Úvod > Co chcete dělat? > Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy
Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy
"> "> "> "> "> lednice3.JPG "> "> zednári1.JPG
Přidat foto
Příroda

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.
Stromy a aleje vytvářely v zednářské zahradě, která vznikla mezi lety 1791 – 1799, nejrůznější obrazce od kosočtverců po oktagony (obrazce ve tvaru osmicípé hvězdy). Ve středu místa, kde se osm os sbíhalo, stával sluneční chrám. Z dalších zednářských symbolů jsou zde do kruhů vysázené stromy nebo klikaté cestičky s palouky.
 
Zahrada, dnes zakletá v porostu stromů, se probouzí jen jednou za rok, kdy v parku rozkvetou staré kaštany, které jsou záměrně vysazené na klíčových místech. Označení zednářská sice zahrada dostala až od svých současných objevitelů, ale váže se k symbolice samotné zahrady i k symbolům zednářů, které je možné najít na zámeckých zdech. Stejně jako svobodní zednáři můžete i vy při objevování zahrady projít různými stupni poznání. Zahradu totiž v zámeckém parku musíte najít sami pomocí brožury s výkladem a mapami. Publikace je k dispozici na pokladně zámku. Ti návštěvníci, kteří se budou chtít o parku v Lednici i zednářské zahradě vědět více, mohou využít nové průvodcovské služby v parku.

Svobodné zednářství je neveřejné volné sdružení lidí, které získalo svou současnou podobu pravděpodobně v Londýně na den sv. Jana Křtitele 1717. Zednářství je opředené řadou mýtů -podle takzvané Chrámové legendy se zednářství odvozuje od Hirama Abiffa, stavitele Šalamounova chrámu, podle jiné hypotézy se svobodní zednáři měli snažit navázat na odkaz řádu templářů, který byl zrušen 13. října 1307 na příkaz krále Filipa IV. a papeže Klementa V.

Provozovatel

Státní zámek Lednice na Moravě

Zámek 1
691 44 Lednice
Tel.:
+420 519 340 128
Email:
lednice@brno.npu.cz
Email:
pruvodceparkem@gm...
WWW:
www.pruvodceparke...
WWW:
www.zamek-lednice...
GPS:
48,808800 16,814532
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Onyx v Lednici

Restaurace Onyx v Lednici

Lednice, Jihomoravský kraj
Restaurace Grand Moravia v Lednici

Restaurace Grand Moravia v Lednici

Lednice, Jihomoravský kraj
Penzion Lichtenštejnské domky

Penzion Lichtenštejnské domky

Lednice, Jihomoravský kraj
Restaurace U Tlustých

Restaurace U Tlustých

Lednice, Jihomoravský kraj