!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Benešov
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Benešov

Město v Posázaví je známé zejména díky blízkému romantickému zámku Konopiště. Z městských památek přitahuje největší pozornost torzo presbytáře gotického klášterního kostela minoritů na Karlově, moderní dobu naopak zastupuje Muzeum umění a designu, zaměřené na tvorbu 20. století a současnost.

Co musíte vidět v Benešově

Upravené Masarykovo náměstí obklopují převážně domy z 19. a 20. století, výjimkou je barokní piaristická kolej s chrámem sv. Anny od G. B. Alliprandiho a několikrát upravovaná Stará radnice. Nová radnice byla obnovena J. Pleskotem dle projektu, který získal Grand Prix obce architektů za rok 1995. Muzeum umění a designu vám představí osobnosti české moderní grafiky a československé fotografie 20. století i regionální umění Benešovska, prohlédnout si můžete i sbírku logotypů a další expozice. Navštívit můžete i benešovský pivovar, nebo se kolm něj vydat na vycházku po naučné stezce, která vás seznámí s procesem vaření piva.
 

Koho byste měli znát z habsburského rodu na Konopišti

Pro seznámení s následníkem habsburského trůnu Františkem Ferdinandem d’Este (1863–1914) v Česku neexistuje lepší místo než zámek Konopiště, obklopený nádherným parkem s růžovou zahradou. Synovec císaře a krále Františka Josefa I., který měl po jeho smrti usednout na rakousko-uherský trůn, byl posledním šlechtickým majitelem zámku. V zámku nahlédnete do soukromých apartmánů jeho rodiny a prohlédnete si četné lovecké trofeje, které vášnivý lovec na Konopiště vozil z celého světa.
 

Cestovatelská potěšení v okolí Konopiště

Konopiště a jeho okolí si můžete prohlédnout při vyjížďkách na koních, při vyhlídkových letech anebo při golfu. Staročeskou kuchyni a zvěřinové speciality ochutnáte v restauraci Stará myslivna, v místech, kde František Ferdinand d’Este hostil prominentní účastníky svých pověstných honů. Milovníci technických zajímavostí by neměli přehlédnout Jawa muzeum Konopiště a Motocyklové a technické muzeum v Netvořicích, v benešovském sportovně relaxačním S-centru se odreagujete při bowlingu nebo tenisu.

Aktuality z města

15. listopad 2021 10:00

Na Konopiště se vrátil vzácný štít uloupený nacisty – prohlédnete si jej ve zbrojnici

Benešov
Ve zbrojnici konopišťského zámku si návštěvníci mohou prohlédnout navrácený renesanční štít, který byl během druhé světové války odcizen nacisty. Následně se štít dostal do soukromých rukou a v roce 1977 jej soukromý sběratel daroval Muzeu umění ve Filadelfii. Právě tam vzácnou památku roku 2016 náhodou objevil český historik, a zasloužil se o jeho navrácení na své původní místo. Štít je k vidění ve zbrojnici zámku Konopiště, na druhé návštěvnické trase.

Turistická informační centra


11.12.
Vánoční výstava na Konopišti

Vánoční výstava na Konopišti

Benešov, Střední Čechy
16.7.
Triatlon Konopiště

Triatlon Konopiště

Benešov, Střední Čechy

Ubytování a restaurace

Restaurace Stará myslivna na Konopišti

Restaurace Stará myslivna na Konopišti

Benešov, Střední Čechy
Dvůr Pecínov

Dvůr Pecínov

Benešov, Střední Čechy
Bellevue Hotel Karlov v Benešově

Bellevue Hotel Karlov v Benešově

Benešov, Střední Čechy