Úvod > Aktuality > Soutěž muzeí Gloria musaealis 2021 zná vítěze
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2021 zná vítěze

  • Vydáno28. května 2022
Od 9. dubna do 22. srpna 2021 probíhal již XX. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 52 muzeí a galerií s celkem 79 projekty. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2021 (33 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2021 (29 projektů) a Muzejní počin roku 2021 (17 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.

Vítězem v kategorii Muzejní výstava je Národní galerie v Praze

toyenPrvní cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2021 získala Národní galerie v Praze za výstavu „Toyen: Snící rebelka“, uspořádanou ve dnech 9. dubna až 22. srpna 2021. Výrazné dílo jedné z nejoriginálnějších českých umělkyň 20. století i její neotřelé životní postoje vzbuzují po celém světě čím dál větší zájem. Mezinárodní projekt představil Toyen prostřednictvím třech výstav a podrobného katalogu. Ukázal nejen obrazy, kresby či ilustrační tvorbu, ale i její zásadní spolupráci s přáteli ze surrealistické skupiny.

Druhé místo v kategorii muzejní výstava obsadilo Východočeské muzeum v Pardubicích za stálou expozici „Peníze si do hrobu nevezmeš“ (chronologický vývoj české měny od 10. století), třetí cenu dostala Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře za výstavu „Samota uprostřed davu: Charles Baudelaire a české umění“, uspořádanou ve dnech 3. října 2021 až 16. ledna 2022.
 

Muzejní publikace roku holduje salónům

salonyJako nejlepší publikaci porota vyhodnotila titul Aleše Filipa a Romana Musila "Epocha salonů: České salonní umění a mezinárodní výtvarná scéna 1870–1914", kterou vydala Západočeská galerie v Plzni. Salonní umění bylo v letech 1870 až 1914 na vrcholu popularity a umělci čerpali inspiraci ze života v Paříži, v Mnichově, ve Vídni i v Praze. Mimo vítěznou publikaci byly nominovány například publikace "Znojmo 1918–2020: Architektonické proměny" z Jihomoravského muzea ve Znojmě nebo "…to jsou těžké vzpomínky: Vzpomínky Romů a Sintů na život před válkou a v protektorátu" Muzea romské kultury.


Kategorii Muzejní počin roku ovládly náklaďáky Tatra

muzeum tatra kopřivnicePrvní příčku této kategorie bezpečně obsadilo nové "Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici", které spadá pod Muzeum Novojičínska. Jedním z impulzů pro vybudování nového muzea v bývalé slévárně bylo rozšíření dosavadní sbírky firmy Tatra Trucks, a. s., o tzv. Hlachovu kolekci, čítající několik desítek exponátů. Cílem bylo představit výrobu kopřivnického podniku napříč časem za použití klasických prostředků i moderních technologií.

Muzeu Ostrov lidových krojůDruhé místo bylo uděleno hned dvakrát – poprvé Muzeu města Ústí nad Labem za projekt „Lutra Lutra aneb Jak vydra přes hranici přišla“. Expozice mapuje původ, stav a rizikové faktory populace vydry říční v příhraničních oblastech Saska a Ústeckého kraje. Data o ohroženém živočichovi se podařilo prezentovat nejen v rámci odborné a laické veřejnosti, ale předat i úřadům a institucím, které mají ochranu tohoto druhu na starosti. Podruhé byla druhá cena udělena Muzeu Ostrov lidových krojů za otevření tohoto nového muzea, které představuje největší soukromou sbírku lidových krojů v České republice. Jedná se o originály svátečních oděvů ze všech významnějších krojových oblastí převážně z 19. a 20. století. Třetí místo v téže kategorii obdržela Galerie moderního umění v Hradci Králové za projekt "Sbírka Karla Tutsche" – galerie zakoupila výjimečnou kolekci čítající více než 800 uměleckých děl.

vila Low-BeerJedno ze zvláštních ocenění dostalo Muzeum Brněnska – Vila Löw-Beer za projekt „V kůži tajného agenta“. Účastníci pátrací hry, která vychází z detektivního románu Paula Dukese Tanec s gestapem, se ocitnou v roli bývalého agenta britské tajné služby a postupně řeší záhadu zmizení textilního magnáta Alfreda Löw-Beera. Program je obohacen o audiovizualní projekce i autentické rekvizity, které přispívají ke vnoření se do příběhu.
Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Muzeum Ostrov lidových krojů v Posázaví

Muzeum Ostrov lidových krojů v Posázaví

Muzeum Ostrov lidových krojů disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí České republiky.

Muzeum romské kultury

Muzeum romské kultury

Muzeum romské kultury se nachází v brněnské čtvrti Cejl se silným geniem loci. Najdete zde pestrou expozici Příběh Romů, prezentující dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost. Konají se zde výstavy, přednášky i další akce pro veřejnost. Pro školy aj. nabízí na míru šité edukační programy.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru

V bývalém minoritském klášteru naleznete moderní expozice pravěcí zemědělci, živá a neživá příroda Znojemska, zbraně Orientu a černé řemeslo. Expozice plné interaktivních prvků zaujmou jak děti, tak dospělé.

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura