Úvod > Co chcete dělat? > Vápenka u Kovářské v Krušných horách

Vápenka u Kovářské v Krušných horách

Památky
Těžba a zpracování vápnitého dolomitu těženého ve dvou nevelkých lomech zde probíhala za Buquoyů od první poloviny 19. stol do let 1923-24. Vápno bylo používáno ke stavebním účelům a na hnojení. Dnes je jedna pec kompletně zachovaná, druhá z poloviny.
Vápenka u Kovářské je po více než dvouleté opravě pěkně obnovená. Stavební práce trvaly od května 2017 do listopadu 2019. Zpřístupněna bude jižní mohutnější věž, vzniklo tu kvůli tomu schodiště a vnitřní pultová střecha. Součástí areálu jsou i dva přístřešky a infotabule. V okolí obce leželo několik méně významných železorudných dolů a několik dolů na stříbro a olovo. Velmi významné však byly hutní provozy. První písemný doklad o obci je z r. 1555. Vynikla železárna s jednou z prvních vysokých pecí v Krušných horách (1598).
 
Vysokou pec má také obec ve svém znaku, ve kterém je letopočet 1883, datum povýšení obce na městys. V 19. stol. se zde vyráběla kvalitní litina a dráty. V okolních lesích se v milířích připravovalo dřevné uhlí. Jihozápadně od obce bylo ložisko krystalického vápence, který se pálil na stavební vápno a pro místní hutní provozy.

Vápenka u Kovářské je mimořádným technickým dílem, které je nejstarší vápenkou tohoto druhu v ČR. Areál je už veřejně přístupný, slavnostně se otevře na jaře 2020. Na objednání si bude možné prohlédnout areál s průvodcem. Vápenku nově lemuje kamenný chodník, jsou u ní k dispozici dva nové přístřešky a vlastník zde také umístil informační tabule, na kterých si turisté přečtou vše o historii objektu a výrobě vápna v Krušných horách. Vápenka je součástí naučné stezky, která vede obcí Loučná pod Klínovcem a měří zhruba šestnáct kilometrů.
Celý popis

Vápenka u Kovářské

Naposledy změněno: 5. 3. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hospůdka u vody ve Vojkovicích nad Ohří

Hospůdka u vody ve Vojkovicích nad Ohří

Vojkovice, Západočeské lázně
Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč

Valeč, Západočeské lázně
Ubytování v areálu zámku Valeč

Ubytování v areálu zámku Valeč

Valeč, Západočeské lázně