Úvod > Co chcete dělat? > Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic
Památky

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.
Rendez-vous, též zvaný Dianin chrám, se nachází asi 3 km severovýchodně od Valtic. Nechal ho postavit Jan I. z Lichtenštejna mezi lety 1810 – 1812. Stavba je zasvěcena bohyni lovu Dianě – odtud i její druhý název Dianin chrám. Hlavní fasády jsou bohatě zdobeny reliéfy s antickou mytologií (jak řeckou, tak římskou). Interiéry stavby jsou rozděleny do čtyř nadzemních podlaží.

První dvě jsou rozděleny obloukem, v pravé části je umístěno schodiště zaklenuté lunetami, na stěnách je malované stínované kvádrování. V levé části je dnes dvoupodlažní byt správce (dříve lovčího) a nad ním malý salonek příležitostně využívaný k reprezentativním účelům. Dominantním prostorem celého zámečku je bohatě štukem zdobený hlavní sál o rozměrech 7 x 16 m.

Zámeček je využíván pro kulturní a společenské akce a od dubna do října je přístupný i pro návštěvníky, pro které je jedním z mnoha tipů na výlet po Lednicko Valtickém areálu. Nejlépe se k němu dostanete autem směrem na východ od Valtic (směr Břeclav ), zaprakovat lze po levé straně na malém odpočivadle u hájenky asi 3 km od Valtic a odsud je to k Rendez-vous pěšky asi 350 metrů lesem.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Apollon Valtice

Hotel Apollon Valtice

Valtice, Jihomoravský kraj
Posezení ve vinném sklepě ve Valticích

Posezení ve vinném sklepě ve Valticích

Valtice, Jihomoravský kraj
Galerie vín – Vinařství Pod Zámkem

Galerie vín – Vinařství Pod Zámkem

Valtice, Jihomoravský kraj