ÚvodVýletyZamilovaná místa týmu CzechTourismuZa vínem do Velkopavlovické oblasti

Za vínem do Velkopavlovické oblasti

Vydejte se pěšky nebo na kole za vínem. Ve skutečnosti není důležité jak, protože pokud navštívíte některý z nepřeberného množství moravských vinných sklípků, patrně stejně půjdete domů po svých a kolo vám bude sloužit spíše jako opora při chůzi. Alespoň budete mít více času pokochat se krásou nekonečných vinic. Moře je fajn, ale daleko. Morava také začíná na "M" a je o poznání blíž. Ruku na srdce, kolikrát jste byli v opravdovém moravském sklípku a "zabékali" si s cimbálovkou?

Objevte kouzlo jižní Moravy s Josefem Moravcem

Ve Velkopavlovickém sklípkuVelkopavlovická vinařská oblast, nebo lépe Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, je matkou vinné odrůdy André. Otcem je Ing. Jaroslav Horák, který odrůdu vyšlechtil křížením Frankovky a Svatovavřineckého. Červenému vínu se tu zkrátka daří ve všech jeho formách. V Dlouhé ulici ve Velkých Pavlovicích je sklípek patřící dvěma bratrům, kde mají ten nejlepší červený burčák. Ostatní sklípky a rodinná vinařstvíčka, kterých je tu požehnaně, také stojí za návštěvu. Co vinař, to osobnost a originální víno.
 
Co by kamenem dohodil, leží svobodná spolková republika Kraví Hora. V mapě byste ji ale hledali těžko. Řeč je o obci Bořetice, přesněji řečeno o sklepní uličce plné pestrobarevně zdobených domečků a sklípků. Některé domky a zákoutí na vás dýchnou pohádkovou atmosférou a u většiny hostů vyloudí úsměv na rtech. Nutno dodat, že ani zde není nouze o příjemné a pohostinné lidi a také nějaký ten kalíšek dobrého vína.
 
Další pohádkové vyhlížející lokalitou je Sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici. Sklípky byly vyhloubeny do pískovce a místy jsou až v sedmi patrech nad sebou. Málokdo se při prvním pohledu na klenuté vchody sklípků ubrání myšlence, že navštívil osadu trpaslíků. Dojem je umocněn také větracími komínky, které jako by vyrůstaly odnikud ze země. Až na výjimky nejsou sklípky běžně přístupné, pokud se zrovna nekoná nějaká vinařská akce, ale i tak rozhodně stojí za vidění.
 

Výlet na Slunečnou

Ráno na vinohraduNejen vínem a škvarky živ je člověk. Na své si rozhodně přijdou i romantické duše. Procházky téměř nekonečnými vinicemi, malebně podmalované tleskavým zvukem plynových plašiček ptactva, jsou učiněným balzámem na duši. Nedaleká rozhledna Slunečná nabízí jedinečný pohled do krajiny. Kam jen oko dohlédne, jsou do dlouhých šiků vyrovnány keře vinné révy. Můžete obdivovat romantický západ slunce nad vinicemi nebo pozorovat sportovní letadla přistávající na nedalekém letišti patřícímu Leteckému klubu Nad krajem André. Cestou k rozhledně se zastavte u kapličky zasvěcené svatému Urbanovi,  patronu vinařství a vinohradnictví.
 
Takhle bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho, ale mému srdci nejbližší jsou Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbice a vlastně úplně všechny okolní vísky, vesničky, obce a města. Ve Velkopavlovické vinařské oblasti téměř vždy najdete milé, pohostinné a ochotné lidi, ale hlavně nějaký ten otevřený sklípek. Každý vinař má svůj recept na to nejlepší víno a každý se vás bude snažit přesvědčit, že právě to jeho je nejlepší. Příroda, atmosféra a bodří vinaři jako by měli vliv na chuť všeho, co jíte a pijete. Kalíšek za kalíškem vám nalévají plody své práce, kterou nezapomenou doplnit mnohdy košilatým komentářem. Aniž bych chtěl nějak hanit velké vinařské podniky, malí vinaři mají své osobité kouzlo a dokážou vám se zaujetím hodiny vyprávět skoro o každé bobulce, ze které víno vyrobili.