Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Prázdniny na břehu Otavy

Prázdniny na břehu Otavy

Vodáctví na Otavě má dlouhou tradici. Oblíbí si ho každý, kdo má rád krásnou přírodu a pobyt na čerstvém vzduchu. I když se ale ve vodáckém kempu Podskalí ve Strakonicích ubytujete jako "suchozemci", o zábavu jistě nebudete mít nouzi.

Užijte si pohodu v Podskalí

Vodáci ve StrakonicíchMezi příznivci strakonického kempu Podskalí najdete řadu těch, kteří se sem rok co rok stále vrací. Není divu, vždy tu vládne ta pravá prázdninová atmosféra. Ubytování je možné buď v klasických chatkách, nebo stanech. Je tady příjemná Hospůdka na ostrově s dvěma táborovými ohni, hezkým posezením pod krytou pergolou, a řada sportovišť. Po celý rok se návštěvníci mohou těžit na živá hudební vystoupení převážně lokálních kapel.
 
Vydejte se procházkou nebo na kole na naučnou stezku Podskalí podél toku řeky Otavy. Dozvíte se něco o místní přírodě, geologických poměrech, historii Strakonic a slavných osobnostech spojených s městem.
 
V centru města nevynechejte místní dominantu – starobylý Strakonický hrad. V rozsáhlém komplexu najdete mnoho historických budov, v nichž se celoročně konají zajímavé výstavy, koncerty a společenské akce. V letních měsících je na I. nádvoří otevřeno farmářské tržiště. O prázdninách se 27. července uskuteční již 10. ročník Rumpálování, což je akce pojmenovaná podle dominanty hradu – 31 metrové gotické věže s břitem zvaným Rumpál. Celý hrad se promění ve středověké tržiště s ukázkou zapomenutých řemesel, umění kejklířů, šermířů s hudebním doprovodem. V jižním křídle hradu sídlí Muzeum středního Pootaví.  
 

Po stopách Švandy dudáka

Otava ve StrakonicíchU hradu začíná trochu náročnější naučná stezka Švandy dudáka. Jak už název napovídá, kopcovitá trasa vede místy, kudy chodíval a hrával bájný dudák Švanda. Tabule podél stezky informují o historii dudáctví na Strakonicku a naučíte se také nápěvy nejznámějších písniček. Cestou uvidíte například repliku Stonegenge, Šibeniční vrch, přejdete kopce Ryšová, Hliničná a Kuřidlo až do Dražejova. Na zpáteční cestě ke Strakonicím zahlédnete Švandovu lípu, u níž býval dudákův hrob.  
 

Zadáno pro vodáky

Pokud jste vyznavači vodácké turistiky, sjeďte si řeku Otavu od Sušice až po Písek a ve Strakonicích jen na jednu noc rozbijte stan. V Sušici se můžete pokochat řadou historických památek včetně renesanční radnice a pěkných gotických domů. Následují malebné Horažďovice, Strakonice a konečně Písek nejstarším dochovaným mostem v Čechách, Křižíkovou historickou elektrárnou, Prácheňským muzeem a Putimskou branou. Kvůli řadě nesjízdných a obtíže překonatelných jezů je však Otava vhodná spíše pro ostřílenější vodáky.