Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Objevte všechny krásy Mikulovska

Objevte všechny krásy Mikulovska

Když se vracíte z jihu zpátky do České republiky, Mikulov je prvním městem, které vás zdaleka vítá a ujišťuje, že jste zase doma. Malebný zámek na kopci posetém hezkými domečky ční nad okolní pálavskou přírodou. Zastavte se a poznejte zdejší historii, projděte se přírodou a okoštujte vynikající výsledky práce místních vinařů.

Vydejte se do Mikulova jako Jana Minářová

Zámek MikulovVaše první kroky v Mikulově by asi měly vést na zámek, který zde v průběhu staletí vyrostl z místního hradu. Nejzajímavějšími místnostmi jsou asi zámecká knihovna a sál předků s portréty šlechticů. Dále jsou uvnitř objektu expozice regionálního muzea, například o historii vinařství. Kuriozitou je hlavně největší sud na víno v republice z roku 1643. Zvláštní atmosféru mají zejména noční prohlídky v době velkých prázdnin.
 
Další památky jsou soustředěny v městské památkové rezervaci. Zajímavá je určitě naučná stezka židovskou čtvrtí. Uvidíte rozsáhlý židovský hřbitov z 15. století či Horní synagogu, která dnes slouží jako výstavní síň. V podzámčí rozhodně navštivte jednu z příjemných restaurací. Některé mají venkovní terasy s pěkným výhledem. Objednat se můžete také do jednoho z mnoha vinných sklepů a odvézt si pár lahví výborného vína provoněného sluncem jako suvenýr.
 

Pouť na Svatý kopeček

Svatý kopeček MikulovPěkná procházka lesem vede na nedaleký Svatý kopeček. Křížová cesta vás zavede ke kostelu svatého Šebestiána, zvoničce a Božímu hrobu. Oblíbené poutní místo má prastarou tradici zářijových mariánských poutí. Poseďte několik chvil na vrcholku a vtiskněte si do paměti nádherný pohled na Mikulov. Díky množství vzácných druhů rostlin a živočichů byl kopec vyhlášen přírodní rezervací.
 
Další mikulovskou dominantou je Kozí hrádek. Dvoupatrová dělostřelecká věž se tyčí nad městem již od 15. století a výrazně přispěla k jeho obranyschopnosti. Po rozsáhlých opravách je v současnosti vyhledávaným odpočinkovým centrem. Opět nabízí nádherný výhled na zámek i Svatý kopeček. Je-li otevřeno, poznáte podle vyvěšené vlajky.
 

Prozkoumejte jeskyni Turold

Jeskyně Na TurolduV blízkosti Kozího hrádku vede červená turistická značka okolo zmiňovaného židovského hřbitova. Míří směrem k přírodní rezervaci vrchu Turold s jeskyněmi Na Turoldu a Liščí díra. Společně tvoří labyrint chodeb, síní a dómů o délce přes 2 kilometry. Jeskyně jsou charakteristické takzvanou turoldskou výzdobou připomínající mořské korály. Pro turisty mají otevřeno od května do října.
 
Poznávání krás Mikulovska je ideální pro cyklisty díky husté síti upravených cyklostezek. Provedou vás mimo jiné CHKO Pálava, ke zříceninám Sirotčí hrádek, Dívčí hrady a třeba až na břeh nádrží Nové mlýny.