Úvod > Co chcete dělat? > Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí
Ubytování

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Pro turisty, kteří se na svých výletech rádi toulají přírodou do daleka a nejradši spí „venku“, je v Krušných horách mnoho míst, kde lze legálně přenocovat či se schovat před nepřízní počasí. Všechna místa si lze prostudovat na webu Krušnohorské útulny, kde je k dispozici i mapa Krušných hor s 248 zanesenými navigačními body. Nechybí ani možnost využít GPX soubor pro GPS navigace.

Navigační body jsou rozdělené do kategorií odlišených v mapě i souboru rozdílnými a logickými piktogramy, v souboru naleznete mnohé body, které vám budou k užitku právě při toulkách Krušnými horami, mezi které patří zejména: herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny, vodní zdroje, a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Ve všech případech je přístup na daná místa zdarma, dokonce i nocleh na nich je bezplatný, je však vhodné na provoz těchto míst přispět, třeba i drobnou částkou.

Autor projektu Vít Sailer pracoval na projektu se svými přáteli řadu let, k počinu ho vedla především láska ke Krušným horám a nedostatek informací o bivakovacích místech.
 

A kde některé útulny najdete? (výběr z přehledu)

Pajndl u Tisovské rozhledny (kapacita 8-10 osob): dřevěná bouda přilepená z boku na rozhlednu na Tisovském vrchu skýtá bezpečné útočiště pro každého tuláka. Pod rozhlednou je u velkých kamenů ohniště.

Přístřešek u dolu Sauersack (kapacita 4-8 ležících osob): dřevěný turistický přístřešek vybavený lavicemi přímo u opuštěného tábora a dolu Sauersack, který sloužil během druhé světové války jako pracovní. Přístřešek je bytelný má plné stěny a jediným otvorem je rozměrný rohový vstup. Přímo u přístřešku je parkoviště. Hojně využívaný turistický cíl, ohniště u přístřešku.

Turistický přístřešek Rolavský vrch (kapacita 4-8 ležících osob): ze tří stran uzavřený přístřešek, vhodný pro hamaku. Skrytý v lese, klidné místo. Po bocích útulku jsou lavice.

Přístřešek u Jelení (kapacita 3-8 ležících osob): oproti ostatním vybaven betonovou podlahou a podezdívkou, což oceníte zejména při dešti.

Přístřešek v Horní Blatné u železniční stanice (kapacita 4-12 ležících osob): bytelný a prostorný přístřešek v těsné blízkosti železniční stanice Horní Blatná. Ze dvou stran je otevřený, dobře chrání i v případě silnějšího deště. Po dvou stranách jsou lavice, podlaha je hliněná. Přístřešek se nachází na kraji obce, a tudíž se zde nedá očekávat velké soukromí.

Přístřešek u kiosku Blatenský vrch (kapacita 3–4 ležící osoby): z jedné strany otevřený přístřešek přímo u kiosku, vhodný spíše pro nouzové přenocování. Malý dřevěný přístřešek se třemi stěnami a velkým vchodem hned u kiosku. Díky tomu je možné si dát ráno teplý čaj nebo párky. V přístřešku jsou židle a stoly, které je nutné před spaním přesunout a následně zase vrátit na místo. U přístřešku je rozhledna s pěkným výhledem na Krušné hory a cestou do Horní Blatné krásné Vlčí Jámy.

Přístřešek U Červené jámy (kapacita 3-5 ležících osob): přístřešek se stěnami ze třech stran a hliněnou podlahou. Poměrně bytelný a prostorný, nicméně stůl a lavice jsou na pevno, ležet se dá jen vedle nich. Můžete se sem schovat před deštěm, ale stěny nejsou až k zemi a hrozí, že do přístřešku bude zatékat a může profukovat vítr. Červená značka je přímo před boudou, občerstvení u Červené jámy je cca 100 m daleko.

Přístřešky kolem Ježíškovy cesty: okolo Ježíškovy cesty najdete několik přístřešků. Většinou jsou ze třech stran uzavřené s hliněnou podlahou a lavicemi. Dobrá ochrana před deštěm, ale stěny nejsou až k zemi a může tam zatékat a profukovat.

Přístřešek Klínovec – rozcestí: rozšířený typ přístřešku v Krušných horách se stěnami ze třech stran a hliněnou podlahou. Poměrně bytelný a prostorný, lavice jsou na pevno a stěny nejsou až k zemi a může tam zatékat a profukovat.

Králův mlýn (kapacita: 6-10 ležících osob): jedná se o jednu z nejkrásnějších turistických nocležen v Krušných horách. Je vyrobena z bývalého mlýna, kde byla v jedné z místností opravena střecha, podél rohů do nocležny při intenzivnějším dešti zatéká. Vybavení útulny zahrnuje kamna, krb, ohniště, lavice, stůl, svíčky i lampu. Voda poblíž, toalety venku, dřevo rovněž. Dbej pravidel pobytu psaných uvnitř!
16.7.
17.7.
Šindel cup – terénní triatlon

Šindel cup – terénní triatlon

Šindelová, Karlovarský kraj
17.9.
Kolem Vlčího Hřbetu 2022

Kolem Vlčího Hřbetu 2022

Jáchymov, Karlovarský kraj
3.7.
9.7.
Léto s koňmi na farmě Kozodoj

Léto s koňmi na farmě Kozodoj

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
10.7.
16.7.
Léto s koňmi na farmě Kozodoj

Léto s koňmi na farmě Kozodoj

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Zapomenutý kamenný most u Nejdku

Zapomenutý kamenný most u Nejdku

Nejdek, Karlovarský kraj
Seifertova via ferrata Nové Hamry

Seifertova via ferrata Nové Hamry

Nové Hamry, Karlovarský kraj
Přírodní park Jelení vrch

Přírodní park Jelení vrch

Nové Hamry, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chata Archa v Krušných horách

Chata Archa v Krušných horách

Pernink, Karlovarský kraj
Hotel Ochsendorf – ubytování v Horní Blatné

Hotel Ochsendorf – ubytování v Horní Blatné

Horní Blatná, Karlovarský kraj
Hotel Modrá Hvězda v Horní Blatné

Hotel Modrá Hvězda v Horní Blatné

Horní Blatná, Karlovarský kraj
Restaurace Faustův Dvůr Horní Blatná

Restaurace Faustův Dvůr Horní Blatná

Horní Blatná, Karlovarský kraj