Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí
Kultura

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí

Kostel sv. Anny je dominantou Masarykova náměstí v Benešově a také jedním ze symbolů města. Barokní kostel s kolejí piaristů byl postaven podle projektu G. B. Alliprandiho v letech 1705 – 1715. Jedna z prvních středních škol řádu piaristů se stala centrem kultury a vzdělanosti celého kraje.
Kostel sv. Anny spolu s piaristickou kolejí byl vystavěn v letech 1705-1717 v barokním slohu. Vystavět ho dal hrabě Karel Přehořovský z Kvasejovic a Jan Josef z Vrbty. Autorem je italský architekt Giovanni Battista Alliprandi. V koleji byla umístěna velká knihovna, refektář a místnosti pro ubytování učitelů i studentů. Intarzované knihovní skříně, zhotovené Josefem Walterem mezi lety 1736 – 1744, byly v roce 1896 prodány Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze a od té doby jsou instalovány ve studovně tamní knihovny.

Fasádu rajského dvora zdobí rokokové sluneční hodiny, zhotovené malířem Pavlem Kristiánem Noldingerem (1698 – 1771). Boční vchod do koleje zdobí alianční znak Františka Karla Leopolda Přehořovského a jeho druhé manželky Juliány Dorotei Jörgerové z Tolletu.

V chodbě chrámu je instalována komorní expozice piaristického řádu a jeho působení v Benešově. Expozice je volně přístupna společně s rajským dvorem v pracovní dny od 7 do 18 hodin. Odborný výklad je možné objednat v muzeu umění (tel: 317 729 113, email: recepce@muzeum-umeni-benesov.cz).


 Ubytování a restaurace v okolí

Sakura’s restaurant v Benešově

Sakura’s restaurant v Benešově

Benešov, Středočeský kraj
Bellevue Hotel Karlov v Benešově

Bellevue Hotel Karlov v Benešově

Benešov, Středočeský kraj
Café Souvenir

Café Souvenir

Benešov, Středočeský kraj