!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Bývalý kostel sv. Mikuláše ve Zvíkovském Podhradí

Bývalý kostel sv. Mikuláše ve Zvíkovském Podhradí

Památky
Centrální stavbou opevněného podhradí byl gotický kostel s malým hřbitovem nad soutokem Vltavy a Otavy severně od hradu Zvíkov.
Stál asi v polovině cesty, která vedla od Otavské a Vltavské brány, kolem ní se soustřeďovala většina staveb. Jednalo o jednoduchou stavbu obdélníkového půdorysu; stěny byly mírně kónické, dlouhé 10 m a široké 8,6 m. Kostel byl zakončen pětibokým závěrem o rozměrech 5 x 3,6 m. Presbytář byl patrně na přelomu 14. a 15. století vyzdoben freskami podobnými jako v hradní kapli.

Na přelomu 15. a 16. století byla pravděpodobně přestavěna okna. Síla zdiva činila průměrně 1 m. Interiér byl vydlážděn třemi úrovněmi dlažby. Poslední pohřeb se konal v březnu 1826, v roce 1829 byl kostel na naléhání faráře z Oslova zrušen (trojkřídlý oltář z počátku 16. století byl přenesen do hradní kaple, zvon byl přenesen do kaple ve Zvíkovském Podhradí). Od roku 1833 přestal být kostel využíván, byl zpustošen, v roce 1837 pobořen a postupně chátral.

V 70. letech 19. století existovaly ještě obvodové zdi beze střech, na počátku 20. století zbývaly jen zbytky zdí do výše 1 - 2 m. V 50. letech 20. století se prováděl archeologický průzkum zbylých částí, po napuštění Orlické přehrady byl svah zatopen, při hloubce 40 metrů jsou základy pod vodou patrné asi v polovině této výšky.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí

Hotel Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí

Zvíkovské Podhradí, Jižní Čechy
Pivovarský dvůr Zvíkov

Pivovarský dvůr Zvíkov

Zvíkovské Podhradí, Jižní Čechy
Rekreační středisko Husárna - RS Kovo

Rekreační středisko Husárna - RS Kovo

Kostelec nad Vltavou, Jižní Čechy
Penzion Stodola Milevsko

Penzion Stodola Milevsko

Milevsko, Jižní Čechy