Úvod > Co chcete dělat? > Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí
Ubytování

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Pro turisty, kteří se na svých výletech rádi toulají přírodou do daleka a nejradši spí „venku“, je v Krušných horách mnoho míst, kde lze legálně přenocovat či se schovat před nepřízní počasí. Všechna místa si lze prostudovat na webu Krušnohorské útulny, kde je k dispozici i mapa Krušných hor s 248 zanesenými navigačními body. Nechybí ani možnost využít GPX soubor pro GPS navigace.

Navigační body jsou rozdělené do kategorií odlišených v mapě i souboru rozdílnými a logickými piktogramy, v souboru naleznete mnohé body, které vám budou k užitku právě při toulkách Krušnými horami, mezi které patří zejména: herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny, vodní zdroje, a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Ve všech případech je přístup na daná místa zdarma, dokonce i nocleh na nich je bezplatný, je však vhodné na provoz těchto míst přispět, třeba i drobnou částkou.

Autor projektu Vít Sailer pracoval na projektu se svými přáteli řadu let, k počinu ho vedla především láska ke Krušným horám a nedostatek informací o bivakovacích místech.
 

A kde některé útulny najdete? (výběr z přehledu)

Pajndl u Tisovské rozhledny (kapacita 8-10 osob): dřevěná bouda přilepená z boku na rozhlednu na Tisovském vrchu skýtá bezpečné útočiště pro každého tuláka. Pod rozhlednou je u velkých kamenů ohniště.

Přístřešek u dolu Sauersack (kapacita 4-8 ležících osob): dřevěný turistický přístřešek vybavený lavicemi přímo u opuštěného tábora a dolu Sauersack, který sloužil během druhé světové války jako pracovní. Přístřešek je bytelný má plné stěny a jediným otvorem je rozměrný rohový vstup. Přímo u přístřešku je parkoviště. Hojně využívaný turistický cíl, ohniště u přístřešku.

Turistický přístřešek Rolavský vrch (kapacita 4-8 ležících osob): ze tří stran uzavřený přístřešek, vhodný pro hamaku. Skrytý v lese, klidné místo. Po bocích útulku jsou lavice.

Přístřešek u Jelení (kapacita 3-8 ležících osob): oproti ostatním vybaven betonovou podlahou a podezdívkou, což oceníte zejména při dešti.

Přístřešek v Horní Blatné u železniční stanice (kapacita 4-12 ležících osob): bytelný a prostorný přístřešek v těsné blízkosti železniční stanice Horní Blatná. Ze dvou stran je otevřený, dobře chrání i v případě silnějšího deště. Po dvou stranách jsou lavice, podlaha je hliněná. Přístřešek se nachází na kraji obce, a tudíž se zde nedá očekávat velké soukromí.

Přístřešek u kiosku Blatenský vrch (kapacita 3–4 ležící osoby): z jedné strany otevřený přístřešek přímo u kiosku, vhodný spíše pro nouzové přenocování. Malý dřevěný přístřešek se třemi stěnami a velkým vchodem hned u kiosku. Díky tomu je možné si dát ráno teplý čaj nebo párky. V přístřešku jsou židle a stoly, které je nutné před spaním přesunout a následně zase vrátit na místo. U přístřešku je rozhledna s pěkným výhledem na Krušné hory a cestou do Horní Blatné krásné Vlčí Jámy.

Přístřešek U Červené jámy (kapacita 3-5 ležících osob): přístřešek se stěnami ze třech stran a hliněnou podlahou. Poměrně bytelný a prostorný, nicméně stůl a lavice jsou na pevno, ležet se dá jen vedle nich. Můžete se sem schovat před deštěm, ale stěny nejsou až k zemi a hrozí, že do přístřešku bude zatékat a může profukovat vítr. Červená značka je přímo před boudou, občerstvení u Červené jámy je cca 100 m daleko.

Přístřešky kolem Ježíškovy cesty: okolo Ježíškovy cesty najdete několik přístřešků. Většinou jsou ze třech stran uzavřené s hliněnou podlahou a lavicemi. Dobrá ochrana před deštěm, ale stěny nejsou až k zemi a může tam zatékat a profukovat.

Přístřešek Klínovec – rozcestí: rozšířený typ přístřešku v Krušných horách se stěnami ze třech stran a hliněnou podlahou. Poměrně bytelný a prostorný, lavice jsou na pevno a stěny nejsou až k zemi a může tam zatékat a profukovat.

Králův mlýn (kapacita: 6-10 ležících osob): jedná se o jednu z nejkrásnějších turistických nocležen v Krušných horách. Je vyrobena z bývalého mlýna, kde byla v jedné z místností opravena střecha, podél rohů do nocležny při intenzivnějším dešti zatéká. Vybavení útulny zahrnuje kamna, krb, ohniště, lavice, stůl, svíčky i lampu. Voda poblíž, toalety venku, dřevo rovněž. Dbej pravidel pobytu psaných uvnitř!
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
Zapomenutý kamenný most u Nejdku

Zapomenutý kamenný most u Nejdku

Nejdek, Západočeské lázně
Seifertova via ferrata Nové Hamry

Seifertova via ferrata Nové Hamry

Nové Hamry, Západočeské lázně
Naučná stezka Ruperta Fuchse v Nových Hamrech

Naučná stezka Ruperta Fuchse v Nových Hamrech

Nové Hamry, Západočeské lázně
Přírodní park Jelení vrch

Přírodní park Jelení vrch

Nové Hamry, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí

Chata Archa v Krušných horách

Chata Archa v Krušných horách

Pernink, Západočeské lázně
Hotel Ochsendorf – ubytování v Horní Blatné

Hotel Ochsendorf – ubytování v Horní Blatné

Horní Blatná, Západočeské lázně
Hotel Modrá Hvězda v Horní Blatné

Hotel Modrá Hvězda v Horní Blatné

Horní Blatná, Západočeské lázně