Úvod > Kalendář akcí > Peníze si do hrobu nevezmeš
Peníze si do hrobu nevezmeš
">
14.12.
31.12.
Přidat foto
Výstavy

Peníze si do hrobu nevezmeš

Nová numizmatická expozice na pardubickém zámku. nové expozici se návštěvníci dozví, jak se svatý Václav zapsal do dějin českých mincí a proč už neplatíme zlatem. Spolu s českým stříbrným tolarem se vydají na dalekou pouť za Atlantik a nahlédnou do tajů medailérského umění.

Hluboké sklepení pardubického zámku láká dospělé i dětské návštěvníky na výpravu do světa peněz, pokladů a podivuhodných příběhů. V nové numismatické expozici se nejen dozví, jak se kníže Svatý Václav zapsal do dějin českých mincí a proč už neplatíme zlatem. Spolu s českým stříbrným tolarem se vydají na dalekou pouť za Atlantik a nahlédnou do tajů medailérského umění. Ti šikovnější si zkusí vlastnoručně vyrazit svou minci podle tisíc let starého českého denáru knížete Boleslava II.

Dějiny české měny i dolaru
V další části nazvané Tisíciletá tradice české měny se návštěvníci seznámí s historií měnových systémů v českých zemích. A protože v českém Jáchymově ražené mince – tolary – stály také na počátku dějin všech současných dolarových měn, bude i této podivuhodné cestě věnována další část expozice. Soubor platidel tolarových a dolarových měn však také vzbudil ohromný úspěch v podobě putovní výstavy Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru, a to nejen v České republice, ale také na několika místech v USA, v Mexiku a naposledy ve Francii.

Vazba na Pardubice
Kolekce mapující vývoj mincí i bankovek tolarových a dolarových měn od 16. století do současnosti má přitom přímou vazbu na Pardubice. Jan z Pernštejna, bohatý český velmož, jehož hlavní rezidencí byl pardubický zámek, razil počátkem 40. let 16. století vlastní stříbrné tolarové mince, které jednoznačně náležejí k umělecky nejzdařilejším tolarovým ražbám 16. století v celoevropském kontextu.

Součástí nové expozice bude i Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského, významného českého sochaře a medailéra.

Numismatická expozice doplňuje tři stávající stálé expozice – archeologie, historie města Pardubic a skla.

Zobrazit více

Provozovatel

Východočeské muzeum v Pardubicích

Zámek 2
530 02 Pardubice
Tel.:
+420 466 799 240
Email:
vcm@vcm.cz
WWW:
https://www.vcm.c...
GPS:
50,041579 15,776443
 
Region:
Pardubický kraj
Oblast:
Pardubicko
Město:
Pardubice
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

Snížená cena: 75 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

U Toulavé pípy

U Toulavé pípy

Pardubice, Pardubický kraj
Bakla café

Bakla café

Pardubice, Pardubický kraj
Cukrárna v Pernštýnské

Cukrárna v Pernštýnské

Pardubice, Pardubický kraj
Medychef

Medychef

Pardubice, Pardubický kraj