ÚvodVýletyPěšky po ČeskuProcházka štiřínským parkem a jeho blízkým okolím

Procházka štiřínským parkem a jeho blízkým okolím

Park o rozloze 40 hektarů patří k nejkrásnějším v republice. Jeho největší chloubou jsou rhododendrony, kterých zde naleznete kolem 1 300 kusů. Kromě rozsáhlých travnatých ploch je možné obdivovat množství listnatých i jehličnatých stromů, keřů, a především zmíněných rhododendronů.
zámecký park štiřínS velkou barokní přestavbou vznikl při zámku ve Štiříně v druhé polovině 18. století park se skleníkem. Základ dnešní krajinářské kompozice byl položen na konci 19. století, v letech, kdy panství vlastnila rodina Rinhofferů. V roce 1985 se začalo s cílevědomou a odbornou památkovou obnovou zámeckého parku, který se zařadil na přední místo mezi historické zahrady a parky v České republice. Ze starších výsadeb se zachovala řada statných stromů, zejména některé duby, statný jilm, mohutné buky, sloupovité habry a další, z konifer pak borovice vejmutovky, douglasky, jedlovce i zbytky někdejších smrkových, případně smíšených lesních porostů.

zámecký park štiřínSoučástí parku je i devítijamkové golfové hřiště a tenisové kurty. Od dubna do listopadu je veřejnosti přístupná jen malá část parku, tzv. Relax park, větší část parku slouží golfovému hřišti a je přístupná jen hráčům golfu.

Ze štiřínského parku je možné se dostat na zelenou značku k rozcestí U Všedobrovic a po modré značce pokračovat k Struhařovskému rybníku a po Spádové a Ringhofferově ulici zpět k zámku. Zámecký park je otevřen celoročně.