Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krušné hory > Loučná pod Klínovcem

Loučná pod Klínovcem

Osídlení u Loučné pod Klínovcem (dříve Böhmisch Wiesenthal) a protějšího saského Oberwiesenthalu vzniklo pravděpodobně už koncem 14. století. První písemná zmínka o krušnohorské osadě Wizinthalu či Wyzenthalu na saské straně hor pochází z roku 1406, na české pak z roku 1431. Městečko je dnes známé pro široké možnosti letní i zimní rekreace.
loučná pod klínovcemMěsto Loučná pod Klínovcem se nachází v turistické oblasti Krušné hory. I když se německé jméno Loučné Wiesenthal obvykle vysvětluje jako „Luční údolí“ (Wiese = louka, T(h)al = údolí), čemuž odpovídá i podoba městského znaku, skutečnost je jiná. Nejstarší písemná podoba Wyzenthal/Wizinthal obsahuje staroněmecké slovo wyz, tj. bílý (v současnosti weiß), a šlo tedy o „Bílé údolí“. V souladu s tím je i jméno hraničního potoku Polava (Pöhlbach). V něm se stejně jako v případě říčky Pöhla na druhé straně Fichtelbergu skrývá slovanské slovo bílý – původně, před německou středověkou kolonizací, šlo o Bílý potok, Bělavu. Český název Loučná dostala obec teprve v roce 1949.

loučná pod klínovcemRozvoj horské osady nastal ve 20. letech 16. století, kdy byly objeveny stříbrné rudy v hraničním údolí Zechengrund. V důsledku toho bylo v roce 1527 nově založeno město Oberwiesenthal (původně Neustadt) a ves Loučná byla pány z Fictumu povýšena na město. V roce 1545 se Loučná, která tehdy měla 32 domů, stala majetkem české královské komory a roku 1601 ji císař Rudolf II. povýšil na svobodné horní královské město, jímž zůstala až do roku 1918. Těžba stříbrných a železných rud byla jen malého rozsahu a po 30leté válce téměř ustala. Obyvatelé města se pak živili zvláště paličkováním krajek, výrobou prýmků a stuh a od roku 1880 také šitím rukavic. Ve městě a jeho okolí bylo i několik drobných železářských výrob.
 

Vyhledávané středisko nejen zimních sportů

ski klínovecI přes status města si Loučná uchovala až do roku 1945 podobu zemědělské lánové vsi s jednou hlavní ulicí a úzkými pruhy pastvin a políček vybíhajícími za domy kolmo do svahu. Odsunem německého obyvatelstva po roce 1945 se Loučná téměř vylidnila. Do roku 1991 klesl počet stálých obyvatel na pouhých 16; dvě třetiny někdejších domů byly po válce zbořeny. Obrat nastal až v 90. letech po otevření pěšího přechodu do Německa a zvláště díky rozvoji zimních sportů. Loučná v současnosti těží ze své výhodné polohy pod nejvyšší krušnohorskou horou Klínovcem a je vyhledávaným střediskem zimních i letních sportů.

loučná pod klínovcemPřímo z Loučné vede několik lanovek a vleků na nejvyšší horu Krušných hor – Klínovec ve Skiareálu Klínovec, v létě je poblíž vleku G a restaurace Pod pařezem paraglidingová přistávací plocha. Směrem do údolí Poltavy padají stráně lyžařského areálu Elza-Ski. Mimo sportu na Klínovci lze ve městě a okolí navštívit zajímavé turistické cíle: mezi TOP místa, které musíte v Loučné vidět patří Vápenka v Háji, Zaniklá osada Königsmühle, Trojmezný hraniční kámen přímo na hranici nedaleko větrných turbín anebo domeček čarodějnice Loučnovíry, kam můžete přinést svůj hrneček a vybrat si za něj jiný. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Z přírodních zajímavostí potěší vaše oči vodopád v Pytlácké rokli, přírodní rezervace Horská louka u Háje, vyhlídka Hadí hora anebo vyhlídka na vrcholu Meluzína.

Aktivity ve městě Loučná pod Klínovcem

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

Königsmühle, Königův mlýn nebo také Králův mlýn je zaniklá osada nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. V osadě stávalo šest domů, dnes po domech zbyly jen ruiny obklopené krásnou přírodou horského údolí. V osadě žila padesátka lidí, kteří museli po roce 1945 odejít.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Vrchol Meluzína v Krušných horách

Na dohled od Klínovce, a přece zcela mimo zájem naprosté většiny turistů, se nachází krušnohorská tisícovka (1091 m n.m.) – bezesporu nejkrásnější a nejdivočejší vrchol celé centrální části pohoří – Meluzína.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Trail Park Klínovec

V městských lesích Jáchymova naleznete 24 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem v Krušných horách

Těžba a zpracování vápnitého dolomitu těženého ve dvou nevelkých lomech zde probíhala za Buquoyů od první poloviny 19. stol do let 1923-24. Vápno bylo používáno ke stavebním účelům a na hnojení. Dnes je jedna pec kompletně zachovaná, druhá z poloviny.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Lanové centrum na Klínovci

Přijďte vyzkoušet adrenalinovou zábavu pod dohledem zkušených instruktorů.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Půjčovna elektrokol na Klínovci

Přijeďte si užij léto a poznat krásy Krušných hor na elektrokole.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Bungee running – aktivita pro soutěživé povahy

Bungee running je velmi oblíbenou zábavně-soutěžní aktivitou, která nadchne každého. Je vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak pro větší skupiny dospěláků nebo dětí.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Loučná pod Klínovcem

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Už jste byli na královském hradě Hněvín s vyhlídkovou věží a hvězdárnou?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století. Až si hrad prohlédnete, vyražte k přesunutému kostelu, nejdelší lanovkou vyjeďte na Komáří vížku a následně můžete strávit čas pochodování mezi skálami v Tisé.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.

Výlet za turistickými atraktivitami Jáchymova

Slavné hornické město Jáchymov bylo založeno na počátku 16. století na úpatí Krušných hor u bohatých nalezišť stříbrné rudy. Z jáchymovského smolince izolovali na přelomu 19. a 20. století manželé Curieovi rádium – a radioaktivní voda se využívá k léčbě ve zdejších lázních. Přijeďte načerpat energii do prvních radonových lázní na světě.