Úvod > Kalendář akcí > Zarážání hory v Nechorách
Gastronomické akce

Zarážání hory v Nechorách

Zarážání hory je tradiční akce vinařů, kdy se pomyslně zakazuje vstup do vinice až do doby vinobraní.
Po tomto obřadu se ujme slova cimbálová muzika, při níž se všichni společně baví až do nočních hodin. Přibližný začátek – při západu slunce – 19.00 hod.

Zarážání hory je stará vinařská slavnost, která se tradičně koná první sobotu v září při západu slunce v Nechorách. Muži přinášejí na ramenou za zpěvu písně Sobotěnka ide „horu“ – oloupaný kmen, v jehož vrcholu je upevněna kytice z devatera kvítí a po jedné láhvi s bílým a červeným vínem a také bílým a modrým hroznem. Zasadí kmen do předem vykopané jámy a upevní jej 12 kolky, které symbolizují měsíce roku a také 12 apoštolů. Kolky ozdobí révovým věncem. Starosta pak při zapáleném ohni, v němž má shořet kytice z loňské hory, vyzve přítomné k minutě ticha za vinaře, kteří během roku zemřeli. V Horních Nechorách je zapálení provázeno modlitbou za ochranu vinic i za mrtvé vinaře.

Nezbytnou součástí slavnosti je čtení vinařských artikulí, také jejich části, v níž se zapovídá vstup do vinohradu po jejich uzavření a vyjmenovávají se sankce za porušení těchto pravidel. Symbolicky naznačí ochranu vinohradů čtyři střelci výstřelem z pušek na čtyři světové strany a po nich všichni místní vinaři, seřazeni podle významu funkce, kterou v obřadu zastávají, obcházejí „horu“ a sekerkou lehce poklepou na všech 12 kolků. Tím je slavnost ukončena a vinaři se se svými hosty rozejdou do sklepů. Hora je znamením, že do vinohradů již nemá nikdo přístup až do vinobraní. Jedinou výjimkou je hotař, hlídač, který prochází vinohrady, plaší ptáky a chrání vinice před zloději. V dobách platnosti horenských práv měl velké pravomoci, ale i řadu povinností. I dnes je důležitou a respektovanou osobou v době dozrávání hroznů, třebaže jeho pravomoc je poměrně malá. V družstevním vinohradě Pod Nechory se „hora“ stavěla poprvé v roce 1954. Od té doby se slavnost konala na dvou místech.

V Horních Nechorách stavěli „horu“ vinaři na Čtvrtce stařečka Miklice u onoho vyřezávaného kříže (za 2. světové války odvezeného do Slováckého muzea) a zvyk měl náboženský ráz. V Dolních Nechorách pořádání převzali zahrádkáři a v roli horného zde vystupoval předseda MNV, po listopadu 1989 opět starosta.

Provozovatel

Vinné sklepy Nechory

Nechory
696 21 Prušánky
Tel.:
+420 518 374 125
Email:
nechory@nechory.cz
WWW:
https://www.wineo...
WWW:
https://www.necho...
GPS:
48,841626 16,985887
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Slovácko
Město:
Prušánky
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
Kostel sv. Isidora v Prušánkách

Kostel sv. Isidora v Prušánkách

Prušánky, Jihomoravský kraj
Rozhledna Na Podluží u Nového Podvorova

Rozhledna Na Podluží u Nového Podvorova

Nový Poddvorov, Jihomoravský kraj
Statek Hrabínka – jízda na koni

Statek Hrabínka – jízda na koni

Dolní Bojanovice, Jihomoravský kraj
Sklípek U Terezy a Jakuba

Sklípek U Terezy a Jakuba

Moravská Nová Ves, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinné sklepy Nechory

Vinné sklepy Nechory

Prušánky, Jihomoravský kraj
Vinný sklep Tosca

Vinný sklep Tosca

Prušánky, Jihomoravský kraj
Rodinné vinařství Milan Sůkal Nový Poddvorov

Rodinné vinařství Milan Sůkal Nový Poddvorov

Nový Poddvorov, Jihomoravský kraj