Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Orlické hory a Podorlicko > Orlické Záhoří

Orlické Záhoří

Znalci Orlických hor to dobře ví, ale pro výletníky zdaleka je možná překvapením, že česko-polská hranice nevede po hřebenech hor, ale až v údolí za nimi. Silnice tu lemuje tok Divoké Orlice a míjí řadu horských samot a osad; jednou z nich je Orlické Záhoří.

Orlické Záhoří a horské osady

Orlické Záhoří vzniklo až ve 20. století sloučením osad Trčkova, Bedřichovky, Zelenky, Jadrné, Černé vody a Kunštátu. Poslední jmenovaná patřila k nejstarším, vznikla už v 16. století a její jméno dodnes zní v označení Kunštátské kaple, která se nachází vysoko nad Orlickým Záhořím na vrcholku horského hřebene; s nadmořskou výškou 1 037 metrů jde o nejvýše položenou kapli v Orlických horách.

Někdejší Kunštát se nacházel tam, kde je nyní centrum obce a kde nyní stojí pozdně barokní kostel sv. Jana Křtitele.
 

Cesta k nejkrásnější chatě Orlických hor

V Orlickém Záhoří celoročně zastavují cyklobusy nebo skibusy, které pokračují do sedla pod Šerlichem na hlavní hřeben Orlických hor. Nad sedlem stojí Masarykova chata, považovaná za jednu z nejkrásnějších turistických chat v Česku, která navíc díky snadné dostupnosti patří k nejnavštěvovanějším místům Orlických hor. Směrem na sever se můžete vydat k Vrchmezí a do Olešnice v Orlických horách, směrem na jih vás Jiráskova cesta povede na nejvyšší vrchol pohoří Velkou Deštnou a dál směrem na Pěticestí, Mezivrší a k rozhledně na Anenském vrchu. Díky upraveným povrchům jde o velmi oblíbenou cyklistickou trasu.
 

Výlety pěšky, na kole, na lyžích i se psy

Orlické Záhoří a údolí Divoké Orlice je skvělým výchozím bodem pro cyklistické expedice i pěší výlety, třeba po zábavně naučné stezce s princeznou Kačenkou, která míří do Deštného v Orlických horách a provede vás místy, kde stávaly známé sklárny. V zimě můžete využívat vleky a běžecké trasy, tím však nabídka sněhových radovánek nekončí: v letech, kdy není nouze o sníh, vede přes Orlické Záhoří trať závodu psích spřežení Šediváčkův long, u chaty Bedřichovka dokonce musheři pravidelně nocují.

Turistická informační centra


Skiareál Bedřichovka u Orlického Záhoří

Skiareál Bedřichovka v Orlickém Záhoří v Orlických horách láká na klidné prostředí rodiny s dětmi i zdatné lyžaře.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Naučná stezka Historie tavení skla z Deštného do Orlického Záhoří

Dlouhá naučná stezka vás dovede z Deštného přes hřeben hor až do Orlického Záhoří. Po cestě potkáte 7 informačních panelů, které najdete na místech spjatých s historií sklářství v této oblasti. Dočtete se na nich o životě sklářů, o zpracování skla a další zajímavosti.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Nejdelší osvětlený okruh pro běžkaře v Orlickém Záhoří

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Parkování i vstup na něj je pro běžkaře zcela zdarma.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Přírodní rezervace Bedřichovka u Orlického Záhoří

Rezervace Bedřichovka chrání vzácnou flóru i faunu. Z rostlin zde roste bledule jarní, prstnatec májový, pcháč různolistý, upolín nejvyšší, či růže alpská. Rezervace je hnízdištěm pro mnoho druhů ptáků. Svůj domov zde má celosvětově chráněný chřástal polní.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Národní přírodní rezervace Trčkov

Jedná se o zbytek přirozeného smíšeného porostu dřevin s převahou horského smrku, buku, klenu a dosud vitální jedle v Orlických horách.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Přírodní rezervace Trčkovská louka v Orlických horách

Přírodní rezervace Trčkovská louka o rozloze 10,48 ha se nachází nedaleko osady Trčkov podél pravobřežního potůčku, přítoku Divoké Orlice. Je velmi bohatá na vzácnou flóru, louka je též ornitologickým rájem – hnízdí zde např. jestřáb lesní, čáp černý nebo pěnice černohlavá.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Skiareál Jadrné u Orlického Záhoří

Jadrná u Orlického Záhoří je velmi skromným domáckým areálem s jednou pravidelně upravovanou sjezdovkou o délce 300 metrů a jednoduchým vlekem.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří

Pozdně barokní kostel pochází z let 1754-63 a stojí na místě staršího dřevěného kostela. Ke stavbě přiléhá hranolová věž se šindelovou střechou. U kostela se také nachází hřbitov a márnice.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace

Glampingová chalupa Záhorka v Orlických horách

Záhorka je nová chaloupka s pravou horskou atmosférou. Ukrývá v sobě dva apartmány, které se dají propojit. Můžete si tak pronajmout buď jen jeden z nich, anebo celou chalupu. Pohodlně se sem vejde 13 dospělých a čtyři děti.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Apartmány s kavárnou Kyhanka v Orlickém Záhoří

Kyhanka na samém vrcholu Orlických hor je místo, kde bude o vás skutečně postaráno a budete se cítit jako doma. Vynikající kávu a širokou nabídku výborných dezertů naleznete v útulné kavárně, ubytování vám poskytnou pohodlné apartmány.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Chata Luna

Chata Luna leží 750 metrů nad mořem v osadě Bedřichovka v Orlických Horách. Skvělé výchozí místo pro pěší a cyklistické výlety po Orlických a Bystřických horách. Místo k odpočinku pro všechny, kdo mají rádi klid a přírodu bez lidí. Chata leží přímo u sjezdovky a upravovaných trasách na běžky.
Orlické Záhoří, Královéhradecký kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Harrachy po Krkonoších ze Špindlerova Mlýna do Harrachova

Jméno rodu Harrachů připomínají názvy několika míst na jejich panstvích v Česku. Nejznámější jsou město Harrachov v Krkonoších a Harrachova cesta. Měří 19 kilometrů, spojuje Harrachov se Špindlerovým Mlýnem a je stylovou připomínkou Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha, vizionáře s krkonošským srdcem.
výlet Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Novém Bydžově a okolí s cestovatelem a polárníkem Václavem Vojtěchem

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901, Skřivany u Nového Bydžova – 6. srpna 1932, Labe u Sadské) nebyl první Čech, který podlehl vábení dobrodružství polárních expedic. Jako první Čech ale vstoupil na území Antarktidy, a to 27. ledna 1929. Kudy vedly jeho životní cesty a jaký byl jeho osud?
procházka Novým Bydžovem, Cesty poznání

Půjdem spolu do betléma… aneb Braunovy sochy v lese u Kuksu

Unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém je neodmyslitelným prvkem kukského okolí. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru. Vydáte-li se sem pěšky či na kole, můžete využít značenou naučnou stezku „Půjdem spolu do Betléma“. Výchozím bodem trasy je parkoviště v obci Kuks, kde je zároveň i její konec, protože cesta je vedena okruhem zpět. Na cestu se vybavte pevnou obuví či trekovými koly. Pro pěší variantu si vyhraďte čas asi dvě až tři hodiny. Délka trasy je 7 km.

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Ideální cíl dovolené, kde si užijete pěší i cyklistické výlety, v zimě lyžování a v létě vodácké výlety, to je Královéhradecký kraj. Vybírat si skutečně je z čeho: žádný jiný region na svém území nemá rozsáhlé nížiny Polabí a současně nejvyšší českou horu Sněžku (1603 m).
výled s dětmi Hradec Králové a okolí, Výlety pro děti