Úvod > Co chcete dělat? > Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky
Životní styl

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Při bývalé státní hranici s Rakouskem se nachází hotel, který sloužíval jako sídlo finanční stráže a celnice.

Jeho poloha uprostřed lesů zaručuje klidnou dovolenou, avšak pokud vás zajímá historie 20. století, zažijete vzrušující chvíle při hledání stop železné opony, druhé světové války i první republiky.
 
Hotel Peršlák býval kasárenským a celním domem, který na státní hranici sloužil od roku 1922 jako finanční stráž. U nejsevernějšího bodu Rakouska, kde se Peršlák nachází, bylo nutné střežit hranice a bojovat proti pašeráctví, které v této oblasti jen kvetlo. V roce 1938, když bylo Rakousko již obsazeno Německem, narukovali čeští vojáci právě do dnešního Lesního hotelu Peršlák. Mladí muži, kteří zde byli umístěni, vytvarovali z pískovce podobu tehdejší Československé republiky, ke které ještě patřila Zakarpatská Ukrajina. Pod obrys drahé vlasti nakonec vyryli nápis "Naše je a naše zůstane 1938". V tom samém roce překročili hranice republiky vojska Wehrmachtu a několik německých vojáků posměšně doplnilo k textu: "Bis wir kamen 1938" – "Než jsme přišli". Ale situace se za čas změnila a v květnu 1945 se naši vojáci do Peršláku vrátili a na kámen dopsali „Pravda vítězí 1945". Od té doby stál kámen před kasárnami, které tu byly během komunistické éry a ačkoli se již „čára“ střežit nemusí, Kámen republiky hlídá hranici dodnes.
 
V roce 1991 objevila bývalou kasárnu paní Hauserová, která emigrovala po okupaci vojsky varšavské smlouvy v roce 1968 do Rakouska. Po dlouhém vyjednávání se jí podařilo tento objekt odkoupit a v roce 1992 začala rekonstrukce a přestavba na hotel, který nabízí wellness služby (whirlpool, saunu), solárium a masáže, venku je pak k dispozici letní terasa, rozsáhlá zahrada, volejbalové hřiště a rybník s možností lovu ryb (candát, kapr).

Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021