Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Prušánky

Prušánky

Prušánky leží mezi Hodonínem a Břeclaví, v nejteplejší a zároveň i nejsušší části jižní Moravy, kde se dobře daří vinné révě. Za vidění stojí především Nechory, areál vinných sklepů na okraji vinic, který připomíná malou vesničku.

Prušánky: obec na Podluží

Chloubou obce je barokní kostel sv. Isidora. Poblíž v parku stojí kaplička Panny Marie, ulice lemují sochy svatých a četné kříže včetně vinařského kříže z dubového dřeva. Prušánky patří do národopisné oblasti Podluží, kde se dosud udržují folklorní tradice; přijet můžete například na krojované hody. Řadu akcí pořádají také místní vinaři, od zarážání hory a vinobraní přes den otevřených sklepů až po putování za mladým vínem.
 

Do Nechor a přes vinice na rozhlednu

Prušánky patří k největším vinařským obcím vinařské podoblasti Slovácko. Dějištěm vinařských akcí jsou Nechory, atraktivní komplex asi jeden a půl kilometru od vesnice, kde kolem několika ulic a náměstíček napočítáte několik stovek vinných sklepů. Pokud se chcete rozhlédnout po okolí, vydejte se vinicemi směrem k Novému Poddvorovu; na návrší stojí rozhledna Na Podluží. Z vyhlídkové plošiny se otevírají výhledy na rakouské příhraničí, Bílé Karpaty nebo Pálavu.
 

Jižní Moravou pěšky i na kole

rozhledny uvidíte také větrný mlýn, který stojí ve vinicích mezi Starým Poddvorovem a Čejkovicemi, na jihu pak spatříte mělké údolí řeky Moravy a další známé vinařské obce, například Mikulčice se známým slovanským hradištěm a Moravskou Novou Ves. Podlužím vede také Vinařská stezka Podluží, jedna z Moravských vinařských stezek, do lužních lesů kolem řeky Moravy vás zavede dálková cyklotrasa Moravská stezka.

K Nechorám do sklepa

I v roce 2023, bude ve vinařské vesničce Nechory otevřeno kolem 20 sklepů nechorských vinařů, jak z Prušánek, tak i našich kolegů vinařů, ze sousedního Moravského Žižkova a Čejkovic, kteří mají své vinice nad Nechorami.
Prušánky, Jihomoravský kraj

K Nechorám do sklepa za mladým vínem 2023

Členové spolku vám tradičně nabídnou k ochutnávce svá nejen mladá vína ročníku 2023. Nechorské sklepní uličky vás opět okouzlí svou pohodovou předvánoční atmosférou.
Prušánky, Jihomoravský kraj

Aktivity

Kostel sv. Isidora v Prušánkách

Farní kostel sv. Isidora v Prušánkách úochází z poloviny 18. stol. Vysvěcen byl 11. listopadu 1758. V kopuli chrámu se zachovaly dobové fresky. Během 2. sv. války byl poškozen dělostřelbou.
Prušánky, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Vinné sklepy Nechory

V nejjižnějším cípu Moravy mikroregionu Podluží leží vinařská obec Prušánky se starou viniční horou Nechory. Nechory jsou vesničkou tvořenou pouze vinnými sklepy, vytvářející ráz malé obce se svým náměstíčkem a přiléhajícími uličkami.
Prušánky, Jihomoravský kraj

Morávia víno Prušánky – moderní vinařství a ubytování v Nechorách

Moderní vinařství na okraji Prušánek. Všechna lahvová vína jsou vyráběna z hroznů z vlastní vinice. Degustace a společenské akce se odehrávají ve vinném sklepě v malebné čtvrti vinných sklepů Nechory. K dispozici je i ubytování.
Prušánky, Jihomoravský kraj

Vinný sklep Tosca

Tosca – vinný sklep se nachází v Prušánkách. Nabízí klimatizované ubytování, soukromý bazén a plně vybavenou kuchyň.
Prušánky, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.

S osobností na procházku: po Brně a okolí s markrabětem moravským Janem Jindřichem

V letech 1349–1411 Moravě vládli Moravští Lucemburkové, vedlejší větev panovnického rodu. V jejich čele stál Jan Jindřich (1322–1375), druhorozený syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a mladší bratr krále a císaře Karla IV. Za vlády moravských markrabat země prožívala období nebývalého rozkvětu; pojďte se s námi projít po jejich stopách.
Jan Jindřich jako průvodce Brnem, Výlety s příběhem