ÚvodVýletyCesty poznáníPoutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku
Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku, kudy z nudy

Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.

Šluknovský zámek, nejsevernější loreta a podstávkový dům

zámek šluknovŠluknovský zámek vás nadchne prvorepublikovým prohlídkovým okruhem, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. Prohlídková trasa se věnuje poslednímu majiteli Šluknovského panství Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rineckovi. Uvidíte jeho soukromý apartmán s kanceláří, šatnou, ložnicí, dětským pokojem, jídelnou a navštívíte i jeho oficiální kancelář.

Při návštěvě nevynechejte některou z výstav, kterých je zámek plný. Každý měsíc také připravují různé kulturní akce. Je to ideální místo, kam můžete zajít s dětmi. V přízemí zámku se nachází také výborně vybavené turistické centrum a zámecká cukrárna.

lipová podstávkový důmV rámci poznávání Šluknovska nemůžete vynechat Křížový vrch s křížovou cestou a kaplemi anebo barokní klenot severních Čech  – loretánskou kapli s ambitem v Rumburku. Jedná se i největší a nejsevernější loretu na světě, místo, které si můžete prohlédnout, zažít a také načerpat energii. Areál zahrnuje loretánskou kapli, ambit a kostel sv. Vavřince. Pravidelně toto místo oživují kulturní akce. Na prohlídku můžete vyrazit každý den mimo neděle a pondělí.

Obec Lipová je známá díky krásně zrekonstruovanému podstávkovému domu, ve kterém to vypadá, jako by se zastavil čas. Místní "Podstávka" patří mezi nejstarší dochované stavby svého druhu severních Čechách. Šluknovsko je jedním z mála míst na světě, kde se s těmito stavbami můžete kochat. Od pondělí do neděle, můžete obdivovat citlivou práci restaurátorů. Infocentrum, galerie, muzeum a spousta akcí, to vše láká k návštěvě Lipové.


Do baziliky i muzea nožů

nůž rybičkaV blízkém Filipově se nachází bazilika minor Panny Marie, významné poutní místo s tajuplnou atmosférou, spjaté se zjevením Panny Marie a uzdravením Magdaleny Kade. Poutní místo, které je nejnavštěvovanějšímlitoměřické diecézi, můžete navštívit během mší nebo v letním období při komentovaných prohlídkách.

A nakonec pro vás máme tip na místo, kde je doma nožík rybička  – musíte za ním do Mikulášovic, do Muzea nožířské tradice. Najdete ho v Městském informačním středisku, přímo na mikulášovickém náměstí, kde má muzeum firmy Mikov dlouhé roky své sídlo. Prohlédnete si zde více než 2 500 historických nožů z tzv. českého Solingenu, ale i staré stroje. Otevřeno tu mají po celý rok.