Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Prušánky

Prušánky

Prušánky leží mezi Hodonínem a Břeclaví, v nejteplejší a zároveň i nejsušší části jižní Moravy, kde se dobře daří vinné révě. Za vidění stojí především Nechory, areál vinných sklepů na okraji vinic, který připomíná malou vesničku.

Prušánky: obec na Podluží

Chloubou obce je barokní kostel sv. Isidora. Poblíž v parku stojí kaplička Panny Marie, ulice lemují sochy svatých a četné kříže včetně vinařského kříže z dubového dřeva. Prušánky patří do národopisné oblasti Podluží, kde se dosud udržují folklorní tradice; přijet můžete například na krojované hody. Řadu akcí pořádají také místní vinaři, od zarážání hory a vinobraní přes den otevřených sklepů až po putování za mladým vínem.
 

Do Nechor a přes vinice na rozhlednu

Prušánky patří k největším vinařským obcím vinařské podoblasti Slovácko. Dějištěm vinařských akcí jsou Nechory, atraktivní komplex asi jeden a půl kilometru od vesnice, kde kolem několika ulic a náměstíček napočítáte několik stovek vinných sklepů. Pokud se chcete rozhlédnout po okolí, vydejte se vinicemi směrem k Novému Poddvorovu; na návrší stojí rozhledna Na Podluží. Z vyhlídkové plošiny se otevírají výhledy na rakouské příhraničí, Bílé Karpaty nebo Pálavu.
 

Jižní Moravou pěšky i na kole

rozhledny uvidíte také větrný mlýn, který stojí ve vinicích mezi Starým Poddvorovem a Čejkovicemi, na jihu pak spatříte mělké údolí řeky Moravy a další známé vinařské obce, například Mikulčice se známým slovanským hradištěm a Moravskou Novou Ves. Podlužím vede také Vinařská stezka Podluží, jedna z Moravských vinařských stezek, do lužních lesů kolem řeky Moravy vás zavede dálková cyklotrasa Moravská stezka.

Aktivity

Kostel sv. Isidora v Prušánkách

Kostel sv. Isidora v Prušánkách

Prušánky, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Vinné sklepy Nechory

Vinné sklepy Nechory

Prušánky, Jihomoravský kraj
Vinný sklep Tosca

Vinný sklep Tosca

Prušánky, Jihomoravský kraj