, která se nachází v nadmořské výšce 930 m n. m., v krásném a klidném místě v samotném srdci Krkonoš obklopeném lesem, s výhledem na Sněžku. Najdete nás 1,5 km z centra Pece pod Sněžkou po cestě na Modrý důl.

Kunclův mlýn - skvělé místo pro ekoturistiku

Kunclův mlýn - skvělé místo pro ekoturistiku

Kunclův mlýn (původní název Šourkův mlýn) najdete zcela o samotě, obklopený lesy a loukami v údolí potoka Brziny, asi kilometr severozápadně od stejnojmenné osady. Jako jediný z téměř dvaceti mlýnů na Brzině opět využívá energii vody původním způsobem.

Lesní chalupa Filipov v České Kanadě

Lesní chalupa Filipov v České Kanadě

Lesní chalupa Filipov nabízí rekreaci, ubytování a pobyt v rodinném domě penzionového typu, téměř na samotě uprostřed komplexu lesa. Ubytování je vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro skupiny přátel, milovníků přírody, sportu, turistiky, zejména cykloturistiky.

Luzenské údolí na Šumavě

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Osada Popelná na Šumavě

Osada Popelná na Šumavě

Popelná ještě v roce 1950 měla 22 obyvatel, koncem padesátých let byl obydlen mlýn, v dalších letech je uváděno až 8 obyvatel (v roce 2001 již pouze jeden) - jednalo se převážně o zaměstnance podnikových rekreačních zařízení, z nichž se po roce 1950 staly hotely.

Penzion Kamínek - samota, klid a příroda u Nových Hradů

Penzion Kamínek - samota, klid a příroda u Nových Hradů

Dopřejte si odpočinkovou dovolenou na pomezí CHKO Třeboňsko a krásné přírody Novohradských Hor. Okolí Nových Hradů je skvělým výchozím bodem pro cyklistiku, výlety za památkami jižních Čech i pro návštěvu sousedního Rakouska.

Ubytování na chalupě Jůlinčino údolí v Orlických horách

Ubytování na chalupě Jůlinčino údolí v Orlických horách

Nově postavená chalupa Jůlinčino údolí, nacházející se na úplné samotě, nabízí ubytování až pro 25 osob. Nachází se cca 1,5 km od Rokytnice v Orlických horách na úplné samotě s krásným prosluněným pozemkem a v naprostém soukromí.

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Farma Ovčí terasy v Němčičkách na jihu Moravy

Farma Ovčí terasy v Němčičkách na jihu Moravy

Rodinná farma ležící v Němčičkách na jihu Moravy v Modrých horách, na samotě s úžasnými výhledy do širého okolí.

Další aktuality