!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > 3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě
Zážitky

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.
3D planetárium na hvězdárně v Brně doslova stírá rozdíl mezi realitou a fantazií. Obklopí vás zde svět úžasných objevů, ze kterých se vám zatočí hlava. V zásadě se jedná o dva projekční systémy.

Ten první, tak jak jste zvyklí, pokryje obrazem celou kopuli – nově však ve vyšším rozlišení téměř 25 milionů pixelů až 120krát za sekundu, díky nejnovějším projektorům s technologií laser-fosfor v sytějších a kontrastnějších barvách.

Ve druhém případě si nasadíte speciální brýle vybavené filtry s tekutými krystaly. Ty v dokonalé synchronizaci s projektory střídavě zakryjí pravé nebo levé oko. V lidském mozku se ale oba vjemy spojí a vytvoří 3D efekt. Vesmírné objekty, modely kosmických lodí i snová místa budou najednou plastická. Podobně jako třeba v kině IMAX, avšak na projekční plochu v podobě 17metrové polokoule.

Audiovizuální instalaci na míru brněnskému sálu dodalo česko-francouzské konsorcium Nowatron Elektronik a RSA Cosmos. Podobně velké 3D planetárium nenajdete ani v České republice, ani v Polsku, Rakousku nebo Slovensku. Jediné srovnatelné je v německém Hamburgu.


Brněnské 3D planetárium v číslech

  • zářivý výkon projektorů: až 54 000 ANSI
  • model naší Galaxie: volumetrický model s prachem a plynem obsahující více než 159 miliardd hvězd a 40 000 otevřených hvězdokup
  • spotřeba energie aktivního systému: až 24 000 W
  • výkon klimatizace serverovny: 14 kW
  • počet počítačů: 11 aktivních a 4 záložníBrněnské planetárium patří podle časopisu GEO mezi nejkrásnější v Evropě

Populárně-vzdělávací časopis GEO zařadil Hvězdárnu a planetárium Brno mezi deset nejkrásnějších hvězdáren a planetárii v Evropě. Ocitla se tak ve společnosti planetária v Hamburku, který se nachází ve stoleté vodárenské věži, nebo ve Valencii, které tvarem připomíná obrovskou lasturu vystupující z vodní plochy o rozměrech 1300×200 metrů. Populárně-naučný časopis GEO poprvé vyšel v roce 1976 v Německu, dnes existuje na 18 jazykových mutací s celkovým nákladem 2,1 milionu kusů měsíčně (mj. ruské, japonské, turecké, francouzské nebo finské verzi). Je určený pro každého, kdo se zajímá o blízké či daleké zahraničí, rád objevuje a poznává zajímavosti z cizích kultur, historie nebo přírody a umí ocenit krásné snímky.
Zobrazit více

Provozovatel

Hvězdárna a planetárium Brno

Kraví hora 2
602 20 Brno
Tel.:
+420 541 321 287
Email:
e-mail@hvezdarna.cz
WWW:
www.hvezdarna.cz
GPS:
49,204160 16,583882
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

1,5 hodiny