ÚvodVýletyNa kole po ČeskuNa kole Píseckými horami

Na kole Píseckými horami

Příjemný cyklistický výlet vás zavede do výšin Píseckých hor a hlubin lesů, do krajiny, jejíž atmosféru básník Jaromír Borecký popsal slovy: "Poutníku postůj! A odpočiň zde, než nad mořem lesů k poháru krásy tam žíznivý přichýlíš ret". Co dodat ke slovům básníka? Snad jenom tolik, že větší část trasy se budete pohybovat chráněným územím, trasa je 38 km dlouhá, středně náročná a vhodná pro treková i horská kola.
Písecké horyOkruh tohoto cyklovýletu vás povede z Písku po CT1017 mírným stoupáním malebnou lesní krajinou Píseckých hor k turistické chatě Živec. Zde můžete navštívit nedalekou rozhlednu Jarník a potěšit tak oko úchvatným pohledem na "moře lesů" Píseckých hor, při dobré viditelnosti dohlédnete až na Šumavu a k vrcholkům Alp. 

Od chaty se vydejte mírným klesáním Na Křižatka, kde opustíte CT1017 a po CT1016 budete pokračovat mírně zvlněným terénem po příjemné lesní silničce až k obci Kluky a dál přes Samoty a Mlaka se opět ponoříte do hvozdů Píseckých hor. Na křižovatce lesních cest na vrcholu stoupání odbočíte doleva a stále po CT1016 dojedete do obce Údraž, kde si můžete prohlédnout tvrz z 15. století.

LesovnaV Albrechticích nad Vltavou najdete na návsi rovnou tři hospodská zařízení a jeden bufet, kde je možné se po celý den 7 dní v týdnu občerstvit. Dominantou obce je kostel sv. Petra a Pavla z druhé pol. 12. stol. s vesnickým hřbitůvkem, jehož ohradní zeď tvoří arkádovité pomníky s freskovými obrazy.

Zpět k Písku se po prohlídce městečka vydejte po CT1015, která z počátku vede v souběhu s Vltavskou cyklotrasou a cestou Okolo Písku. Trasa vás provede nejprve delším stoupáním opět "mořem lesů" Píseckých hor přes Kopaninu k Pasecké křižovatce. Za odměnu se pak svezete od Novodvorské nádrže dlouhým klesáním ke studánce U Dobré vody, kde se osvěžíte léčivým pramenem z hlubin Píseckých hor. Zpět do města vás provede cesta kolem Lesovny, kde najdete turistické informační centrum.