Úvod > Aktuality > Novinky ve science centrech: cesty pod vodou, nad mrakodrapy a do vesmíru

Novinky ve science centrech: cesty pod vodou, nad mrakodrapy a do vesmíru

Vydáno 3. března 2018 Zážitky
Pro některé rodiny s dětmi možná bude návštěva některého ze science center tipem na jarní prázdniny, pro jiné jen na víkendový výlet. Jisté je ale jedno: v Plzni, Liberci, Brně i Olomouci na vás čekají zajímavé novinky, vybízející k objevování nepoznaného.
Například v plzeňském Techmania Science Centru se ve čtrnácti interaktivních exponátech podíváte Pod hladinu. Že je to málo? Kdepak, sami uvidíte, že vás zabaví na pořádně dlouho. Na kloub tu přijdete spoustě technických fíglů a přírodních zákonitostí.
 

Pod hladinou Plzně

Město Plzeň samozřejmě neleží u moře, ale něco docela jiného je estonský Tallinn a tamní Ahhaa Science Centre; tam totiž expozice Pod hladinou vznikla. Pomocí chytrých exponátů se seznámíte třeba s tím, jak vznikají vlny a tsunami, jak se vyzvedávají vraky ze dna moří, jaký úhel svírá brázda za zádí lodi, jak fungují plavební komory a ve kterých koutech světa objevíte největší mořské víry. Můžete si také vyzkoušet ovládání podmořských robotů anebo skládat kontejnery na nákladní lodi tak, aby se plavidlo nenaklánělo – skutečně to není žádná hračka.
Expozici Pod hladinou si prohlédnete společně s celou Techmanií, kde na vás na 10 tisících metrech čtverečních čekají stovky interaktivních exponátů, objevování tajů fyziky, biologie, matematiky, chemie, sportu i umění, gyroskop, 3D planetárium, programy v dílnách a laboratořích, krátké filmy promítané na obří interaktivní globus nebo zábavné vědecké show.
 

Do Liberce se vrací Sexmisie

Do obřího zábavního parku iQlandiaLiberci se po několika letech z cesty po jiných science centrech u nás nebo v zahraničí vrátila ojedinělá a kontroverzní výstava Sexmisie. Mírně lechtivá a poučná výstava vám ukáže téměř vše, co se lidé chtějí dovědět o sexuálním životě a bojí se zeptat. Pokud jste si expozici prošli už dřív, klidně si ji zopakujte, čekají na vás totiž nové exponáty, například simulace těhotenství nebo vyšetření prsu.

Kromě toho v expozicích postupně přibývají nové exponáty a také až do konce posledních jarních prázdnin, tedy do 17. 3., iQlandia a iQpark nabízejí rozšířenou otevírací dobu i kombinovaný program plný tematických science show; doprovodné programy jsou přístupné zdarma v rámci vstupného. Těm, kteří budou hledat další povyražení, doporučujeme blízký Aquapark Babylon.
 

GeomeTRY v Brně

Zábavní vědecký park VIDA!Brně otevírá na začátku března výstavu GeomeTRY. Svět „matematiky na dotek“ vám umožní ohmatat si abstraktní věci a objevit, jaká kouzla se dají provádět s geometrickými tvary. Schválně, jestli dokážete dostat veliký jehlan do zdánlivě menší krychle, kreslit jen podle odrazu v zrcadle nebo najít jednu kuličku mezi desetitisícem dalších? Čekají vás neobvyklá puzzle, geometrické hádanky, hlavolamy a hlavně radost z objevování nečekaných souvislostí. Více než třicet hravých exponátů přijelo do Brna z německého muzea Mathematikum, prvního matematického muzea na světě. Kromě toho všichni, kdo rádi řeší zábavné úkoly a hádanky, si mohou zahrát hru Pevnost VIDArd, a to kdykoliv během otevírací doby. Nutné je jen použití vlastního zařízení s připojením na internet (Wi-Fi je ve VIDA! bezplatná); startovní balíček získáte v pokladně za příplatek ke vstupnému 50 Kč. Do hry můžete vstoupit kdykoliv během dne, ale pro vyřešení všech úkolů a získání pokladu organizátoři doporučují začít nejpozději v 15 hodin.
 

Vesmír v Olomouci

Chytrou zábavu pro celou rodinu nabízí také science centrum Pevnost poznáníOlomouci. Ač sídlí v historické budově někdejšího dělostřeleckého skladu z 19. století na Korunní pevnůstce, už třetím rokem tu můžete vstoupit do ryze současného fascinujícího světa vědy. Nejžhavější novinkou je nová část věnovaná astronomii v prostorách expozice Světlo a tma, hned za digitálním planetáriem. Můžete se tu rozletět do vesmírných dálek a zjistit, jaké vzdálenosti oddělují jednotlivé planetární giganty. Na poutavé časové ose zjistíte, jak probíhal výzkum naší sluneční soustavy a nahlédnete i do blízké budoucnosti vesmíru.
 

Chůze mezi mrakodrapy v Ostravě

Kromě výstav, nových 3D filmů či vyhlídkových letů vrtulníkem nad Dolními Vítkovicemi je největší novinkou Velkého Světa techniky v Ostravě expozice mediální výchovy, připravená ve spolupráci s nejsledovanějším dětským televizním kanálem ČT :D. Je určena malým i velkým a každý se tu na chvíli může stát například hlasatelem počasí, poskládat z obřích kostek oblíbené televizní hrdiny nebo navštívit zábavní televizní kanál. Od března také můžete navštívit výstavu Klamárium, plnou optických klamů. Dospělí se tu promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a věci, které jste ještě před chvíli viděli na vlastní oči, zčistajasna zmizí. Kdo má odvahu, ten se může projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou anebo si vyzkoušet zrcadlovou kresbu.
Kriminálka iQLANDIA vyšetřuje - detektivní hra

Kriminálka iQLANDIA vyšetřuje - detektivní hra

Vžijte se do role ostříleného kriminalisty a vyzkoušejte si napínavou detektivní hru Kriminálka iQLANDIA v libereckém science centru.

Labyrint - největší zrcadlové bludiště v Evropě v prostorách Centra Babylon

Labyrint - největší zrcadlové bludiště v Evropě v prostorách Centra Babylon

Navštivte unikátní zrcadlový labyrint! Největší stacionární zrcadlové bludiště na kontinentě vybavené 120 velkoplošnými zrcadly rozmístěnými po chodbách, jejichž délka dosahuje 200 metrů.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Roční permanentka do Techmanie v Plzni

Roční permanentka do Techmanie v Plzni

Do Techmanie za 1,30 Kč na den! S permanentkou na rok 2018! Neomezený počet vstupů do všech expozic a na programy v laboratořích, dílnách a 3D Planetáriu.

Sexmisie v liberecké iQLandii

Sexmisie v liberecké iQLandii

Do libereckého science centra iQLandia se po více než dvou letech vrátila kontroverzní expozice Sexmisie.

Za forenzní vědou do Techmanie

Za forenzní vědou do Techmanie

Víte, co jsou to forenzní vědy? Kdo má rád detektivky, nebude na rozpacích, protože forenzní vědy se uplatňují hlavně při vyšetřování a dokazování zločinů. A často to je velké dobrodružství, než se za pomoci biologie, chemie, genetiky či daktyloskopie a balistiky podaří odhalit pachatele.

Zábavní vědecký park Vida v Brně

Zábavní vědecký park Vida v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavném vědeckém parku Vida! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor - možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Malý svět techniky - interaktivní expozice U6 Dolní Vítkovice

Malý svět techniky - interaktivní expozice U6 Dolní Vítkovice

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

iQpark - první science centrum v České republice

iQpark - první science centrum v České republice

První science centrum v ČR, které zpřístupňuje vědu a techniku i těm nejmenším, a to prostřednictvím více než 300 interaktivních exponátů a speciálních lektorských programů.

Velký svět techniky v Ostravě

Velký svět techniky v Ostravě

Populárně naučné centrum Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích se otevřelo v září 2014. Hravou formou představuj zajímavosti vědy a techniky. Stalo se tak zásadní novinkou pro oživení lokality Dolní oblasti Vítkovice, ale také celého moravskoslezského regionu.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i jediné 3D planetárium v České republice.

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Supermoderní science centrum iQLANDIA otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Další aktuality

6.12.
2018
Nechte se okouzlit adventní Plzní

Nechte se okouzlit adventní Plzní

Plzeňsko a Český les | Zážitky
2.12.
2018
Advent v Plzni zahájí rozsvícení vánočního stromu

Advent v Plzni zahájí rozsvícení vánočního stromu

Plzeňsko a Český les | Zážitky
28.11.
2018
Komentované adventní prohlídky v Plzni začínají tuto sobotu

Komentované adventní prohlídky v Plzni začínají tuto sobotu

Plzeňsko a Český les | Zážitky